Bivši američki pregovarač Richard Holbrooke demantirao je da je ponudio Radovanu Karadžiću bilo kakvo pomilovanje od sudskog gonjenja ukoliko se ovaj povuče iz javnog života. U izjavi za CNN, Holbrooke je kazao:
"Ispregovarao sam vrlo teški dogovor. Morao se odmah povući s dvije funkcije, one predsjednika srpskog dijela BiH i one predsjednika stranke. I to je učinio. Kada je nestao, on je poslao dezinformacije da sam s njim postigao dogovor da ga nećemo goniti ako nestane. To je čista laž", rekao je Holbrooke.
Radovan Karadžić rekao je u prvom pojavljivanju pred ICTY-em da je 1996. postigao dogovor s tadašnjim američkim izaslanikom Holbrookeom da se protiv njega povuku haške optužnice u zamjenu za povlačenje iz javnog života i neometanje provedbe Dejtonskog sporazuma sklopljenog koncem 1995. godine.
"Dobio sam ponudu od Holbrookea, u ime SAD-a, da se povučem iz javnog života a da će SAD ispuniti svoje obaveze. To je bilo u ime SAD-a, a ne Richarda Holbrookea. Moja obaveza je bila da se povučem i ne ometam primjenu Dejtonskog sporazuma", tvrdio je Karadžić.
Bivši predsednik RS, optužen za genocid i druge ratne zločina nad nesrbima tokom rata u BiH 1992-95. godine, kazao je i da je State Department pokušao spriječiti podizanje optužnice protiv njega, ali da tadašnji glavni tužilac Richard Goldstoune to nije prihvatio.
U printanim medijima u svijetu osim priče s Holbrookom, Karadžića se usporedjuje s Miloševićem, navodi da će se braniti sam te da će negirati sve tačke optužnice, ali tek za mjesec dana. "Dayli telegrapf" piše da je optuženik u sudnici izgledao umorno i iscrpljeno i da je bio "očigledno uznemiren" kada mu sudija Alfons Ori nije dozvolio da pročita podnesak o nepravilnostima u njegovom hapšenju i prebacivanju u Hag.
Financial times ocjenjuje da je, uprkos "bizarnoj" tvrdnji oko Richarda Holbrooka, Karadžić pokazao poštivanje suda, a Guardian ga opisuje kao narcisoidnu osobu koja po svaku cijenu želi privući pažnju, navodeći da su njegove "ambicije, kompleksi i bijes" donijeli bijedu milionima ljudi u BiH.
Pariski "Mond" ocjenjuje da strategija Karadžića podsjeća na Miloševićevu, a Liberasion podsjeća na uvjerenja njegove porodice da će se on prije ubiti nego izaći pred Tribunal u Hagu. Ono što je svijet medjutim juče vidio više sliči gradjaninu pokornom nego prkosniku.
"Zamjenjujući još jednom uloge kao u najgorim trenucima u Bosni, on se predstavio kao žrtva, a ne kao optuženi", piše "Figaro" povodom Karadžićeve tvrdnje da se plaši za svoj život.
"L'expres" piše da se Karadžić u svakom slučaju neće dosadjivati u svojoj ćeliji pritvornog centra u Scheveningenu koji uopšte ne izgleda kao srpski koncentracioni logori gdje su odvodjeni Bosanci ranih devedesetih godina.