Nadležni su odgovorili da odbrana može računati na pomoć, onako i onoliko koliko to zakon dopušta. Nisu burno reagovali ni Šešeljevi radikali koji su umesto kritika uglavnom lečili rane zadobijene u sukobima sa policijom tokom protesta u centru Beograda, dok Tadićeve demokrate ne kriju zadovoljstvo obavljenim poslom.
U trenucima dok je njihov klijent smeštan u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala, advokati iz tima Karadžićeve odbrane otpočeli su kampanju sa zahtevom da im policija vrati lap top i pedeset disketa na kojima je, kako tvrde, materijal pripremljen za odbranu bivšeg predsednika Republike Srpske. Advokat Goran Petronijević ponavlja tvrdnje da su taj materijal od Karadžića prilikom hapšenja u jednom beogradskom autobusu oduzeli pripadnici bezbednosnih službi te da ih do danas nisu vratili. Petronijević od tužioca i istražnog sudije traži:
„ Da se lap top i dokumantacija preda odbrani. Razumljivo je da policiju zanima šta se nalazi na tim disketama, ali molim vas, nekoliko sati je samo neophodno da se svi ti podaci presnime i da policiji ostanu na raspolaganju, a da se ovo da odbrani na raspolaganje.“
Portparol Kancelarije za saradnju sa Haškim sudom Dušan Ignjatović nije mogao da potvrdi da nadležni zaista raspolažu sa Karadžićevom dokumentacijom, ali je dodao da će Beograd, kao što je to činio i do sada, i odbrani dostavljati sve dostupne podatke:
„Što se nas tiče, tu neće biti nikakvih problema, prosto sada ne možemo da kalkulišemo šta je on imao kod sebe, šta nije imao. Da li je ta priča istinita - videćemo. “
Advokat Petronijević ipak je pozvao državu na saradnju, a time i kako je objasnio, na promenu odnosa prema haškom pitanju. Preciznije pozvao je Srbiju da se ugleda na Hrvatsku:
„Vi dobro znate kako se hrvatska država ponaša prema odbranama, prema pritvorenicima, a kako to čini Srbija. To bi trebao da bude model. “
U jutarnjim satima razrešena je i dilema koja je javnost i nadležne iscrpljivala protekla četiri dana. Advokat Svetozar Vujačić otkrio je da Sudu nikada nije niti poslao žalbu na ranije donetu odluku o Karadžićevom izručenju. Čekanje na žalbu razlog je zbog kog ekstradicija nije sprovedena ranije:
„To bi bio jedini način da produži koliko - toliko boravak dr Radovana Karadžića u Beogradu, da bi mu pružio mogućnost da ga poseti sva porodica.“
Pošto žalba nije stigla na adresu Specijalnog suda ni četiri dana nakon isteka zakonskog roka, ministarka pravde Snežana Malović potpisala je sinoć odluku kojom je dala zeleno svetlo za poletanje aviona sa Karadžićem. Ministarka Malović još se nije oglasila u javnosti.
Ministarka pravde od prilike odluku je potpisivala u trenutku dok se policija u centru Beograda razračunavala sa huliganima koji su u akciju krenuli upravo zbog Karadžićevog hapšenja. Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić ocenila je da je vlast dobro postupila što je baš u okolnostima tek završenog mitinga radikala u Beogradu poslala Karadžića u Hag:
„Zato što, jednostavno, među govornicima su bili najodaniji, najveći zaštitnici optuženih za ratne zločine i njima je trebalo zapravo pokazati da ovde ne postoji strah vlasti od njih i od onih koje oni mogu da okupe. “
Jutro nakon mitinga u centru Beograda Šešeljev zamenik Tomislav Nikolić izjavio je kako je jasno da je vlast samo čekala kraj protesta kako bi isporučila Karadžića:
„Mislili su da bi to proizvelo nekakve radikalnije poteze skupa, ja vam kažem da se ništa radikalnije ne bi desilo. Mi se tamo nismo okupili da sprečimo izručenje Radovana Karadžića. Mi smo se tamo okupili da iskažemo svoj protest, da ukažemo na političku situaciju u zemlji.“
Potpredsenik vladajuće Demokratske stranke Dušan Petrović ocenio je da su svi uključeni u poslove vezani za slanje Karadžića u Hag donosili dobre odluke:
„Te odluke su imale, siguran sam u to, u vidu da se na što bezbedniji način, sa što manje rizika sprovede zakon, to je učinjeno...“
Beležimo i prve komentare građana. Sa Kragujevčanima je razgovarao kolega Branko Vučković:
građanin 1: „Mislim da je to jedna pozitivna stvar. Jer taj jedan čovek, ja lično njega ne krivim, ali zbog njega da trpi cela Srbija, i mi svi da trpimo i naša deca, nije u redu.“
građanin 2: „Mislim da je to trebalo da rešimo u našoj zemlji, pošto sam protiv toga da se naši državljani izručuju Hagu. “
građanin 3: „Krivo mi je, žao mi je i mnogo ga cenim kao državnika, kao Srbina, i kako bih rekao, sve najlepše o njemu i da se vrati zdrav. “
građanin 4: „Sve bi to bilo u redu, međutim, pošto je Haški tribunal znamo, nepravedan, i Nasera Orića, za silne zločine nad Srbima, oslobođen toga, ogorčena sam.“
Karadžićev odlazak u Hag nije samo kraj sedmodnevne drame koja se događala u Beogradu, ocenila je predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko:
„To je prosto kraj jedne iluzije o jednom projektu koji je sada definitivno poražen i na njega je stavljena tačka. Indikativno je da nije bilo mnogo reakcija ni od strane Akademije, ni od Crkve, niti svih onih drugih koji su godinama podržavali Radovana Karadžića. “
Više javnih ličnosti pozvalo je da se sada, posle višednevnih analiziranja tajni Karadžićevog dvostrukog života, konačno otvori priča o delima koja su mu stavljena na terent. Iz Beogradskog centra za ljudska prava Vojin Dimitrijević:
„Karadžić nije jedan običan optuženik o kome se može raspravljati kao o slučajnoj žrtvi ili kao o nekom pogrešno uhapšenom ili nabeđenom čoveku. To je centralna figura celoga sukoba u Bosni i Hercegovini, počev od opsade Sarajeva, pa do Srebrenice. Sada, naravno, ostaje da se utvrdi koje je njegovo učešće tu bilo.“