Skupljanje međunarodnih poena hapšenjem

Zdravko Grebo

Nakon Karadžićevog hapšenja u BiH se ocjenjuje da će Srbija “pokupiti” sve međunarodne poene, što bi moglo ubrzati njen put u članstvo EU. Procjenjuje se da će to susjednoj zemlji uskoro donijeti status kandidata, dok za BiH neće biti podsticaja, iako će najtraženiji ratni zločinac, vođa bosanskih Srba, konačno odgovarati za ono što je učinio.

Teza o tome hoće li Srbija dobiti dodatne poene u političkom smislu i približiti se Evropskoj uniji brže nakon hapšenja Radovana Karadžića podijelila je bosanskohercegovačke analitičare u njihovim stavovima. Za profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu Zdravka Grebu, susjedna država će biti nagrađena statusom kandidata možda već najesen. S druge strane, izručenje Karadžića Haškom tribunalu neće uticati na približavanje BiH Evropskoj uniji jer je bosanskohercegovački problem vezan za unutrašnje prilike, a ne za izručivanje ratnih zločinaca, kaže Grebo:

Ja imam kao pravnik povjerenje u Haški tribunal, međutim da on također vaga, da sudi i na politički način, u skladu s pravilima struke, to je također tačno...

„I Dodik i Špirić i Igor Radojčić i Radmanović pokušavaju da situaciju drže pod kontrolom tvrdeći da Radovan Karadžić, onaj Radovan Kardžić nema nikakve veze s ovom RS, to je poprilično nategnuta teza. Prema tome, vrijedi sačekati i vidjet. Mnoge science fiction situacije smo vidjeli u posljednja dva, tri dana. Ali da će suđenje Radovanu Karadžiću, vezano za nikad dovršeno suđenje Slobodanu Miloševiću, promijeniti nekakve kvalifikacije ratnih sukoba - da budem pristojan, da ne govorim o genocidu, da ne govorim o agresiji - to je sigurno. Međutim, kako smo se naučili, te stvari će potrajati. Ja imam kao pravnik povjerenje u Haški tribunal, međutim da on također vaga, da sudi i na politički način, u skladu s pravilima struke, to je također tačno.“

Predsjednik Foruma građana Tuzla Vehid Šehić također smatra da će Srbija činom hapšenja steći simpatije članica Evropske unije. Šehić u prvi plan stavlja apsurdnost koja se tiče reakcija u BiH nakon Karadžićevog hapšenja. Umjesto da se radujemo, kaže prvi čovjek tuzlanskog Foruma građana, političari se međusobno prepucavaju, a žrtve Karadžićeve politike niko ništa ni ne pita:

„Sigurno da BiH neće mnogo time dobiti , jer to je obaveza u prvom redu srbijanskih vlasti. Mi svoju situaciju, i ekonomsku i ovu drugu, možemo poboljšati samo našim aktivnim djelovanjem ne čekajući da neko u ime nas nešto drugo uradi. Mi ćemo sigurno morati procesuirati sve one koji su osumnjičeni za ratne zločine u BiH pred našim domaćim sudovima, stvarati jedan drugačiji društveni i ekonomski ambijent da bismo ispunili neke preduslove da bismo se približili EU.“

Za razliku od Grebe i Šehića, sociolog Ivan Šijaković smatra kako Srbija neće dobiti velike poene zbog Karadžićevog hapšenja, te da bi njegovim izručenjem u Hag više mogla profitirati Bosna i Hercegovina:

...ono što se očekivalo da u BiH se stišava, da se možda taj lanac nekog približavanja, tolerancije, da se smanji nivo te međusobne surevnjivosti - to se čak i pojačalo...

„Zato što sad je jasno da će se na sudu razmrisiti taj čvor oko toga, oko Karadžića i svega toga. Problem je što je reakcija vrlo neobična kod ljudi i ustalasalost. Dakle, ono što se očekivalo da u BiH se stišava, da se možda taj lanac nekog približavanja, tolerancije, da se smanji nivo te međusobne surevnjivosti - to se čak i pojačalo. Vrlo surove su, recimo, poruke. Nije samo problem Karadžić, problem su današnja rukovodstva i tome slično.“

Novinar Ozren Kebo:

“To što će Srbija krenuti naprijed, može nam samo odgovarati, jer ne postoji zemlja kojoj ne odgovaraju dobri, jaki susjedi, koji imaju demokratsku infrastrukuru. Kod Srbije to još vjerovatno ne postoji, ali je na najboljem putu da se stvori.“

Predstavnik Asocijacije Alumni centra za interdisciplinarne postdiplomske studije Reuf Bajrović smatra da će u BiH nakon hapšenja Radovana Karadžića nastupiti period preispitivanja dešavanja u posljednjih desetak godina. Prema njegovim riječima, situacija u BiH će biti bolja, jer će se više razgovarati o tome šta se desilo tokom i poslije rata u zemlji:

„Ukoliko Srbija dobije status kandidata nemoguće je gotovo zamisliti situaciju u kojoj BiH ne dobija isti status iz čistog razloga što je dosadašnji put BiH i Srbije ka EU bio usko vezan. I svaki put kada bismo mi bili malo ispred Srbije, mi bismo bili zaustavljeno dok bi Srbija bila malo pogurana da bude na istom nivou kao mi. Što se tiče tog puta ka evropskim integracijama i odnosa ovog hapšenja ratnih zločinaca, mislim da je to dobro i za BiH, ne samo za Srbiju.“