Uzroci i posledice jačanja dinara

Nakon nekoliko dana jačanja dinara prema evru, današnji kurs je stabilan. Stručnjaci kažu da ovo jačanje neće imati negativne posledice po ekonomiju i da se tokom leta kurs dinara prema evru neće drastično menjati.
Prema podacima Narodne banke Srbije, dinar je za 13 dana neprestanog rasta ojačao 4.3 odsto prema evru. U sedmicama pre i nakon izbora održanih 11. maja, za evro je bilo potrebno izdvojiti i do četiri dinara i 85 para više nego sada.


Statistike pokazuju da dinar neprekidno blago jača prema evru od 9. jula. Evro je u 2008. godini najvišu vrednost zabeležio 12. maja, kada je vredeo gotovo 84 dinara.

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić ocenio je nedavno da je devizni kurs najbolja slika političkih i ekonomskih dešavanja u zemlji. Proteklih dana na deviznom tržištu "imamo mnogo veću ponudu od tražnje i jačanje dinara", rekao je Jelašić povodom jačanja dinara. On je ukazao da se restriktivna monetarna politika svakako odražava na stabilnost dinara.


Dragan Bisenić, urednik magazina Ekonomist, kaže za RSE da postoje ujednačene oscilacije jačanja dinara prema evru:

„Kretale su se u najvišem opsegu do 82 dinara za evro, a sada je negde oko 78 dinara. Dakle, prva najviša oscilacija je bila na neki način proizvod političke neizvesnosti, a druga je, po mom verovanju, stvar ponude i potražnje na tržištu.“


Goran Nikolić, analitičar Privredne komore Srbije, kaže za RSE da postoji više faktora koji utiču na jačanje dinara prema evru:


„Pored ponude i potražnje, platnog bilansa, drugi faktor su devizne rezerve, a treći pad inflacije. Četvrti faktor bi mogla biti neka implicitna namera i Vlade i Narodne banke Srbije da kurs dinara ne ojača previše zato što bi to moglo da ima negativne konotacije na konkurentnost - ta četiri faktora uslovljavaju kretanje kursa. Ako pogledate ta tri prethodna faktora, oni teraju kurs dinara ka jačanju, a taj četvrti faktor je nešto što bi moglo da usporava taj proces ako bi dinar bio previše jak.“


Stručnjaci ističu da je jačanje dinara rezultat povećane ponude evra od strane građana Srbije koji rade u inostranstvu, a koji, kao po pravilu, leto provode u zemlji. Dragan Bisenić:

“Tokom leta većina naših radnika, odnosno zaposlenih u inostranstvu, dolazi u zemlju tako da je ponuda strane valute, odnosno evra, mnogo viša nego tokom drugih meseci. U uslovima kada Narodna banka Srbije vodi restriktivnu monetarnu politiku na raznim nivoima, od ograničavanja kredita, obaveznog depozita banaka i svega ostalog što smanjuje emisiju i količinu dinara u opticaju, logičan ishod svega toga je uslovno jačanje domaće valute.“


Nakon jednog naglog jačanja dinara pre nekoliko dana kada je nekoliko menjačnica ostalo bez deviza, sadašnje stanje je stabilno, kaže Borislav Brujić, predsednik udruženja menjača:


„Svake godine u ovo vreme dinar dosta ojača u odnosu na evro. Mogu da kažem da deviza ima sasvim dovoljno pošto postoji neka ravnoteža, otprilike je isti odnos kupovine i prodaje. Što se tiče nekog daljeg toka, na osnovu nekih pretpostavki i parametara kurs bi ovih dana trebao da ostane isti kao i danas.“


Ekonomisti naglašavaju da, zbog jačanja dinara prema evru, ekonomija Srbije neće zabeležiti neke ozbiljne štete, ali postoje i oni, kaže Bisenić, koji će od ovog jačanja imati i izvesnih koristi:

“Na neki način koristi će imati oni građani koji su se zadužili u evrima, njihove otplate kredita će sada biti nešto povoljnije, a štete će imati, možda, neke banke, ali banke nikada nisu u minusu.“


Ipak, Dragan Bisenić je uveren da će ovakav kurs trajati još najviše dva meseca:

“Može se očekivati da će kurs dinara i evra biti promenjen kada prođe letnja sezona, odnosno kada se uspostavi drugi balans između ponude i potražnje valute.“