Manterova upozorenja (ni)su shvaćena ozbiljno

Cameron Munter

Američki ambasador u Srbiji Kameron Manter, izjavio je nedavno da bi u slučaju formiranja ultranacionalističke Vlade, Srbija umesto unapred krenula unazad i da bi se u tom slučaju izgubilo poverenje osoba iz međunarodnih biznis krugova. Analize pokazuju da nivo ulaganja američkih kompanija niti raste niti opada.

Ambasador Manter ponovio je da su SAD spremne da "pomognu proevropsku orijentaciju Srbije". Na pitanje našeg radija, da li bi se u slučaju formiranja vlade Šešelj-Koštunica, obustavila pomoć Amerike Srbiji, on odgovara:

"Ne želim da spekulišem da li ćemo mi prekinuti našu pomoć ili nećemo već hoću da kažem da mi želimo da sarađujemo sa svima koji su raspoloženi da prime našu pomoć i da pomažemo Srbiji na njenom putu ka evropskim integracijama."

Ipak, njegove nedavne izjave koje upućuju na to da će nivo američkih investicija u Srbiji znatno opasti i da će to imati posledice po ukupnu ekonomiju Srbije, predstavljaju upozorenje koje u Srbiji još uvek niko ne čita ozbiljno.

Ali, posledice zbog političke nestabilnosti već se osećaju. Na pitanje RSE, da li je Srbija za investitore iz Amerike još uvek nesigurno područje, Marica Vidanović, savetnica u odboru za ekonomske odnose sa inostranstvom u Privrednoj komori Srbije i ekspertkinja za ekonomsko-bilateralne odnose sa Amerikom, kaže:

"Jeste, na žalost jeste."

Ovakve izjave posebno zabrinjavaju ako se ima u vidu da je Amerika u Srbiji trenutno jedan od najvećih investitora. Podaci Američke privredne komore u Srbiji pokazuju da oko 60 kompanija, članica ove komore, posluje na teritoriji Srbije i da je Amerika jedan od najvećih stranih investitora, a da je proizvođač čelika Ju-Es Stil Srbija (US Steel Serbia) najveći izvoznik.

Ričard Voč, generalni direktor U.S.Steel Serbia i drugi zamenik predsednika Američke privredne komore u Srbiji, kaže za RSE da njegova kompanija za sada posluje bez ikakvih problema:

"Sa stanovišta moje kompanije, u čije ime i govorim, imamo vrlo dobre odnose sa Srbijom i društvom u kojem poslujemo, kako sa poslovne tako i sa svake druge strane, i nastavićemo sa uspešnim radom u Srbiji."

Poslednje interesovanje velikih američkih komapnija za srbijansko tržište, bilo je pre oko dva meseca, kaže Marica Vidanović:

"Bilo je naznaka pre dva meseca, na lični poziv direktora Altek-a, odnosno američke kompanije koja je kupila naš Altek, je došlo dvoje-troje velikih privrednika i direktora kompanija iz Amerike koji su bili zainteresovani za uvoz mesa i mesnih prerađevina iz Srbije - to je bio poslednji veliki interes za nas sa američke strane i tome bi se mogla dati neka važnost. Sve ostalo su neke različite vrste upita i ništa toliko značajno."

Ekonomista Aleksandar Stevanović, iz Centra za slobodno tržište, kaže za RSE da izjavu ambasadora Mantera da će se u slučaju formiranja Vlade Šešelj-Koštunica Srbija suočiti sa manjkom interesovanja investitora što bi stvorilo ozbiljne probleme u finansiranju reformi i građanima Srbije stvorilo velike ekonomske teškoće, treba čitati vrlo ozbiljno. Ona naglašava da u tom slučaju strani investitori, posebno američki, neće biti zainteresovani za ulaganja u Srbiji:

"Mislim da neće biti zainteresovani osim ako se ne formira bilo kakva kilava proevropska Vlada, sa evropskim Dačićem, dinamičnim Palmom i živahnim Krkobabićem – i to bilo prihvatljivo. U suprotnom, ne verujem da će dolaziti. A i zašto bi kada ima toliko normalnih zemalja za investicije u kojima nisu u igri opcije kakve su u Srbiji - zašto bi neko došao kod nas i ušao u takav posao. Uvek će biti nekih investicija, to nije sporno, investirali su i u vreme Vlade Mirka Marjanovića, ali ćemo dobiti neke investitore i investicije koje neće biti toliko dobre za Srbiju, kao što bi to bile kada bismo napravili nešto što će ličiti na relativno normalnu državu kojom rukovode relativno normalne političke partije."

U Privrednoj komori Srbije kažu da imaju veoma dobru saradnju sa trgovinskim odelenjem američke ambasade i da su u pripremi različiti projekti između privreda Amerike i Srbije, ali da bi se sve to realizovalo nužno je da se politički ambijent u Srbiji stabilizuje, kaže Marica Vidanović:

"Prvo u našoj zemlji treba da se sredi sve ovo što je započeto parlamentarnim izborima i onda će situacija biti mnogo preglednija za bilo kog stranog investitora, a ne samo za strane investitore iz Amerike. Mislim da smo pogođeni ne samo zbog ove političke nestabilnosti i ne samo prema Americi nego i prema ostalim zemljama u regionu. Jer, svaka velika kompanija koja dolazi u Srbiju i ulaže svoje investicije, odnosno svoj novac, ona uvek mora, to je najčešće slučaj, uzeti kredit kod neke velike banke, a velika banka neće odobriti kredit iako je ta velika kompanija koja želi da investira u Srbiju poznata i sa dobrom reputacijom. Neće dobiti kredit jer banka ne želi da rizikuje izdavanje bilo kakve vrste kredita za ulaganje u zemlju u kojoj je stanje politički nepodobno, odnosno koje će prouzrokovati možda menjanje neke regulative, a odnositi se na dobijanje i ostvarivanje profita od strane strane kompanije koja će uložiti u Srbiju."

Sa druge strane, Ričard Voč iskazuje optimizam. Na pitanje, da li je Srbija sigurno mesto za investicije, on odgovara:

"Ja verujem da Srbija bezbedna zemlja za investicije."