Kriza u Nogometnom savezu dostigla vrhunac

Meho Kodro

Dok je u Evropi sve spremno za predstojeće nogometno prvenstvo, u BiH traje nezapamćena kriza u nogometu. Problemi koji su se godinama gomilali u Nogometnom savezu BiH, kulminirali su nedavnom smjenom izbornika Mehe Kodre. Na Kodirnu stranu stala je cjelokupna sportska javnost, navijači, te brojne kolege. Svi žele da na mjesto aktualnih čelnika Nogometnog saveza BiH dođu stručni i kompetentni ljudi.

U BiH svima je puna kapa istih ljudi koji više od 12 godina bh. nogomet konstantno vode u propast. Postavlja se pitanje kako ove ljude smijeniti jer je svima jasno da oni sami neće otići. U bh. javnosti sve se više čuju prijedlozi da se u ovaj problem trebaju uključiti i predstavnici bh. vlasti. Adis Arapović, NVO „Centri civilnih inicijativa“:

„Ono što bi sada definitivno moralo biti naredni korak je to da se desi neka reakcija i od nadležnih organa, pa čak i onih koji se bave procesuiranjem krivičnih djela, ali, naravno, i od drugih državnih institucija koje imaju za zadatak da se bave o imidžu države, o regulaciji pitanja sporta, pa čak i svih ostalih aktivnosti koje su direktno vezane za javni interes.“

Ibrahim Prohić, psiholog, publicist i novinar:

„Ja mislim da su dužni Parlament BiH i vlade na državnom i na entitetskim nivoima da se sa svojim resornim ministarstvima uključe u rješavanje ovog pitanja i ovoga problema jer fudbal nije samo sport - nigdje u Evropi, pa tako i u BiH. On je jedan od važnih društvenih pitanja. Ako je to tako, onda se tim pitanjima moraju baviti i strukture države BiH.“

Struktura Nogometnog saveza BiH vrlo je komplikovana. Zbog toga je teško smijeniti sam vrh Saveza. Proceduru smjene potrebno je krenuti od klubova, entitetskih i županijskih saveza. Velik problem zadaje i sam statut kojim čelnici jedni druge štite, ističe Nizar Altinavi, vođa navijačke skupine “BH fanticos“:

„Čovjeka kojemu se sudi za pronevjeru 2,5 miliona, 3,5 miliona su ostavili. Zbog čega? Zbog toga što ukoliko on progovori, to će otići sve u helać. Znači, ukoliko on progovori, svi će pasti. Zbog toga su, znači, njega ostavili, a smijenili su jednog Kodru. To je taj problem. A statut je tako napravljen da njima štima.“


Samir Šišić, novinar Nezavisnih novina:

„Skupština Saveza broji 60 delegata koji dolaze na tu funkciju tako što ih predlažu klubovi njihovi, prvo osnovna baza, zatim pet područnih i 10 nogometnih, odnosno županijskih saveza i nakon toga izabiraju se ti članovi u Izvršni odbor, odnosno Skupštinu Nogometnog saveza. Procedura je komplikovana.“

Svi s nestrpljenjem očekuju izvanrednu sjednicu Skupštine Nogometnog saveza na kojoj bi se trebale dogoditi neke promjene, kaže novinar sportske redakcije „Oslobođenja“ Zlatan Rašidović:

„Teško je reći šta će biti na vanrednoj skupštini, mogu se desiti i kozmetičke promjene. Stvar je, možda, jedna zanimljiva ideja da se pokušaju na vanrednoj skupštini izmjene statuta Nogometnog saveza. Tek ako bi se usvojio novi statut, odnosno njegove izmjene, moglo bi doći do suštinskih promjena, a ne kozmetičkih.“

Elvir Bolić, jedan od najboljih strijelaca bh. reprezentacije, kaže da je kriza u bh. nogometu ozbiljna, te da će se teško iz nje moći izvući:

„Ja se nadam nakon svega što se dešavalo da će doći bolji dani za bh. fudbal. Sigurno smo u jednoj situaciji koja je specifična, međutim i prije je bilo raznih nesuglasica i problema u našem fudbalu i oko reprezenatcije. Mislim da je u ovom momentu pravo vrijeme da dođe do promjena i da se jednom krene iznova, ispočetka.“

Do sada bh. nogometna reprezentacija nije sudjelovala ni na jednom značajnijem međunarodnom prvenstvu, a bh. Premijer liga nalazi se na pretposljednjem mjestu u Europi.