Rešenja o mandatu nakon 15. juna

Na sastanku između generalnog sekretara UN-a i generalnog sekretara NATO-a u Njujorku treba da se razjasni pitanje daljeg mandata KFOR-a na Kosovu.

Stupanjem na snagu novog Ustava na Kosovu će se organizovati novi ustavno pravni poredak. To će zahtevati i promenu međunarodnog civilnog i vojnog prisustva snaga, koje su do sada delovale na osnovu Rezolucije 1244. Portparol KFOR-a Jan Luc Cotar kaže da će se mandat KFOR-a najmanje do 15. juna zasnivati na toj rezoluciji.


“Do sledeće informacije o ostvarivanju naše misije mi ćemo delovati u skladu sa Rezolucijom 1244. Kao što znate generalni sekretar NATO-a će se sutra sastati sa generalnim sekretarom UN-a. Da vidimo šta će proizaći sa tog sastanka. Znamo da će biti pokušaja da se pronađe rešenje i pojasni situacija ali treba sačekati,“
kaže portparol KFOR-a.


Najviša vlast na Kosovu, prema Rezoluciji 1244 je šef UNMIK-a, čije naredbe sprovode i pripadnici KFOR-a. Posle 15. juna se ne zna ko će biti vrhovna vlast na Kosovu, institucije Kosova ili međunarodni civilni predstavnik.


“Trenutno u slučaju potreba hitnih mera nama se naravno dozvoljava da delujemo i obezbedimo sigurnost za sve građane. Međutim, šta će se dogoditi posle 15. juna, nemam odgovor do sledeće informacije. Posle 15. juna očekujemo instrukcije.“


Instrukcije očekuju i zvaničnici UNMIK-a koji ističu da planiraju rekonfiguraciju ove misije posle 15. juna, ali ne govore o detaljima.


Nije da nemamo ideje šta će se dogoditi, jasno je da mi planiramo ali za sada nećemo otrkiti detalje. Mi za duže vreme pažljivo planiramo i kada dobijemo tačno upustvo iz Njujorka onda to možemo ostvariti i delovati. To što se zna je da će na Kosovu i posle 15. juna biti međunarodne misije. Nisam siguron ko će biti. Ali će i posle 15. juna na Kosovu biti međunarodne misije," kaže portparol UNMIK-a Rusell Geekie.


Paket međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija utvrđuje ulogu međunarodne misije na Kosovu, međutim zbog suprostavljanja jedne stalne članice Saveta bezbednosti UN-a prihvatanju tog plana, ostaje konfuzija šta će se dogoditi kada na snagu stupi novi Ustav Kosova.


Prema planu Ahtisarija još za izvestan vremenski period na Kosovu će biti vojne misije NATO-a, dok će se policija, pravosuđe i carine nadgledati od strane misije EULEX. Međutim i ova misija, suprotno onome kako je bilo predviđeno, neće postati operativna na Kosovu 15. juna, već najverovatnije u septembru ili oktobru. Politčki analitičari smatraju da će ova pravna nejasnoća mnogo koštati Kosovo.