Umirovljenici traže vanredne opće izbore

Tuzla

Umirovljenici Federacije BiH okupili su se u ponedjeljak pred zgradama općinske administracije u svim većim gradovima, nezadovoljni svojim položajem u društvu. Zatraženo je, između ostalog da se mirovine usklađuju s plaćama početkom godine i to jednako za sve umirovljenike, te da se prilikom privatizacije i prodaje javnih dobara umirovljenicima i radnicima podijele dionice tvrtki na osnovi njihovog ostvarenog radnog staža.

Najveći broj umirovljenika danas se okupio u Tuzli. Većina ih je istakla kako su na prosvjede došli, jer aktualne vlasti ne rade ništa da poboljšaju materijalni položaj ove populacije:

„I poručio bih ovako svima komplet nek pokupe kofere i nek se sklone s tih mjesta.“

„Dok mi ne odemo u Sarajevo, u Parlament i federalni i državni i tamo zauzmemo prostorije i ne damo im izaći. Nek ni oni nemaju šta jesti, i mi - i onda će biti nešto.“

„Ako budemo glasali za ove nacionalne stranke, to je još gora propast za ovu državu.“

„Dvadeset i dvije godine primam penziju, a nisam još dobila ni biberovoga zrna. Dijete mi je jedino poginulo.“

„Pa i ja sam dao marku, da im pomognemo u Parlamentu. Oni nemaju, samo 7.000 - dabogda ih grom pogodio!“

Istodobno prosvjedi su održani u nekoliko bh. gradova. U Sarajevu umirovljenici su se okupili kako bi pokazali ogorčenost zbog nedavnih povećanja plaća zastupnika u državnom parlamentu:

„Ono je sramota da razmišljaju o svojim platama, a o penzionerima ništa. Bilo je jako puno obećanja, ovo će biti, ono će biti od PDV-a, a mi samo gore dobivamo. Ništa niko ne primjećuje.“

„To je najviše što oni sebi podižu toliko plate, a penzionerima ništa. Ne usklađuje se onako kako bi trebalo. Evo, recimo, četiri mjeseca penzije nisu podignute nimalo.“

Organizator prosvjeda je umirovljenčka udruga „Spokojna starost“ iz Tuzle. Predsjednik ove udruge Alojz Knezović za sada vidi jedno rješenje u raspisivanju novih parlamentarnih izbora:

„Zahtjev su vanredni izbori, opći zajedno sa lokalnim. A svake godine će se broj penzionera uvećati vanredno za 20 posto za borce koji osam godina ranije stupaju u penziju. S nezakonitostima se mora prestati i dok to ne bude slučaj, mi ćemo ponavljati svoje proteste.“


Mevludin Ovčina, predsjednik Sindikata umirovljenika grada Tuzle, ističe kako do sada vlasti nisu ispunile ni minimum zahtjeva koje su obećali:

„Možda ne znate podatak da je u BiH, u Federaciji BiH prosječna penzija niža od zajamčene penzije. Vjerujem sto posto da ne postoji ni u jednoj državi takav položaj da je nešto što je zajamčeno veće od prosjeka.“

Prosvjede u Tuzli podržao je i Omladinski pokret „Revolt“. Predsjednik „Revolta“ Goran Isabegović:

„Sve ugrožene populacije - i penzioneri i studenti i radnici, umjesto da rješavaju odvojeno svoje probleme, treba da se udruže kako bi izvršili pritisak na vladajuće strukture da one konačno pokažu odgovornost prema građanima ove zemlje.“

Savez udruženja umirovljenika Federacije, koji broji oko 80 općinskih udruženja sa preko 200.000 članova, nije podržao okupljanja. Predsjednik Saveza Šefkija Elezović ističe kako sada nije vrijeme za prosvjede, osobito kada ga organizira udruga „Spokojna starost“ i njen predsjednik Alojz Knezović:

„Mi u ovome trenutku smatramo da nema potrebe da se protestuje, pogotovo na poziv jedne minorne organizacije koja ne zna ni koliki ima broj članova. To je toliko minorna organizacija. Osim,toga, to je kompromitovana ličnost kroz bivšu stranku penzionera, pa drugu stranku penzionera itd.“


Prosvjedi umirovljenika održavat će se svakog prvog u mjesecu sve do lokalnih izbora koji će održati u listopadu ove godine.