Nemački kancelar Olaf Šolc podržao je u četvrtak, 22. juna, sporazum o sprečavanju ulaska migranata u Evropsku uniju (EU) dok se ne razmotre njihove šanse da dobiju azil, tvrdeći da je postojeći aranžman bloka "potpuno nefunkcionalan".
Obraćajući se poslanicima u Berlinu, on je rekao da je kompromis koji je ranije ovog meseca postiglo 27 država članica EU posle višegodišnjih pregovora "istorijski sporazum".
"Svi su morali da prave kompromise, uključujući i Nemačku. Ali to je bila prava stvar, jer je naš trenutni sistem potpuno nefunkcionalan", rekao je Šolc u parlamentu.
On je istakao da mnogi migranti ne podnose zahtev za azil dok ne stignu u Nemačku, iako je zemlja okružena drugim državama članicama EU koje bi morale da ih prvo registruju prema postojećim pravilima bloka.
Šolc je naveo da će oni koji imaju vrlo male šanse da budu priznati kao izbeglice proći kroz brz proces azila i povratka na spoljne granice EU.
"Međutim, oni koji imaju dobre šanse da dobiju zaštitu u Evropi jer dolaze iz ratnih zona ili su politički progonjeni, biće registrovani i moći će u budućnosti da uđu u EU", dodao je nemački kancelar.
Organizacije za ljudska prava kritikovale su sporazum, navodeći da će migranti, uključujući porodice sa decom, biti držani u kampovima dok vlasti proveravaju da li je izvesno da će im biti odobrena zaštita u okviru EU.
Detalji sporazuma tek treba da budu razrađeni u pregovorima sa Evropskim parlamentom, koji mora da odobri promenu migracionih pravila EU.
U periodu od januara do maja, ukupno 135.961 osoba zatražilo je azil u Nemačkoj, što je 76,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, prema podacima Savezne kancelarije za migracije i izbeglice te zemlje.
Najviše ih je došlo iz Sirije, Avganistana ili Turske.
Iz Nemačke je 2022. godine deportovano 12.945 odbijenih tražilaca azila. Međutim, prema nemačkim vlastima, u toj zemlji je 31. decembra 2022. bilo 304.308 ljudi, čiji je zahtev za azil odbijen, ali koji još nisu deportovani, prenela je nemačka novinska agencija dpa.
Razlozi za kašnjenje u njihovom deportovanju su višestruki, od zdravstvenih problema do birokratskih prepreka. Često su potrebne godine dok se ne donese konačna odluka o zahtevu za azil, jer se podnosioci zahteva mogu žaliti sudu ako njihov zahtev bude odbijen.
Pored tražilaca azila, više od milion ukrajinskih izbeglica došlo je u Nemačku 2022. tražeći utočište od ruskog napada na njihovu zemlju. Ukrajinske izbeglice ne moraju da podnesu zahtev za azil već odmah dobijaju boravak u Nemačkoj.
- Deseci poginulih kada se brod s migrantima prevrnuo kod Grčke
- Kontroverzni evropski prijedlog Tunisu za zaustavljanje migranata
- Orban protiv revizije EU pravila za migrante i azilante