Dostupni linkovi

BiH i Hrvatska pokušavaju riješiti problem graničnih prelaza


Granični prelaz Izačić kod Bihaća
Granični prelaz Izačić kod Bihaća

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine (BiH) Vojin Mitrović izjavio je u srijedu, 26. maja, da je susjedna Hrvatska jednostrano donijela odluku da za teretni saobraćaj iz BiH zatvori pet graničh prelaza te da se pokušava naći rješenje problema.

Mitrović je pojasnio da je riječ o odluci iz 2008. godine koja do 20. maja ove godine nije bila provođena.

“Danas smo na sjednici Vijeća ministara imali informaciju vezano za problem nastao donošenjem Pravilnika hrvatskog Ministarstva mora i prometa. Ono što je bitno jeste Ugovor koji je potpisan između BiH i Republike Hrvatske 2013. o graničnim prelazima i koji predviđa ovih pet graničnih prelaza”, kazao je Mitrović.

Naveo je da protokol nalaže donošenje određenih odluke između država dogovorom, što u ovom slučaju nije ispoštovano, te da od jutros sa hrvatskim kolegom Olegom Butkovićem, ministrom mora, prometa i infrastrukture, pokušava riješiti problem.

Mitrović je kazao da je od Butkovića dobio obećanje da nijedan kamion neće biti zaustavljen.

“Ne znam ni sam koliko sam put od jutros razgovarao s Butkovićem, imam uvjeravanja da će sve biti riješeno,” kazao je Mitrović na konferenciji za novinare.

Zvizdić: BiH da uvede kontramjere Hrvatskoj nakon zatvaranja prelaza

Odlukom Republike Hrvatske da zatvori pet graničnih prijelaza s Bosnom i Hercegovinom (BiH) nanosi se direktna i namjerna ekonomska šteta bh. privrednicima koji svoje proizvode izvoze u Evropsku uniju (EU), napisao je zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić svom Twitter nalogu.

Zvizdić je naveo kako je odluka susjedne Hrvatske “posljednja u nizu pogrešnih i provokativnih aktivnosti kojima se dodatno usložnjavaju i pogoršavaju odnosi” između dvije države.

“Ne želim da vjerujem, iako za takvo nešto postoje indicije, da ova jednostrana odluka koja je u suprotnosti s Ugovorom BiH i Hrvatske o graničnim prijelazima, kao i s odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i BiH, ima i političku pozadinu i da predstavlja 'novu' vrstu pritiska, ucjene i miješanja u unutrašnje stvari BiH,” navodi Zvizdić.


Zbog odluke Hrvatske da na pet graničnih prelaza zabrani kamionski saobraćaj iz BiH od 24. maja su zabilježene kolone teretnih vozila.

U pravilniku o prekategorizaciji graničnih prelaza te države donesenom nedavno, Hrvatska je odredila javne cesta po kojima se mora odvijati tranzitni promet teretnih vozila kroz tu zemlju, a u Pravilnik nije uvršteno pet prelaza sa BiH koji su zatvoreni za prijelaz kamiona.

Zvizdić kaže da nadležne institucije BiH trebaju hitno poduzeti aktivnosti u cilju zaštite ekonomskog suvereniteta BiH, uključujući pokretanje recipročnih pravnih i ekonomskih mjera prema pravnim i fizičkim osobama iz Republike Hrvatske.

Također navodi kako je potrebno intenzivirati kampanju, posebno od strane privrednih komora na svim nivoima: “Proizvodimo - kupujmo - izvozimo domaće”, s posebnim naglaskom na imperativnu potrebu kupovine domaćih proizvoda i preporuka da se ljetuje u bosanskohercegovačkim odmaralištima.

Ako izostane reakcija nadležnih tijela EU, a međudržavni razgovori i zdrava logika ne daju brz i efikasan rezultat, Zvizdić napominje da treba imenovati agenta i pred međunarodnim arbitražama i sudovima pokrenuti tužbu protiv Republike Hrvatske, što je u nadležnosti Predsjedništva BiH.

On je naglasio da poštuje Hrvatsku kao susednu zemlju koja je punopravna članica Evropske unije i NATO, uz napomenu da "niko nema pravo ponižavati građane Bosne i Hercegovine i donositi jednostrane akte koji ugrožavaju mogućnost ekonomskog oporavka i razvoja BiH, posebno u periodu pandemije".

Udruženje poslodavaca bosanskohercegovačkog entiteta Federacije BiH uputilo je otvoreno pismo čelnicima institucija BiH i Delegaciji Evropske unije (EU) u BiH od kojih traže da u roku od 48 sati riješe problem zatvaranja graničnih prelaza.

Udruženje poslodavaca FBiH navodi da će ukoliko ne dođe do rješenja problema u navedenom roku blokirati sve granične prelaze između BiH i Hrvatske i za odvijanje teretnog i putničkog saobraćaja.

Iz udruženja tvrde da je donošenjem ovakve odluke prekršen Protokol 3. o kopnenom prevozu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU, od strane Republike Hrvatske koja je članica EU, te od Delegacije EU u BiH traže da se uključi u rješavanje ovog pitanja.

“Zahtjevamo od Republike Hrvatske da odmah mora otvoriti granične prelaze koji su definirani u Ugovoru između BiH i Republike Hrvatske o graničnim prelazima, jer međunarodni Ugovori imaju primat u odnosu na domaće propise,” navode iz ovog Udruženja.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG