"Investitor svetskih referenci" – tako je premijerka Srbije Ana Brnabić opisala firmu koja bi posle skoro 18 godina u Zrenjanin mogla da dovede pijaću vodu.
Tako bi se rešio problem vodosnabdevanja za 120.000 građana treće po veličini opštine u pokrajini Vojvodini.
Izgrađena fabrika vode čeka novog vlasnika i četiri godine nakon izgradnje je van stroja.
Ni drugo javno nadmetanje 24. decembra nije dalo rezultata. Kako je za Radio Slobodna Evropa (RSE) rekao izvršitelj Dragan Nikolić koji je zadužen za prodaju fabrike, na tenderu nije bilo zainteresovanih kupaca.
Nakon dva propala pokušaja, više neće biti javnog nadmetanja. Izvršni poverilac sada ima rok od mesec dana da sam nađe kupca fabrike, a kako je rečeno za RSE, fabrika će biti ponuđena u pola cene – za 3,5 miliona evra.
Fabrika se prodaje jer je, kako je to opisala premijerka Srbije, prethodni vlasnik bankrotirao.
Ukoliko prodaja uspe, po prvi put bi u Srbiji privatni vlasnik građanima mogao da isporučuje vodu za piće – za šta je do sada bila zadužena jedino država.
Za to vreme, u gradu Zrenjaninu udaljenom oko 70 kilometara od prestonice Beograda, stasavaju generacije koje nikada nisu probale vodu sa česme jer je ona zabranjena zbog prekomernih količina opasnog arsena.
"Imam dva mlađa brata koji će uskoro postati punoletni. Malo je bizarno to što oni ceo svoj život nisu pili vodu sa česme", rekla je za Radio Slobodna Evropa Zrenjaninka Ivana Belić.
Građani Zrenjanina, okupljeni oko neformalne inicijative "Zrenjanin je žedan", od leta 2021. su u protestnim šetnjama i vožnjama sa zahtevom da im se obezbedi zdrava pijaća voda.
Kako je izgledala borba za ispravnu vodu?
2004
Voda zabranjena
U Zrenjaninu je voda iz gradskog vodovoda zabranjena za piće i pripremanje hrane od 20. januara 2004. godine. Odluku da se voda zabrani doneo je sanitarni inspektor zbog prekomerne količine metala arsena opasnog po zdravlje.
U vodi u Zrenjaninu arsena ima zbog prirodnih karakteristika zemljišta i vode i do sada su pokušaji da se ona prečisti bili bezuspešni.
Od zabrane se promenilo se šest gradonačelnika koji su obećavali da će rešiti problem vodosnabdevanja za više od 120 hiljada građana u zrenjaninskoj opštini.
"Ne koristimo vodu sa česme, ni za kuvanje, a račun za vodu mi je 4.000 hiljade dinara (oko 35 evra) mesečno i bar još 2.500 dinara dam za flaširanu vodu (oko 20 evra). Čuo sam najave o ukidanju zabrane, ali u to ne verujem. Gradonačelnik je mnogo toga obećao, ali nijedan rok nije ispoštovan", Zrenjaninac Karlo Kiš.
juli 2020
Stara vlast, novi problemi
Zrenjanin ponovo na vodi sa arsenom
U junu 2020. godine održani su izbori na kojima je pobedu ponovo odnela Srpska napredna stranka, a Zrenjaninci su se nekoliko dana nakon izbora opet vratili na vodu sa arsenom. Voda, kao i ranije, stiže iz gradskog Vodovoda. To lokalno javno preduzeće je od fabrike vode preuzelo vodosnabdevanje grada, jer se na mreži pojavio problem sa pritiskom.
Problem sa pritiskom znači da do domaćinstava nisu stizale dovoljne količine vode.
"Dogodila se paradoksalna situacija (na početku pandemije kovida) da čujete apele građanima da peru ruke, a mi ceo dan nismo imali vode", sociolog Miroslav Samardžić iz nevladinog Zrenjaninskog socijalnog foruma.
28 januar 2021
Fabrika demantuje Vodovod
Fabrika vode u Zrenjaninu je negirala izveštaj Vodovoda u kojem piše da ne ispunjava nijedan od 34 tehnička uslova za vodosnabdevanje.
"Navodi nisu tačni", saopštila je uprava fabrike, uz dokumenta u kojima, kako tvrdi, "dokazuje ispunjenost" uslova iz ugovora.
Rekli su da Vodovod do sada "nije imao zvaničnih primedbi na kvalitet vode koja izlazi iz postrojenja", kao i da je to gradsko preduzeće redovno plaćalo fabrici usluge prečišćavanja vode.
"Imam 30 godina. Od 17. godine imam kamen u bubregu. Ne znaju tačno zbog čega nastaje, ali je jedan od uzroka i voda", Zrenjaninka Ivana Ćopić.
18 april 2021
Vučić: Čuda se dešavala sa fabrikom vode
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je izjavio da je spreman da se "lično uključi" u rešavanje vodosnabdevanja u Zrenjaninu.
"Toliko se nerviram zbog vode u Zrenjaninu. Da ljudi znaju, bilo je tu i bahatosti i osionosti i raznog – siguran sam, nemam dokaze – pokušaja da se uzmu pare od jednog, drugog. Neki investitori, čuda su se tu dešavala", rekao je Vučić u gostovanju na televiziji B92.
29 juli 2021
Grad raskida ugovor sa investitorom
Ugovor Grada Zrenjanina sa fabrikom vode raskinut je krivicom investitora, jer nije ispunio nijedan od uslova koji su propisani ugovorom iz 2015. godine i sporazumom iz 2021. godine, izjavio je gradonačelnik Simo Salapura.
"Mi ugovor smatramo raskinutim i okrećemo se traženju novih rešenja", rekao je Salapura, a prenela Radio-televizija Vojvodine.
"I do sad su obećali svašta, pa nisu ispunili. Ali, ako bude ispravna, počeću da pijem", Zrenjaninka Mirjana Ponoćko.
31 juli 2021
Građani na proteste
Protest "Zrenjanin je žedan"
U Zrenjaninu je održan protest za vodu, u organizaciji neformalnog udruženja građana Zrenjaninska akcija (ZRAK).
Uz naglasak da građane "ne zanimaju prepucavanja" vlasti i vlasnika fabrike vode, aktivisti ZRAK-a zahtevali su da se svakom stanovniku obezbede dve litre vode dnevno, dok se ne reši problem vodosnabdevanja. Protesti su nastavljeni tokom leta.
"Ne želimo da čekamo novih 17 godina, nove ugovore, nove komisije, nove bla,bla,bla", Bojan Antić iz nevladine Zrenjaninske akcije na protestu u julu 2021.
19 august 2021
Banka hoće da proda fabriku
Na slici: Građani u redu za vodu na jedinoj česmi u gradu koja ima prečistač
Erste banka, čiji je kredit korišćen za izgradnju fabrike vode, saopštila je da će pokrenuti prodaju fabrike kako bi namirila svoj dug. Postrojenje koje prečišćava vodu je građeno kreditom Erste banke (65 odsto novca), dok su 35 odsto dali investitori.
18 septembar 2021
Više stotina Zrenjaninaca u protestu za vodu
Više stotina Zrenjaninaca učestvovalo u do tada najvećoj protestnoj šetnji za vodu. Lokalnim vlastima je ispred gradske kuće predata lista zahteva – zdravstveno ispravna pijaća voda i odgovornost onih koji su učestvovali u propasti fabrike vode.
Istog dana je gradonačelnik Simo Salapura izjavio da ni grad ni preduzeće Vodovod neće imati nikakve finansijske posledice zbog raskida ugovora sa fabrikom vode.
Direktor fabrike vode Aleksandar Savin je za RTS rekao da su oni "spremni za rad od januara 2021.", ali da su isključeni sa distributivnog sistema i "nemaju mogućnost da rade".
"Ima 17 godina kako je zabranjena, psi laju karavani prolaze. Narod je tu kriv, a ne nijedna partija, jer narod nije složan (da ode pred vlast se pobuni) ", Zrenjaninac Milan.
7 Novembar 2021
Peticija da se promeni zakon
Na slici: Baloni vode koje Zrenjaninci svakog dana pune na prečistaču
Zrenjaninska akcija (ZRAK) pokrenula je peticiju za izmenu Zakona o komunalnim delatnostima iz 2018. godine.
Uz naglasak da je u Zrenjaninu novac građana koji je dat privatnom vlasniku potrošen, da fabrika ne radi a da je "narod žedan", aktivisti ZRAK-a traže da država otkupi fabriku, proširi njene kapacitete i zameni vodovodne cevi.
"U protivnom, eto nas na ulicama", rekao je aktivista ZRAK-a Bekim Rukeci.
"Neupotrebljiva je voda totalno. Niko je i ne koristi", Zrenjaninac Brane.
26 Novembar 2021
Zakazana javna prodaja fabrike
Javna prodaja fabrike vode zakazana za 2. decembar.
Nadmetanje se, kako je najavljeno, održava elektronskim putem. Prodaju se poslovni objekti i oprema, a procenjena vrednost fabrike je 834,7 miliona dinara (preko sedam miliona evra).
Ponuđena cena na licitaciji je 70 odsto od procenjene (oko pet miliona evra) i ne sme biti manja od toga.
Dodaje se da je za funkcionisanje postrojenja za prečišćavanje vode potrebno 18 miliona dinara mesečno, a da su troškovi tri miliona dinara kad fabrika ne radi.
2 decembar 2021
Propao prvi pokušaj prodaje
Na prvom nadmetanju za fabriku vode u Zrenjaninu nije bilo zainteresovanih kupaca, a sledeći pokušaj prodaje fabrike zakazan je za 24. decembar.
Tada će fabrika biti ponuđena kupcima u pola cene, oko 3,5 miliona evra. Prodajna cena u drugom pokušaju ne sme biti niža od 50 odsto od procenjene vrednosti fabrike, rekao je za RSE sudski izvršitelj Dragan Nikolić koji je zadužen za prodaju.