Dostupni linkovi

Židov pogubljen u Iranu zbog ubistva za koje je tvrdio da je bila samoodbrana


Arvin Ghahremani (fotoarhiva)
Arvin Ghahremani (fotoarhiva)

Iran, u vrijeme rastućih tenzija s Izraelom, pogubio je Židova koji je bio osuđen za ubistvo, optužbu koju njegova porodica odbacuje, tvrdeći da je djelovao u samoodbrani nakon što je bio napadnut.

Novinska agencija Mizan, koja je povezana s iranskim pravosuđem, citirala je Hamidrezu Karimija, tužitelja iranskog grada Kermanshaha, koji je rekao da je Arvin Ghahremani (23) pogubljen 4. novembra.

Ghahremani, koji je u to vrijeme imao 18 godina, proglašen je krivim jer je izbo do smrti jednog muslimana ispred teretane u Kermanshahu 2022.

Žrtva je dugovala novac Ghahremaniju i, prema tvrdnjama njegove porodice, to je dovelo do sukoba.

Žrtva je bila naoružana, a Ghahremani je djelovao u samoodbrani, rekli su, dodajući da je čak pokušao pomoći da žrtva preživi nakon sukoba.

Nakon što je osuđen na smrt, Ghahremanijevi odvjetnici nisu uspjeli uvjeriti porodicu žrtve, čiji identitet nije otkriven, da mu oproste i poštede mu život.

Islamsko zakonodavstvo predviđa qisas ili osvetničku kaznu u slučajevima ubistva.

Međutim, organizacije za ljudska prava već dugo tvrde da zakon diskriminira nemuslimane, koji često dobivaju strože kazne od muslimana osuđenih za slične prekršaje.

Ghahremanijevi odvjetnici su tri puta zatražili ponavljanje suđenja, ali je iranski sud zahtjeve odbio.

Grupa Iran Human Rights sa sjedištem u Norveškoj osudila je pogubljenje Ghahremanija, za kojeg je navela da je imao 20 godina, a ne 23.

Grupa je osporila i Ghahremanijevu krivnju, rekavši da je žrtva napala Ghahremanija nožem. Također je istakla da je porodica žrtve isprva pristala poštedjeti Ghahremanija, ali su promijenili mišljenje kada su saznali da je Židov.

"Arvin je bio Židov, a institucionalizirani antisemitizam u Islamskoj Republici nesumnjivo je igrao ključnu ulogu u izvršenju njegove kazne", rekao je direktor Iran Human Rightsa Mahmood Amiri-Moghadam, uz ocjenu da je slučaj imao "značajne nedostatke".

Židovi su mala manjina čiji je broj oko 20.000 u Iranu, većinom šijitskoj muslimanskoj naciji od gotovo 92 miliona ljudi.

Mnogi Židovi pobjegli su iz Irana nakon Islamske revolucije 1979. godine kada je novi režim usvojio oštar antiizraelski stav, uključujući nepriznavanje prava Izraela na postojanje.

Izrael i palestinska skupina Hamas vode rat u Pojasu Gaze u kojem je nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023.,prema izraelskim podacima, ubijeno 1.200 ljudi, a više od 250 talaca zarobljeno i odvedeno na palestinski priobalni teritorij.

U potonjim izraelskim napadima u Pojasu Gaze, ubijeno je, prema tamošnjem ministarstvu zdravstva, 43.374 ljudi, dok je veći dio tog teritorija pretvoren u ruševine.

Hamas ima podršku militanata Hezbolaha iz Libanona, a obje skupine uživaju podršku Irana.

Sjedinjene Države i Europska unija označile su Hamas terorističkom organizacijom. Washington je Hezbolah označio terorističkom organizacijom, dok je Brisel njegovo oružano krilo stavio na crnu listu, ali ne i njegovu političku stranku.

XS
SM
MD
LG