Formiranja regionalnog tržišta izvora energije kako bi zemlje Zapadnog Balkana mogle da pomažu jedne drugima, jedan je od zaključaka sa regionalne konferencije o obnovljivim izvorima energije u Beogradu.
Sa konferencije "Mogućnosti ulaganja u obnovljive izvore energije na Zapadnom Balkanu" poručeno je da je zajednički izazov obezbeđivanje sigurnijih izvora energije.
Lideri država Zapadnog Balkana razgovarali su u Beogradu u jeku globalne energetske krize usled agresije Rusije na Ukrajinu.
Njihova zajednička poruka je da je ovaj region otvoren za iskustvo skandinavskih zemalja u izgradnji energetskih objekata.
Organizator skupa su ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu i Sarajevu.
Vučić: Srbiji za energetski sektor treba od 16 do 33 milijarde evra za narednih 15-20 godina
Srbiji će za ulaganja u energetski sektor prema predlogu norveških stručnjaka trebati od 16-17 milijardi evra do 32-33 milijarde evra za narednih 15-20 godina, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
"Moraćemo mnoge reforme da sprovodimo, da menjamo navike, ali su potrebna i ogromna ulaganja, čak između 16 i 30 milijardi evra narednih godina", rekao je i dodao: "Moraćemo to da uradimo što pre inače ćemo se suočiti sa katastrofom."
Kako je objasnio nije reč samo o diverzifikaciji snabdevanja gasom i naftom, već o tome da postoji staromodni pristup, stare tehnologije u termoelektranama, a da ničeg novog nema ni u hidropotencijalima.
"I dalje nismo u poziciji da povećamo procenat obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji", rekao je Vučić.
Srbija je skoro u potpunosti zavisna od ruskog gasa. Iz Energetske zajednice, regulatornog tela Evropske unije, godinama unazad su upozoravali na zavisnost Srbije od Rusije i monopol koji ruski Gasprom ima na srpskom tržištu gasa.
Ruska agresija na Ukrajinu i energetska kriza do koje je to dovelo ubrzala je napore Srbije ka diversifikaciji gasa.
Eriksen: Zajednički izazov sigurniji izvori energije
Specijalni izaslanik norveškog premijera za energetiku Andreas Eriksen ocenio je da je zajednički cilj obezbediti sigurnije izvore energije.
"Svetu je potrebno više čiste energije i pouzdanih izvora, a to znači da treba da sarađujemo preko granica naših zemalja", dodao je.
On je poručio je da će Norveška nastaviti da bude zemlja koja na pouzdan način obezbeđuje energente.
Naveo je da Norveška dostavlja jednu četvrtinu gasa Evropskoj uniji i Velikoj Britaniji.
Eriksen je rekao učesnicima konferencije da se nada da će im norveška rešenja biti od pomoći tokom tranzicije.
"Struja kod nas je već iz obnovljivih izvora energije i nadam se da je to nešto što ćete moći da preuzmete od nas tokom vaše tranzicije", dodao je.
On je podsetio da je Norveška jedan od vodećih proizvođača hidroenergije navodeći da im je namera da povećaju broj vetroturbina. Naveo je da je Norveška 90-ih godina bila prva zemlja koja je liberalizovala tržište energenata.
"Zelena tranzicija pruža nove mogućnosti energetskom sektoru i to je jedan od vodećih aspekata u budućnosti", poručio je on.
Eriksen je najavio da će predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetiti Norvešku za dve nedelje.
Rama: Moramo da regionalizujemo naša tržišta
Premijer Albanije Edi Rama izjavio je da su tržišta na Zapadnom Balkanu mala i da je potrebno regionalno tržište zbog jednostavnijeg pristupa finansijama i snažnijeg partnerstva s privatnim sektorom.
"U ovim veoma teškim vremenima postaje sve očiglednije ono što smo već rekli kada smo započeli Otvoreni Balkan i kada smo se zalagali za širu regionalnu saradnju. Moramo da regionalizujemo naša tržišta i kada je reč o energetici i da idemo izvan naših granica", poručio je Rama.
Lideri Srbije, Albanije i Severne Makedonije formirali su inicijativu "Otvoreni Balkan" koja podrazumeva slobodan protok ljudi, robe, kapitala i usluga.
Abazović: Ambicija izgradnja solarnih i vetroelektrana
Crnogorski premijer Dritan Abazović rekao je da je za Crnu Goru posebno značajna proizvodnja zelene energije jer želi da se brendira kao zelena destinacija.
On je naveo da je cilj da se krene u izgradnju novih energetskih objekata, naročito solarnih elektrana i vetroelektrana.
"Radimo skladište tečnog gasa u luci Bar a da to može lako da se dovede u vezu sa gradnjom centrale koja bi proizvodila električnu energiju na gas", naveo je Abazović.
Tegeltija: Da struja ostane u vlasništvu države
Predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija ocenio je da postojeće proizvodne kapacitete električne energije u BiH treba modernizovati i povećati ih, ali ih zadržati u državnom vlasništvu.
"U BiH se proizvede više električne energije nego što je to potrebno za potrošnju unutar same BiH", naveo je.
On je međutim, rekao da su sva postrojenja, sem jedne termoelektrane, izgrađena davno i da traže mnogo ulaganja i modernizaciju.
Tegeltija smatra da je učešće države jedini način da se obezbedi dovoljno struje. Naveo je i da se zalaže za obnovljive izvore energije po principu javno-privatnog partnerstva.
Kovačevski: Region kao mesto za stvaranje zelene energije
Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski rekao je da je prilika da se da se region Zapadnog Balkana razvije kao mesto stvaranja zelene energije.
On je ocenio da će region uz saradnju uspeti da prevaziđe izazove u snabdevanju energijom tokom zimskog perioda.
Pozvao je investitore iz Norveške da ulažu u Severnu Makedoniju i zemlje regiona.
Regionalna konferencija o obnovoljivim izvorima energije organizovana je u saradnji sa Nordijskom poslovnom alijansom, Poslovnom asocijacijom Norveška-BiH i Norveškim partnerima za saradnju u oblasti energetike.