Pišu: Kian Sharifi and Babak Ghafoori Azar
Dugi zatvorski termini, visoke novčane kazne i zabrane putovanja.
To su neke od kazni koje prijete ženama koje prekrše novi zakon o hidžabu u Iranu.
Zakon o hidžabu i čednosti, usvojen 30. novembra, izazvao je buru u Islamskoj Republici, gdje su ga čak i neki visoki vjerski službenici kritikovali, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Zakon od 74 člana poziva javnost da prijavljuje navodne prekršioce policiji i kažnjava preduzeća i taksiste koji to odbiju učiniti.
"Ovo čak ne možete nazvati zakonom", izjavila je Nasrin Sotoudeh, istaknuta aktivistica i advokatica za ljudska prava, za Radio Farda RSE.
Zakoni su tu da štite građane, rekla je, ali novo zakonodavstvo "žene lišava sigurnosti na ulicama".
Sve veći broj Iranki odbija nositi obaveznu maramu – ključni stub islamskog sistema.
Hidžab je bio u središtu nezapamćenih protesta koji su izbili širom Irana 2022. godine.
Demonstracije su pokrenute smrću Mahse Amini, mlade žene koja je preminula u pritvoru nakon što je uhapšena zbog navodnog kršenja zakona o hidžabu.
Tokom protesta, žene i djevojke su skidale i spaljivale marame.
Vlasti su brutalno suzbile demonstracije, ubivši stotine i uhapsivši hiljade ljudi.
Sotoudeh je istakla da mnogi Iranci žele da odgovorni za te smrti budu "kažnjeni". Umjesto toga, dodala je, "zakonodavci su usvojili zakon kao čin osvete prema ženama i muškarcima".
Upozorila je da će kritičari "preduzeti korake" ako zakon ne bude povučen, sugerišući da bi protesti mogli biti u pripremi.
Nasrin Sotoudeh je godinama bila u zatvoru i izlazila iz njega zbog svog aktivizma i preuzimanja osjetljivih pravnih slučajeva, uključujući zastupanje žena koje su bile pritvorene zbog mirnog protesta protiv obaveznog hidžaba.
'Neprimjenjivi' zakon
Posljednjih godina vlasti su udvostručile primjenu hidžaba.
Ponovo su uveli patrole takozvane moralne policije koje su obustavljene nakon protesta 2022. godine.
Iranska Revolucionarna garda (IRGC) osnovala je i novu jedinicu u Teheranu za sprovođenje hidžaba. Članovi te jedinice nazivaju se "Ambasadori dobrote".
U novembru je Teheranski štab za promociju vrlina i sprječavanje poroka najavio otvaranje "klinike" koja će nuditi "naučno i psihološko liječenje" ženama koje odbijaju poštovati islamski kodeks odijevanja.
Iranski psiholozi su upozorili na posljedice "etiketiranja zdravih osoba kao bolesnih".
U zajedničkoj izjavi 1. decembra, Sotoudeh i aktivistica za ljudska prava i islamska učenjakinja Sedigeh Vasmaghi osudile su novi zakon o hidžabu kao "sramotan" i "srednjovjekovni".
Kontroverza oko novog zakona je tolika da je predsjednik Masoud Pezeškijan 2. decembra u direktnom televizijskom prijenosu izjavio da se zakon "ne može lako provesti", te je doveo u pitanje nove kazne za one koji prekrše zakon o hidžabu.
Čak je i nekoliko vjerskih starješina upozorilo na sprovođenje novog zakona.
"Ne samo da su veliki dijelovi ovog zakona neprimjenjivi… nego on uništava svoju svrhu i izaziva da mladi mrze vjerske pouke", napisao je ajatolah Mostafa Mohakek Damad u otvorenom pismu upućenom najvišim vjerskim službenicima 2. decembra.
U zajedničkoj izjavi 4. decembra, tri ugledna udruženja iz industrije zabave osudila su zakon, istaknuvši da "svaki zakon koji vašu domovinu pretvara u veliki zatvor nema smisla", te su pozvali vlasti da ga ukinu.