Lider srpske manjine u Hrvatskoj Milorad Pupovac istakao je na prijemu povodom pravoslavnog Božića u Zagrebu obnovu nakon potresa koji je pred godinu dana pogodio Baniju, i upozorio da postojeća privremena rješenja ne smiju dočekati još jednu zimu i još jedan Božić.
"Naši su sugrađani ostali bez sela i gradova, tako i bez ono malo radnih mjesta što su ih tamo stvarali. Banija može postati ničija kuća, zato na današnji dan i na ovom mjestu, onima koji su toga svjesni i one koji nemaju želimo posebno podsjetiti što je potrebno učiniti za Baniju, da ne postane ničija kuća, nego kuća u kojoj će živjeti njezini ljudi", kazao je Pupovac.
Njegova je poruka da se dodatno treba angažirati na stvaranju uvjeta za bolji život u Hrvatskoj.
"To znači da politiku viška riječi - bilo otrovnih bilo praznih - pretvaramo u politiku rasprave i razgovora. Da politiku privatnih interesa pretvaramo u politiku javnog dobra", zaključio je predsjednik Srpskog narodnog vijeća.
U zagrebačkoj Pravoslavnoj gimnaziji upriličen je tradicionalni domjenak u prigodi pravoslavnog Božića u organizaciji Srpskog narodnog vijeća, a prijemu su prisustvovali najviši zvaničnici Hrvatske. Božićni blagoslov udijelio je partijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije.
Plenković: Ustrajat ćemo na normalizaciji odnosa sa Srbijom
Uz poruku "Mir Božji, Hristos se rodi", hrvatski premijer Andrej Plenković pozitivno je ocijenio suradnju sa političkim predstavnicima srpske manjine u Hrvatskoj – smanjenje polarizacije, stvaranje ozračja tolerancije, pijeteta i istine:
"Pazimo da ne dižemo tenzije, nego da ih spuštamo, da ne ostavljamo probleme koji su se akumulirali godinama, već da ih riješimo dijalogom i suradnjom. U tome ćemo ustrajati i na primjeru obnove Banovine. Ustrajat ćemo na pronalasku svih nestalih u Domovinskom ratu i počinitelja ratnih zločina, na normalizaciji odnosa Hrvatske i Srbije", naglasio je, i najavio da neće odustati od dosadašnje politike.
"Upravo je stoga ta vrsta politike dijaloga i uvažavanja - po meni - standard s kojeg se ne smije i neće moći vratiti nazad u Hrvatskoj. Ne vide to svi na ovaj način, ali na tome ćemo ustrajati", poručio je premijer Plenković.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković pozvao je na solidarnost i međusobno uvažavanje i zajedništvo.
"Treba nam više razumijevanja i ljubavi, a manje mržnje i netrpeljivosti, treba nam povezivanje, a ne dijeljenje", kazao je i dodao da treba graditi svijet mira i suradnje.
"Zagreb je dom za sve koji u njemu žive - tako je bilo, tako će i biti", kazao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević, koji je na domjenku prvi puta kao gradonačelnik.
Posebni izaslanik srpskog predsjednika Vučića za pitanje nestalih pohvalio je Plankovićevu Vladu za uspostavljanje prakse zajedničkih komemoracija žrtvama rata u Hrvatskoj, na kojima, neovisno o nacionalnosti žrtava, sudjeluju politički predstavnici i Vlade i srpske zajednice u Hrvatskoj.
"Zajedničko suočavanje sa prošlošću i zajedničko žalovanje također otvaraju putove za normalizaciju odnosa – ne samo na nekom apstraktnom nivou, već i konkretno kada je reč o normalizaciji života na postradalim područjima", kazao je Matić.
Prijem bez predsjednika Hrvatske
Na prijemu su bili i potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ministar vanjskih poslova Goran Grlić Radman, saborski zastupnici, predstavnici stranih veleposlanstava, ali ne i hrvatski predsjednik Zoran Milanović.
"Mislim da bi bilo dobro da je predsjednik danas došao i da se pridružio porukama koje su danas poslane. Nažalost, on je odlučio drugačije i to je njegova odluka", komentirao je to na novinasrki upit potpredsjednik Vlade iz redova srpske manjine Boris Milošević.
Smatra da se nazočnošću na događaju koji je "tradicionalno uključiv" šalje dobra poruka srpskoj zajednici u Hrvatskoj.
"Mislim da bi bilo primjereno i dobro da je netko iz Ureda predsjednika došao i poslao jednu takvu poruku", zaključio je Milošević.
Na božićnom prijemu dodijeljene su i godišnje nagrade SNV-a.
Nagrada za antifašizam "Dr. Gojko Nikoliš" dodijeljena je Vladi Oreškoviću i Josi Obućini, nositeljima inicijative "Spomenik ostaje u parku" koja se usprotivila premještanju antifašističkog spomenika u Perušiću.
Nagradu "Nikola Tesla" za doprinos razvoju srpskih institucija u Hrvatskoj dobio je predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Splitsko-dalmatinske županije Božidar Simić za dugogodišnji istraživački rad na području cetinske i imotske krajine.
Nagrada "Svetozar Pribičević" za unapređenje hrvatsko-srpskih odnosa dodijeljena je posebnom izaslaniku predsjednika Republike Srbije Veranu Matiću za dugogodišnje djelovanje na pitanjima nestalih u ratnim događanjima devedesetih.
Nagrada "Diana Obexer Budisavljević" za humanost i pravednost dodijeljena je Zakladi za ljudska prava i solidarnost -Solidarna i petrinjskom parohu Saši Umićeviću.
Uz dodjelu nagrada, održan je i obred osvećenja i lomljenja česnice, pri čemu je novčić za sreću iz česnice pripao gradonačelniku Zagreba Tomislavu Tomaševiću.
Vjernicima je božićni blagoslov udijelio i zaželio sretan Božić patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije.