Stotinu dana od kako je prijavljen prvi slučaj korona virusa u kineskom gradu Wuhanu, generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Thedros Adhanon Gebreyesus pozvao je sve zemlje na pravovremeno informisanje o podacima i dokazima.
U svjetlu kritika američke administracije, Thedros je također branio poteze Svjetske zdravstvene organizacije u prvih sto dana borbe protiv korona virusa, te je dodao da su sve zemlje članice informisane o virusu 5. januara.
Korona virus u svijetu, iz minuta u minut
Thedros je također pozvao Sjedinjene Države i Kinu da rade zajedno kako bi pobijedili, kako je rekao "ovog opasnog neprijatelja".
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije također je pozvao na jedinstvo i zaustavljanje "politizacije" pandemije, nakon što je američki predsjednik Donald Trump kritikovao rad ove organizacije.
Ranije je američki predsjednik Donald Trump oštro kritikovao Svjetsku zdravstvenu organizaciju, optužujući ih da su previše fokusirani na Kinu, te da daju loše savjete tokom pandemije korona virusa.
"WHO je stvarno uprskao", napisao je Trump na Twitteru. "Iz nekog razloga, finansirani većinski od strane Sjedinjenih Država, a opet fokusirani na Kinu. Dobro ćemo pogledati u to. Na sreću, ja sam odbio njihov savjet o ostavljanju naših granica sa Kinom otvorenih. Zašto su dali tako pogrešnu preporuku?"
No, generalni direktor WHO-a odbacio je te komentare, rekavši da ova agencija Ujedinjenih nacija "ne vidi boje", te da su bliski sa svakom zemljom.
Pored Trumpa i američki državni sekretar Mike Pompeo rekao je da administracija "razmatra njihovo finansiranje" Svjetske zdravstvene organizacije dodavši: "Organizacije moraju funkcionisati. Moraju donijeti rezultate za koje su namijenjene".
Hubeji bez oboljelih
I dok u provinciji Hubeji koja je bila najviše pogođena pandemijom nema novih slučajeva, a u cijeloj Kini samo 63 nova, od čega 61 uvezeni slučaj, broj oboljelih raste u drugim dijelovima svijeta.
Širom svijeta više od milion i 521.000 ljudi zaraženo je korona virusom. Prema posljednjim podacima Johns Hopkins Univerziteta od četvrtka 9. aprila prijepodne, preminulo je 88.619 ljudi, dok se više od 331.000 oporavilo.
Prema podacima John Hopkins Univerziteta u protekla 24 sata broj zaraženih osoba korona virusom povećan je na više od 113.000 u Njemačkoj. Ova zemlja već treći dan zaredom bilježi porast zaraženih nakon što je u prethodnom periodu četiri dana zaredom bio zabilježen pad. Također i broj preminulih je povećan na 2.349.
Broj zaraženih u Rusiji je prešao 10.000 u četvrtak dok je broj preminulih porastao na 76.
Broj preminulih u Iranu porastao je na 4.110, saopštio je glasnogovornik ministarstva zdravstva Kianush Jahanpur, dok je broj zaraženih porastao na 66.220.
Sanchez: Ovaj rat protiv virusa bit će pobjeda
U međuvremenu italijanski premijer Giuseppe Conte najavio je da bi, ukoliko se širenje korona virusa nastavi usporavati, Italija mogla od kraja aprila krenuti sa ublažavanjem mjera.
"Moramo izabrati sektore koji mogu ponovo pokrenuti svoje aktivnosti. Ukoliko naučnici potvrde, mogli bismo krenuti sa opuštanjem nekih od mjera već krajem mjeseca", rekao je Conte za BBC.
U srijedu su u ovoj zemlji zabilježena 542 smrtna slučaja, što je niže u odnosu na dan ranije. Broj preminulih u ovoj zemlji je 17.669.
Pad u broju smrtnih slučajeva daje nadu da se, zahvaljujući mjerama ograničenog kretanja širom zemlje, virus povlači, iako je broj novih zaraženih porastao u odnosu na prethodni dan.
Italija je uvela potpuno zatvaranje 9. marta. Dvije sedmice kasnije Conte je najavio da će svi poslovi koji nisu neophodni biti zatvoreni.
Conte je također rekao da je budućnost Evropske unije ugrožena zbog njihovog odgovora na korona virus, a nakon što je Njemačka izrazila nadu da će se ministri finansija EU dogovoriti u četvrtak (9. aprila) o paketu ekonomskog spašavanja u iznosu od 500 milijardi eura.
Španski premijer Pedro Sanchez također je u četvrtak izjavio da je Španija blizu početka smanjenja epidemije korona virusa, te je pozvao sve političke stranke da se pridruže paktu za ekonomski oporavak nakon zdravstvene krize.
"Vatra počinje da bude pod kontrolom. Ovaj rat protiv virusa bit će dobijen", rekao je Sanchez pred gotovo praznim parlamentom dok je više od 300 zastupnika učestvovalo iz odsustva zbog mjera kretanja.
Španske mjere suzbijanja virusa, neke od najžešćih u Evropi, pomogle su da se spase životi i da se smanji dnevni broj zaraženih sa 22 posto na četiri posto, rekao je Sanchez pred parlamentom.
Broj preminulih u Španiji u srijedu je porastao za 757 žrtava čime je ukupan broj preminulih u ovoj zemlji porastao na 14.555, što je treći najveći broj preminulih iza Italije i Sjedinjenih Država.