Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) odobrila je kinesku vakcinu Sinovac protiv COVID-19 za hitnu upotrebu.
To je druga kineska vakcina koja je dobila zeleno svjetlo SZO, nakon Sinopharma.
Ovo odobrenje otvara vrata da se Sinovac vakcine koriste u programu COVAX, razvijenog kako bi se pomoglo siromašnijim državama i čiji je cilj osigurati ravnomjeran pristup vakcinama.
Vakcina, koja se već koristi u nekoliko zemalja, preporučuje se starijima od 18 godina, a druga doza se daje dvije do četiri sedmice nakon prve.
Hitno odobrenje znači da vakcina "ispunjava međunarodne standarde za sigurnost, efikasnost i proizvodnju", rekli su iz SZO, navodi BBC.
"Sretan sam što mogu objaviti da je vakcina Sinovac na popisu SZO za hitnu upotrebu nakon što je utvrđeno da je sigurna, djelotvorna i provjereno kvalitetna", rekao je šef SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferenciji za novinare, navodi Reuters.
Dodao je da jednostavno skladištenje ou vakcinu čine pogodnom za okruženja s malim resursima.
Jedna od glavnih prednosti Sinovaca je ta što se može čuvati u standardnom frižideru na 2-8 stepeni Celzijusa. To znači da je ova vakcina mnogo korisnija zemljama u razvoju koje možda neće moći skladištiti velike količine vakcina na niskim temperaturama, pojašnjava BBC.
Studije su pokazale da Sinovac sprječava simptomatsku bolest kod više od polovine vakcinisanih, a ozbiljne simptome i hospitalizaciju spriječio je kod 100% ispitanih, dodaje se.
Prošlog mjeseca SZO je dala zeleno svjetlo kineskoj vakcini protiv COVID-19 proizvođača Sinopharm. Takođe je odobrio vakcine koje su razvili Pfizer-BioNTech, Johnson & Johnson, Moderna i AstraZeneca.
Osim u Kini, vakcina se već daje u mnogim u zemljama uključujući Bosnu i Hercegovinu, Albaniju, Čile, Brazil, Indoneziju, Meksiko, Tajland, Tursku... Sinovac kaže da je do kraja maja isporučio više od 600 miliona doza vakcina. Dodaju da je do sada dato više od 430 miliona doza.