Dostupni linkovi

Amnesty i Human Rights Watch: Wagner pomaže vojsci Malija da ubija civile


Ruski plaćenici u Maliju koračaju uz pripadnika vojske Malija (lijevo), na fotogafiji koju je objavila francuska vojska bez navođenja datuma.
Ruski plaćenici u Maliju koračaju uz pripadnika vojske Malija (lijevo), na fotogafiji koju je objavila francuska vojska bez navođenja datuma.

Ruska plaćenička grupa Wagner pomaže vladinim snagama u centralnom i sjevernom Maliju da izvode racije i napade dronovima u kojima je ubijeno desetine civila, uključujući mnogo djece, navode grupe za zaštitu ljudskih prava u izvještajima objavljenim ove sedmice koji obuhvataju period od decembra do marta, prenosi Glas Amerike (VOA).

Mali se, zajedno sa svojim susjedima Burkinom Faso i Nigerom, više od jedne decenije bori protiv pobune islamskih ekstremističkih grupa, uključujući neke povezane sa Al Kaidom i grupom takozvana Islamska država.

Poslije vojnih udara u sve tri zemlje posljednjih godina, vladajuća hunta je protjerala francuske snage i umjesto toga obratila se ruskim plaćeničkim jedinicama za bezbjednosnu pomoć.

Nasilje je eskaliralo u Maliju otkako su tamo stigli ruski plaćenici nakon državnog udara 2021.

Vladajuća hunta u zemlji je pojačala operacije, izvodeći smrtonosne udare dronovima na skupove civila i racije zajedno sa ruskim plaćenicima u kojima su ubijani civili.

Stanovnici regiona Sahel, koji uključuje i Mali, kažu da se prisustvo Rusije nije promijenilo otkako je Wagnerov lider Jevgenij Prigožin poginuo u sumnjivoj avionskoj nesreći prošle godine.

"Prelazna vojna vlada Malija, koju podržava Rusija, ne samo da čini užasne zloupotrebe, već radi na eliminisanju kontrole stanja ljudskih prava", navela je u četvrtak u saopštenju viša istraživačica za Sahel u Human Rights Watchu (HRW), Ilaria Allegrozzi.

Navodeći primjer racije koju su u januaru izvele vladine snage koje podržava Rusija, HRW navodi da je vojska ušla u selo u blizini vojne baze u centralnom Maliju i uhapsila 25 ljudi, uključujući četvoro djece.

Njihova tijela pronađena su kasnije tog dana sa povezom preko očiju i sa prostrjelnim ranama na glavama, navodi se u izvještaju.

Amnesty International (AI) je u odvojenom izvještaju ranije ove sedmice naveo da je u dva udara dronovima na sjeveru Malija poginulo najmanje 13 civila, uključujući sedmoro djece uzrasta od dvije do 17 godina.

Trudnica koja je povrijeđena u bombardovanju pobacila je nekoliko dana nakon napada, navodi se u saopštenju.

HRW je rekao da su bespilotne letjelice turske proizvodnje u Maliju u stanju da izvrše napade preciznim laserski navođenim bombama. Grupa je dokumentovala i kako su u napadima dronova ubijani civili.

U jednom primjeru, u napadu dronom u regionu Segu u centralnom Maliju ubijeno je najmanje sedam ljudi na vjenčanju, uključujući dva dječaka, navodi se. Sljedećeg dana, drugi napad dronom izveden je na prisutne na sahrani ubijenih u napadu prethodnog dana.

Hunte koje su na vlasti u Maliju, Nigeru i Burkini Faso ranije ovog mjeseca najavile su zajedničke bezbjednosne snage za borbu protiv sve većeg ekstremističkog nasilja u njihovom regionu Sahela.

Prethodno su se distancirale od drugih regionalnih i zapadnih zemalja koje se ne slažu sa njihovim pristupom.

Iako su vojske obećale da će okončati pobune na svojim teritorijama nakon smjenivanja izabranih vlada, analitičari kažu da se nasilje pogoršalo pod njihovim režimima.

Oni dijele granice i njihove bezbjednosne snage koje se bore protiv ekstremističkog nasilja su preopterećene.

XS
SM
MD
LG