Dostupni linkovi

Predsednik Srbije sa kineskom ambasadorkom pred dijalog u Briselu


Kineska ambasadorka Čen Bo i predsednik Srbije Aleksandar Vučić na beogradskom aerodromu dočekuju pošiljku sa kineskim vakcinama, 16. januar 2021.
Kineska ambasadorka Čen Bo i predsednik Srbije Aleksandar Vučić na beogradskom aerodromu dočekuju pošiljku sa kineskim vakcinama, 16. januar 2021.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, dan uoči nastavka dijaloga Srbije i Kosova u Briselu, da je o situaciji na Kosovu razgovarao sa Čen Bo, ambasadorkom Kine u Srbiji.

Kako je izjavio je Vučić, a navodi se u saopštenju emitovanom iz njegovog kabineta, razgovor sa predstavnicom Kine održan je na njegovu molbu.

Nova runda razgovora, u dijalogu koji posreduje Evropska unije (EU), zakazana je za četvrtak, 18. avgust.

Predsednik Srbije se uoči nastavka dijaloga sastaje i sa generalnim sekretarom NATO, Jensom Stoltenbergom, koji će se odvojeno istog dana sresti i sa premijerom Kosova Albinom (Aljbin) Kurtijem.

Šta je rečeno kineskoj ambasadorki?

Kako se navodi u saopštenju iz kabineta predsednika Srbije Vučić je rekao kineskoj ambasadorki da Srbija ostaje posvećena dijalogu kao jedinom načinu za iznalaženje rešenja za pitanje Kosova i da traži da Priština ispuni ono što je dogovoreno.

"Devet godina im ne pada na pamet da formiraju Zajednicu srpskih opština. Očekujemo od EU i zapadnih partnera da utiču na Prištinu da ozbiljno i odgovorno ispune obaveze, kao što je Srbija to uradila", rekao je Vučić, navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, on je naglasio da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova. Dodao je i da će Kina uvek imati podršku Srbije suverenitetu i teritorijalnom integritetu zemlje.

Šta je odgovorila ambasadorka Kine?

Čen Bo, ambasadorka Kine u Srbiji.
Čen Bo, ambasadorka Kine u Srbiji.

Ambasadorka Čen, kako se navodi u saopštenju iz Vučićevog kabineta, je istakla da Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i da se zalaže za pronalaženje rešenja u okviru dijaloga, pod okriljem Rezolucije 1244.

Predsednik Srbije Vučić i kineska ambasadorka Čen, dodaje se, razgovarali su i o tekućim i planiranim srpsko-kineskim projektima.

Srbija ne priznaju nezavisnost Kosova, koja je proglašena 2008. godine. U tome im glavna podrška stiže iz Kine i Rusije.

Zašto je važan nastavak razgovora u Briselu?

Susreti u Briselu biće organizovani u svetlu tenzija 31 jula, kada su lokalni Srbi postavili blokade na severu Kosova u znak protesta zbog najave početka implementacije odluke vlade u Prištini o slobodi kretanja, odnosno o izdavanju ulazno-izlaznih dokumenata za državljane Srbije koji ulaze na Kosovo i o promeni srpskih registarskih oznaka.

Verujete li u smirivanje? U Severnoj Mitrovici, Prištini i Beogradu uoči dijaloga
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

Nakon diplomatske intervencije Vašingtona, Vlada Kosova je najavila da će odgoditi sprovođenje odluka za 1. septembar.

Uoči najavljene runde dijaloga koja će biti održana više od godinu dana nakon poslednjeg susreta ove vrste, Kosovo i Srbija su pojačali retoriku.

To je bio razlog zašto je 14 avgusta EU u saopštenju zatražila da političari odmah prekinu zapaljivu retoriku. Brisel je poručio da će obe strane biti smatrane odgovornim “za svaku eskalaciju koja dovede do povećanih tenzija i, potencijalno, nasilja u regionu".

XS
SM
MD
LG