Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da očekuje papir iz Sjedinjenih Država o uvođenju sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva 10. ili 13. januara.
On je za RTS naveo da postoje dve nepoznanice koje se tiču rokova i toga da li je problem u tome što Rusija ima većinski paket ili što je uopšte u vlasničkom udelu NIS-a.
"Da li će ostati sankcije NIS-u ukoliko bi Rusi ostali sa 40 posto vlasništva, da li je dovoljno da oni nemaju većinski ili kontrolni paket ili traže da potpuno izađu iz vlasništva", naveo je Vučić.
Ruske državne kompanije Gasprom Njeft i njena krovna kompanija Gasprom od 2008. godine imaju većinsko vlasništvo u NIS-u od 56,15 odsto, dok je 29,87 odsto u vlasništvu Srbije.
Vučić je 4. januara izjavio da mu je podsekretar SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze (Jose) Fernandez potvrdio da će ta zemlja uvesti direktne sankcije NIS-u.
Prethodno je američki ambsador u Srbiji Kristofer Hil (Christopher Hill) 23. decembra izjavio RTS-u da nema najava da će biti uvedene sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva.
On je tada rekao da postoji zabrinutost da li NIS u ruskim rukama na neki način pomaže finansiranju rata u Ukrajini i da su to legitimna pitanja koja treba pažljivo razmotriti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom gostovanja na RTS-u rekao da Srbija ima novac da otkupi NIS, ali je dodao da je pitanje za američku administraciju šta će Rusija sa novcem koji bi dobila od prodaje NIS-a.
"Ukoliko bismo išli u tom smeru, pokušaćemo to da izbegnemo, ali ako tako bude, ne bismo prodavali drugom, kupili bismo mi", naveo je Vučić.
On je rekao da misli da SAD žele da okrenu Srbiju na "ovu stranu" i ocenio da američke sankcije NIS-u koje je najavio, nemaju puno veze sa ratom u Ukrajini.
Uprkos pokušajima diverzifikacije izvora snabdevanja od početka ruske invazije na Ukrajinu, Srbija i dalje dominantno zavisi od ruskih energenata, a ta zavisnost bila je jedna od ključnih argumenata zvaničnog Beograda da ne uvede sankcije Moskvi.
Predsednik Srbije tvrdi da i u slučaju uvođenja američkih sankcija NIS-u neće biti nestašice nafte i da Srbija ima dovoljno rezervi.
Srbija uvozi naftu preko Jadranskog naftovoda, preko Omišlja, preko Hrvatske.
"I sada kada dođu sankcije, više to neće biti verovatno moguće", rekao je Vučić dodajući da je o tome razgovarao sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem.
Evropska unija i SAD su Gasprom Njeft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim. Gasprom nije obuhvaćen zapadnim sankcijama.