Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u nedelju da nijedan komad srpskog oružja, oruđa, ili municije nije prodat ni Rusiji ni Ukrajini i da su oni koji drugačije tvrde "lažovi, denuncijanti i treba da se stide jer nanose štetu Srbiji".
"Za Srbiju postoje, u skladu sa međunarodnim zakonima, takozvani dozvoljeni korisnici i samo takvim zemljama Srbija može da izvozi. Mi smo sve uradili u skladu sa zakonom, čisti smo kao suza", rekao je Vučić u Dohi, gde učestvuje na konferenciji u organizaciji Ujedinjenih nacija.
Pojedini ruski mediji su krajem februara objavili da je 3.500 raketa iz srpske fabrike "Krušik" preko Turske i Slovačke isporučeno oružanim snagama Ukrajine, a Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je saopštilo da ta informacija izaziva "najdublju zabrinutost".
Demanti je ranije stigao iz "Krušika" i Ministarstva odbrane Srbije.
Povodom navoda da je oružje u Ukrajinu iz Srbije izvezeno preko Turske, Vučić je rekao da se Srbija "dodatno zaštitila" znajući da postoji mogućnost da deo robe negde drugde završi.
"Mi smo dodali da je nemoguće izvoziti municiju koju smo mi dali Turskoj bez naše saglasnosti", rekao je Vučić uz konstataciju da Srbija "nikog nije naterala da ratuje".
Ruski portal "Mash" je objavio da je navodno 3.500 komada Krušikovih raketa "M-21 GRAD" 122 mm isporučeno oružanim snagama Ukrajine.
Portal je objavio dokumenta, čiju autentičnost Radio Slobodna Evropa nije mogao da potvrdi, a koja navodno pokazuju da je kanadska firma "JNJ Export Import" naručila rakete od "Krušika".
Ruski medij je izneo tvrdnju da su sanduci odleteli iz Srbije u Tursku gde se tranzitom, kao posrednik, bavila turska firma "Arca Savunma Sanayi Ticaret", preko koje je tovar otišao u Slovačku, a potom u Ukrajinu.
Kompanija "Krušik" iz Valjeva na zapadu Srbije saopštila je 28. februara da nije bilo prodaje raketa na ovo tržište, niti je uopšte bilo zaključenih ugovora u navedenim količinima i oznakama.
U saopštenju se navodi da se "čitav medijski 'slučaj' gradi na korišćenju nepotpunih i nepovezanih informacija" koje su, kako naglašavaju, stavljene "u negativan kontekst".
Prethodno je 27. februara reagovao i ministar odbrane Srbije Miloš Vučević koji je negirao da Srbija izvozi oružje u Ukrajinu.
Ovo nije prva afera u kojoj se Srbija navodi za prodaju oružja u rusko-ukrajinskom ratu.
Ukrajinski avion srušio se 16. jula 2021. godine na severu Grčke, a utvrđeno je da je za Bangladeš prevozio vežbovne mine koju je srpska firma "Valir" kupila od državne fabrike "Krušik".
U martu 2022. godine je na ruskim portalima i društvenim mrežama objavljena fotografija vojnika takozvane "Donjecke Narodne Republike", koji u rukama drži neeksplodiranu minu.
RSE je utvrdio, prema oznakama na mini prikazanoj na fotografiji, da je ona proizvedena u trećem kvartalu 2016. godine. Takve mine u svom vojnom proizvodi srpska državna fabrika oružja "Krušik".