Dostupni linkovi

Vučić: Srbija ne može da ostavi RS bez podrške


Plašim se da je atmosfera u BiH najuzavrelija još od okončanja rata i potpisivanja Dejtonskog sporazuma: Aleksandar Vučić
Plašim se da je atmosfera u BiH najuzavrelija još od okončanja rata i potpisivanja Dejtonskog sporazuma: Aleksandar Vučić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 27. jula da ne želi da ulazi u mere i kontramere u Bosni i Hercegovini posle odluke visokog predstavnika Valentina Incka, jer se radi o drugoj zemlji, ali je dodao da Srbija ne može da ostavi Republiku Srpsku (RS) bez ekonomske i druge podrške.

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini (BiH) Valentin Incko (Inzko) koristeći Bonska ovlašćenja, nametnuo je 23. jula dopune u Krivičnom zakonu BiH kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Stranke u Republici Srpskoj (RS) reagovale su tako što su odlučile da bojkotuju institucije BIH zbog ove odluke.

Vučić je 27. jula u beogradskoj Palati Srbije posle prijema za mlade sportiste sa Kosova i regiona rekao da "nametanje i oktroisanje odluka spolja nikad nije moglo doneti dobre rezultate".

"S pažnjom pratimo dešavanja u Sarajevu i Banjaluci, i plašim se da je atmosfera u BiH najuzavrelija još od okončanja rata i potpisivanja Dejtonskog sporazuma", rekao je Vučić.

Najavio je da će 4. avgusta u Busijama kod Batajnice biti obeležena 26. godišnjica progona Srba u hrvatskoj operaciji "Oluja" koju je nazvao najvećim etničkim čišćenjem u Evropi posle Drugog svetskog rata.

Hrvatska vojno-policijska akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica Hrvatskog vijeća odbrane na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na tadašnju samoproglašenu „Republiku Srpsku Krajinu“, koju su Srbi držali pod kontrolom četiri prethodne godine.

U operaciji ’Oluja’ hrvatska vojska i policija povratile su kontrolu nad delovima svoje državne teritorije.

Centralnim državnim pomenom u Srbiji odaje se pošta žrtvama hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja", kada je, prema podacima Helsinškog odbora za ljudska prava Hrvatske, početkom avgusta 1995. godine proterano oko 250.000 Srba, a ubijeno više od 600. Godišnjica vojne akcije "Oluja“ u Hrvatskoj se obeležava kao Dan pobede i oslobađanje okupiranih područja, te povratak oko 150.000 proteranih od 1991. godine.

"Mislim da ćemo tog dana razgovarati sa rukovodstvom RS. Srbija želi mir i zato ćemo izaći s konkretnim predlogima kako da sa Bošnjacima vodimo dijalog jer moramo da pokušamo da izgradimo bratske odnose u budućnosti", kazao je Vučić 27. jula.

Ocenio je da je vreme da Srbi i Bošnjaci počnu da razgovaraju kako da žive zajedno, kako da saradjuju, a ne da delaju jedni protiv drugih.

"Vreme je da pokušamo da u narednih pet, deset ili 15 godina uspostavimo najpre prijateljske, a zatim bratske odnose. Ako to ne postignemo, bićemo podjednako krivi", rekao je predsednik Srbije.

Ponovio je da je mir u regionu preduslov svakog napretka i onima koji govore da RS "gubi" poručio da "nikad nije pobedio onaj kome je stranac pomagao u nametanju odluka Srbima".

"Šta ćemo da dobijemo nekim novim sukobom i ko će da dobije? Kada ljudi razmišljaju o sukobima, ne mogu da misle da će to da pogodi nekog drugog jer će to da pogodi svakog od nas, a onda nema povratka", upozorio je Vučić.

XS
SM
MD
LG