Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je pitanje pronalaska nestalih nije i ne bi smelo da bude pitanje bilateralnih odnosa dve zemlje i dva naroda - Srbije i Hrvatske.
To je, prema Vučićevim rečima, "ključno humanitarno pitanje i pitanje civilizacijskog odnosa prema ljudima".
"Nažalost, koliko god da smo se trudili i pokušavali, rezultati su nam bili mršavi i jednih i drugih. Vi govorite o Vukovaru i pominjete hrvatske žrtve, važno je reći, a da ne brojimo, da je makar jednako toliko srpskih nestalih lica, a o tome se u Hrvatskoj uopšte ne govori", rekao je Vučić u Požarevcu 5. novembra, gde je prisustvovao početku radova na saobraćajnici "Dunavski koridor".
Odgovarajući na pitanje novinara iz Hrvatske, Vučić je izjavio da je Srbija spremna da pomogne u pronalasku nestalih.
"Ako postoji bilo šta što bi konkretno moglo da nas navede, da pronađemo grobno mesto gde je makar jedna osoba stradala, to je veliki pomak napred. Spremni smo da pomognemo po tom pitanju", rekao je Vučić.
Zelena agenda bez datuma
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija postepeno vršiti transformaciju energetskog sektora ka obnovljivim izvorima energije, ali nije precizirao koliko će to da traje. Prema njegovim rečima, energetska bezbednost je od ključnog značaja i da "tek kada to uradite imate pravo i obavezu da se bavite zelenom agendom u potpunosti".
"Da vam ja obećam da ćemo mi da izbacimo ugalj za pet godina, pa nisam budala", rekao je Vučić 5. novembra.
Kako je naveo, Srbija 70 odsto struje proizvodi iz termoelektrana na ugalj.
"Kažite ljudima, nećete da imate struje. Da će ovi ljudi iz Kostolca (termoelektrane) da ostanu bez posla", rekao je Vučić, govoreći o transformaciji energetskog sektora.
Do 2050. godine Srbija se obavezala da će u potpunosti izbaciti ugalj iz upotrebe, potpisivanjem Deklaracije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan u novembru 2020. u Sofiji u Bugarskoj.
Vučić je najavio otvaranje bloka termoelektrane "Nikola Tesla (TENT) B1", dodajući da će Srbija proizvoditi dovoljno struje za svoje potrebe, "nijedan megavat da ne uveze".
Govoreći o stanju na tržištu gasa, Vučić je izjavio da Srbija trenutno ima u rezervi oko 200 miliona kubnih metara gasa u skladištu Banatski Dvor.
Kinezi grade Dunavski koridor
Izgradnja brze saobraćajnice Požarevac-Veliko Gradište-Golubac (Dunavski koridor), duge 67,9 kilometara, počela je 5. novembra, a radovi će koštati 337 miliona evra.
Glavni izvođač radova je kineska kompanija Šandong haj spid (Shangdong Hi Speed Group), a podizvođači će, kako je saopšteno, biti srpske firme.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je zahvalio kineskoj kompaniji Šandong "na otvorenoj proceduri i tome što su ponudili najbolju cenu za taj posao".
Početak radova na Dunavskom koridoru Vučić je nazvao "najvažniji događajem za Braničevsku okrug" koji "suštinski menja život" u tom delu Srbije.
Planirano je da prva od tri deonice bude završena do kraja 2023. godine, a cela saobraćajnica do novembra 2024. godine.
Na trasi saobraćajnice biće više od 20 mostova i nadvožnjaka, uključujući novi most preko Velike Morave.
Početku radova prisustvovali su, pored Vučića, i ministar građevinarstva Tomislav Momirovic, direktor Koridora Srbije Aleksandar Antić, ambasadorka Kine Čen Bo i predstavnici kompanije Šandong.