Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević izjavio je 4. oktobra da smanjeni broj vojnika "uz administrativnu liniju" prema Kosovu sa 8.350 na manje od 4.500 znači "deangažovanje, ne povlačenje dela jedinica".
"One se vraćaju u svoje garnizone, u svoje kasarne, na svoje redovne aktivnosti", naveo je Vučević za TV Prva.
On je rekao da Vojska Srbije i Ministarstvo odbrane zajedno sa sa Vojnoobaveštajnom (VOA) i Vojnobezbednosnom agencijom (VBA) prati sve ono što se dešava na Kosovu.
Vučević je demantovao navode da se Srbija "nagomilavanjem jedinica" pripremala da nešto uradi i da je obučavala grupu koja je učestvovala u sukobu u Banjskoj na severu Kosova.
Na povlačenje vojske na granici sa Kosovom 29. septembra pozvale su Sjedinjene Američke Države (SAD).
Bela kuća je 3. oktobra saopštila da je Srbija "počela da povlači" svoje snage sa granice sa Kosovom i da je to "dobra vest".
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi (John Kirby) je izjavio da da će to "pomoći deeskalaciji tenzija, ali da ih neće ukloniti".
Do raspoređivanja vojske Srbije na granici sa Kosovom je došlo nakon napada naoružane grupe na kosovsku policiju u Banjskoj 24. septembra, kada su poginuli jedan policajac i tri napadača srpske nacionalnosti.
Odgovornost za napad je preuzeo jedan od lidera Srba na severu Kosova Milan Radoičić, koji je podneo ostavku na funkciju potpredsednika Srpske liste, najveće partije kosovskih Srba koja uživa podršku Beograda.
Radoičić je 3. oktobra priveden na saslušanje u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu.
On se tereti da je od januara 2023. godine do 24. septembra nabavljao oružje, municiju i eksplozivna sredstva velike razorne moći iz Tuzle u Bosni i Hercegovini.
Radoičić je negirao izvršenje ovih krivičnih dela.