Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je 27. marta zaključak da se sačini prijedlog izmirenja duga prema slovenskom Viaductu koji iznosi oko 56 miliona eura, a koji je nastao zbog spora između te firme i entiteta Republika Srpska.
"Ministarstvo finansija i trezora BiH zaduženo je da bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja, uključujući glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka koje 1. marta 2025. godine iznosi 110.169.862,95 maraka", saopćio je zamjenik ministra financija BiH Muhamed Hasanović.
Spor između Viaducta i države BiH nastao je jer je Vlada Republike Srpske (RS) dala koncesiju Slovencima za izgradnju dvije manje hidroelektrane na rijeci Vrbas kod Banje Luke u novembru 2004. godine. Potom je Vlada RS-a dodijelila 2013. godine koncesiju vlastitoj Elektroprivredi, nekoliko kilometara uzvodno i ugrozila slovenski projekt.
Slovenska kompanija ponudila je sporazumni raskid koncesijskog ugovora što je Vlada RS-a odbila, nakon čega je odštetu zatražila pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu, ali ne protiv entiteta RS koji nije međunarodni subjekt, već protiv države BiH.
ICSID je donio presudu protiv BiH 18. aprila 2022. godine i naložio državi da isplati odštetu koja je tad procijenjena na oko 39 miliona eura na koji će se obračunati kamate.
Ukupan dug od tad se povećao na oko 56 miliona eura i svaki dan je veći za oko 9.500 eura koliko iznosi dnevna kamata.
"Sporazum iz 2017. godine, koji je potpisala tadašnja premijerka [Republike Srpske] Željka Cvijanović, nedvosmisleno je precizirao da će RS snositi sve finansijske posljedice arbitraže", naveo je zamjenik ministra financija BiH Muhamed Hasanović. Vijeće ministara BiH u više navrata je pozvalo RS da izvrši plaćanje, ali nijedan od zaključaka državne vlade nije realiziran.
Slovenci su u maju prošle godine zatražili ovrhu nad tri zgrade Centralne banke BiH u Banjoj Luci, Brčkom i Mostaru pred lokalnim sudovima, u skladu s presudom Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) iz Washingtona od 18. aprila 2022. godine.
Općinski sud u Mostaru je sredinom marta ove godine prihvatio prijedlog za pljenidbu zgrade Centralne banke BiH u tom gradu koji još nije konačan, dok se čekaju presude ostalih sudova.
Pred sarajevskim sudom Viaduct je dodatno zatražio izvršenje nad novcem države na računima banaka u zemlji, a pred sudovima u Luksemburgu i Belgiji nad imovinom i računima BiH u inozemstvu.
Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) saopćila je 26. marta da je službeno obaviještena od strane Europske organizacije za sigurnost zračne plovidbe (EUROCONTROL) da je, na osnovu sudske odluke, naloženo zamrzavanje svih daljnjih isplata EUROCONTROL-a prema BHANSA-i, kao rezultat arbitražne presude donesene u korist slovenske kompanije Viaduct.
BHANSA kontrolira i upravlja zračnim prostorom BiH, a blokiranje sredstava koje BiH dobiva od EUROCONTROL-a moglo bi, prema saopćenju ove državne agencije, ugroziti odvijanje zračne plovidbe.