Predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara Veran Matić je, na 24. godišnjicu ubistva novinara Slavka Ćuruvije, izrazio nadu da je ovo poslednja komemoracija dočekana bez pravosnažne presude za počinioce ubistva.
On je za Radio televiziju Srbije kazao i da je to ubistvo najavljeno u Politici ekspres tekstom "Ćuruvija dočekao bombe", kao i da je tekst pročitan u programu javnog servisa.
"Porodica, ćerka Jelena i sin Rade, Branka (Prpa) zaslužuju izvinjenje između ostalog da se čuje iz ove kuće. Mogu ja to da uradim i da im se izvinim što im je to tada učinjeno", rekao je Matić.
On je pozvao građane da se pridruže šetnji novinara pod sloganom "Istina je naša pobeda" u 18 časova od restorana Kolarac u Knez Mihajlovoj u Beogradu, u znak sećanja na Ćuruviju. Poručio je i da se "danas se iz različitih medija puca na novinare, te da novinari postaju najveći neprijatelji novinarima".
"Ne samo da se preti novinarima izvan profesije, već i u profesiji", kazao je Matić.
Vlasnik lista "Dnevni telegraf" i nedeljnika "Evropljanin" Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.
Suđenje za ubistvo je počelo u junu 2015. sedamnaest godina od ubistva Ćuruvije.
Specijalni sud u Beogradu proglasio je 2019. krivim četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti za ubistvo, a sud je naveo da je neposredni izvršilac ubistva NN lice.
Tom presudom je na 30 godina osuđen nekadašnji šef Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković za podstrekivanje na teško ubistvo. Nekadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić takođe je osuđen na 30 godina zatvora za teško ubistvo.
Nekadašnji pripadnici DB-a Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni su na po 20 godina zatvora za teško ubistvo.
Apelacioni sud je, međutim, tu presudu ukinuo u septembru 2020.
Odluku je, između ostalog, obrazložio time da je Specijalni sud presudom prekoračio optužbu i uvođenjem NN lica kao neposrednog izvršioca ubistva izmenio činjenično stanje opisano u optužnici.
U ponovljenom postupku Specijalni sud u decembru 2021. donosi presudu kojom su ponovo Marković i Radonjić osuđeni na po 30 godina zatvora, dok su Romić i Kurak dobili po 20 godina zatvora.
Apelacioni sud u Beogradu od decembra 2022. razmatra žalbe optuženih.