"Bijesnim tonom" je Vladimir Putin, predsjednik Rusije, govorio o pobuni Wagnerovih plaćenika, piše BBC.
"Vidljivo ljut", napisao je New York Times, dok ga je Washington Post opisao kao "strogog".
Ne pominjući Wagnerovog šefa Jevgenija Prigožina imenom, Putin je rekao da su organizatori pobune u Rusiji prošlog vikenda "izdali" ruski narod.
Rekao je da žele da vide Rusiju "utopljenu u krvavim sukobima".
U govoru kasno uveče 26. juna, Putin je obećao da će organizatori pobune biti izvedeni pred lice pravde.
On je Wagnerove trupe nazvao "patriotama" i rekao da će im biti dozvoljeno da se pridruže ruskoj vojsci, da odu u Bjelorusiju ili da se vrate kući.
"Ponavljam, izbor je na vama", rekao je Putin.
Wagner je privatna plaćenička vojska koja se bori uz regularnu rusku vojsku u Ukrajini.
Predvođena Prigožinom, jedinica se za vikend pobunila protiv ruskog vojnog sistema. Nakon što je preuzeo kontrolu nad gradom Rostov na Donu i krenuo prema Moskvi, Prigožin im je naredio da se povuku nazad u baze.
Do povlačenja je došlo nakon što je predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko posredovao u sporazumu između Prigožina i ruskog režima, "kako bi izbjegao krvoproliće".
Prema sporazumu, Prigožin bi bio premješten u Bjelorusiju, dok bi optužbe protiv njega i njegove grupe za pobunu bile povučene.
Putinovo televizijsko obraćanje u ponedjeljak bilo je njegovo prvo javno pojavljivanje od subote, kada je rekao da pobuna prijeti samom postojanju Rusije i da su oni koji stoje iza nje izdajnici, te da će biti kažnjeni.
Putin je naglasio da svaki pokušaj ucjene ili nemira u Rusiji neće uspjeti, te ustvrdio da Zapad želi da se Rusi "ubijaju jedni druge".
Američki predsjednik Joe Biden i drugi zapadni lideri rekli su da je kratka pobuna rezultat rata unutar ruskog sistema.
Rekao je da ni SAD ni njihovi saveznici nisu bili umiješani.
Vojni stručnjaci kažu da je pobuna možda gotova, ali da i dalje šteti Putinu.
"Mislim da je to najozbiljniji izazov koji je Rusija imala od 1991. godine, kada je KGB pokušao da sruši režim Mihaila Gorbačova. Ovaj pokušaj puča nije uspio. Ali, ja bih ovaj pokušaj definitivno posmatrao na tom nivou", kaže Hal Kempfer, penzionisani oficir američke mornarice za Radio Slobodna Evropa.
Prema njegovim riječima, Putin, tokom 23 godine koliko je na vlasti, nije imao takvu prijetnju svojoj vladavini.
"On ima tu fasadu snažnog, tvrdog čovjeka koji ima kontrolu nad svime... ali kada pogledate ruske trupe koje su stajale po strani i pustili Wagnerovce da se kreću, on je imao vrlo malo kontrole nad ovom [situacijom] i tražio je da se dogovori sa Prigožinom da se povuče", kaže Kempfer.
Kempfer objašnjava i kako je došlo do toga da Putin traži primirje sa bivšim saveznikom kojeg je prvobitno optužio za izdaju.
"Ako bi Putin pokušao nešto da uradi, nije bio siguran da će ruska vojska uzeti oružje i boriti se protiv Wagnera. Ako bi napao Prigožina, nije znao da li će stvoriti mučenika, a to bi imalo suprotne rezultate", kaže penzionisani oficir američke vojske.
U drugoj demonstraciji kontrole u ponedeljak, Putin je sazvao sastanak svojih šefova obezbeđenja, uključujući ministra odbrane Sergeja Šojgua, čvrstog protivnika Prigožina, koji nije viđen od subote.
O sastanku se mnogo pričalo na društvenim mrežama, da li se zaista održao.
"Čudan sastanak predsjednika Putina i njegovih šefova sigurnosti", napisao je Carl Bildt, bivši premijer Švedske na Twitteru.
"Ali, da li su na istom mjestu? Svi izgledaju kao da gledaju u ekran", dodao je.
Kempfer, koji je također služio kao obavještajac u američkoj vojsci, kaže da "niko ne zna sa sigurnošću gdje je Putin".
"Kremlj tvrdi da je on u Kremlju, ali postoji više izvještaja koji govore da je nekoliko aviona povezanih s njim i njemu bliskim ljudima poletjelo u subotu", rekao je Kempfer za RSE.
Ni gdje je Prigožin se ne zna sa sigurnošću. U ponedjeljak je objavio audio izjavu na aplikaciji Telegram, ali nije jasno odakle.
Vođa grupe plaćenika rekao je da je pobuna bila odgovor na planove vlade da preuzme direktnu kontrolu nad Wagnerom.
Rusija je ranije navela da će se od "dobrovoljnih formacija" tražiti da potpišu ugovore s Ministarstvom odbrane Rusije, na što se gleda kao na direktnu prijetnju Prigožinovoj kontroli nad Wagnerom.
Ova grupa je osnovana 2014. godine. Procjenjuje se da broji od 25.000 do 50.000 članova.
Grupa je pod sankcijama Evropske unije zbog učešća u ruskoj invaziji na Ukrajinu, zbog čega je i na crnoj listi SAD.