Dostupni linkovi

Uzorak s asteroida Benu prizemljen u SAD


Fotografija asteroida Benu napravljena s udaljenosti od 136 kilometara.
Fotografija asteroida Benu napravljena s udaljenosti od 136 kilometara.

Najveći uzorak s asteroida u svemiru i prvi do kojeg je NASA došla, prizemljen je u nedelju u pustinji u američkoj saveznoj državi Juta, sedam godina posle lansiranja misije.

"Putovanje od milijardu milja do asteroida Benu i nazad je okončano ", rekao je komentator na NASA-inom direktnom video prenosu sletanja.

Američka svemirska agencija procenjuje da uzorak, uzet 2020. s Benua, sadrži oko 250 grama materijala, što je mnogo više od dva prethodna dela asteroida koja su donele japanske misije.

Svemirska letelica Oziris-Reks (Osiris-Rex) izbacila je kapsulu s uzorkom s udaljenosti od oko 100.000 kilometara. Mala kapsula je sletela četiri sata kasnije na vojno zemljište, dok je letelica krenula za drugim asteroidom.

Naučnici procenjuju da kapsula sadrži najmanje jednu šolju materijala s asteroida Benu bogatog ugljenikom, ali se neće znati sa sigurnošću dok se kapsula ne otvori.

Japan, jedina druga zemlja koja je vratila uzorke asteroida, prikupio je oko kašičicu materijala u dve misija do asteroida.

Uzorak s Benua je najveća količina materijala prikupljena s distance veće od puta do Meseca. Budući da je reč o elementima iz vremena posle postanka Sunčevog sistema pre 4,5 milijardi godina, uzorci će pomoći naučnicima da bolje razumeju kako su se formirali Zemlja i život na njoj.

Oziris-Reks krenuo je u misiju vrednu milijardu dolara 2016. Stigao je do Benua dve godine kasnije i, koristeći usisivač sa dugom cevi, prikupio je materijal s male okrugle svemirske stene 2020.

Administrator NASA-e Bil Nelson (Bill) rekao je da će uzorci pružiti "izvanredan uvid u početke našeg Sunčevog sistema".

Ti uzorci će pomoći u razumevanju ranog hemijskog sastava Sunčevog sistema, nastanka vode i molekula na kojima se zasniva život", rekao je astronom Danijel Braun (Daniel Brown) s Univerziteta Notingem Trent u Velikoj Britaniji.

Uzorci će biti odvezeni u ponedeljak ujutro u novu laboratoriju u NASA-inom svemirskom centru Džonson u Hjustonu. U zgradi se već nalaze stotine kilograma mesečevog kamenja koje su sakupili astronauti Apola pre više od pola veka.

Otvaranje kapsule s uzorcima u Hjustonu u narednih dan-dva biće "pravi trenutak istine", s obzirom na neizvesnost o količini koja se nalazi unutra, rekao je uoči prizemljenja vodeći naučnik misije, Dante Loreta (Lauretta) s Univerziteta u Arizoni.

Inženjeri procenjuju da kapsula sadrži 250 grama materijala s Benua, plus ili minus 100 grama. Čak i ako je reč o donjoj granici procena, biće premašeni minimalne zahteve misije, rekao je Loreta.

Benu, prečnika oko pola kilometra, kruži oko Sunca i trenutno je udaljen od Zemlje oko 81 milion kilometara, Bennu je oko jedne trećine milje (pola kilometra) u prečniku, otprilike veličine Empajer stejt bildinga, ali u obliku vrha. Veruje se da je to slomljeni fragment mnogo većeg asteroida.

Proučavanje materijala s Benua može biti posebno korisno krajem sledećeg veka.

Očekuje se da će se Benu opasno približiti Zemlji 2182. verovatno dovoljno blizu da udari u nju. Uzorci koje je prikupio Oziris-Reks će pomoći u pokušaju skretanja asteroida, rekao je Loreta.

Izvor: AFP, AP

XS
SM
MD
LG