Đurić: O eventualnom učešću u Vladi Kosova odlučivaće se u Beogradu
Direktor kancelarije Vlade Srbije za Kosovo Marko Đurić izjavio je danas da će se sve odluke, pa i o eventualnom učešću Srpske liste u budućoj Vladi Kosova, donositi zajednički u Beogradu.
"Uvek se o važnim stvarima dogovaramo između sebe, u konsultaciji sa predsednikom Aleksandrom Vučićem i Vladom Srbije", rekao je Đurić na vanrednoj konferenciji za novinare u Beogradu.
On je poručio novim vlastima Kosova da ne računaju na blanko podršku Srba u formiranju nove Vlade Kosova.
"Moraće da se dogovaraju sa Srpskom listom ako žele legitimnu vladu", rekao je Đurić.
Govoreći o eventualnom nastavku razgovora Beograda i Prištine i o Aljbinu Kurtiju kao mogućem pregovaraču, Đurić je rekao da onaj ko hoće da razgovara sa Beogradom ne sme da računa da će od Srbije da dobije sve.
"Mora se postići kompromis", rekao je Đurić.
Čanak: Rezultati izbora na Kosovu važni za ceo region
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak čestitao je građanima Kosova učešće u fer i demokratskom izbornom procesu.
Čanak je ocenio da, posle dugo vremena, s obzirom na prošlost stranaka koje su osvojile najviše glasova, Kosovom neće vladati ljudi čija je ključna odrednica učešće u ratu i kontroverzni ratni staž.
"Veoma je važno što je vlast na Kosovu poražena na demokratskim izborima, čije su rezultate svi priznali. Građanke i građani Kosova jasno su poručili političkim elitama da je njihovo društvo bilo u kandžama korupcije i kriminala, te da je potrebno osloboditi se te pošasti", naveo je Čanak u pisanoj izjavi.
On je ocenio da je pred novim vlastima u Prištini "težak posao dalje demokratizacije društva, jačanja institucija sistema i beskompromisna borba protiv korupcije".
Dodao je da LSV očekuje da će rezultati parlamentarnih izbora održanih u nedelju na Kosovu "pozitivno uticati na politička kretanja u celom regionu, te da će nova vlast na Kosovu dati kvalitetan impuls u pregovorima između Beograda i Prištine".
"Nadamo se da će nova vlast na Kosovu biti brzo formirana i da će bez odlaganja biti obnovljen dijalog sa Srbijom u cilju postizanja trajnog i sveobuhvatnog sporazuma koji će značiti konačno smirivanje Zapadnog Balkana i njegovo okretanje ekonomskom razvoju i evroatlantskim integracijama", naveo je Čanak.
Tahiri: Rezultati izbora pokazali su želju za promenu
Kosovski analitičar Ramuš Tahiri u izjavi za RSE je kazao da su rezultati izbora na Kosovu pokazali želju za promenu, navodeći da su dosadašnje opozicione partije, pokret Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova, pobednici naspram dosadašnje vladajuće koalicije.
"Isto tako, uslovno rečeno, partije proizašle iz rata nisu pobedile ili brojčano imaju veliki pad. Inicijativa Fatmira Ljimaja, Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, zabeležila je pad, a isto tako i Demokratska partija Kosova Kadrije Veseljija", kazao je on.
Tahiri dodaje da, shodno Ustavu, Vladu Kosova formira partija koja ima najviše glasova, u ovom slučaju Samoopredeljenje, koja takođe i nominira predsednika parlamenta.
"Kurti je već ranije rekao da ako pobedi on treba da bude premijer zato što je to volja građana, a rekao je i da Vjosa Osmani, kandidatkinja Demokratskog saveza Kosova, treba da bude predsednica Skupštine, međutim, znamo da ona nije čelnica te političke partije. Prema Ustavu, prva partija formira koaliciju i treba da ima potrebnih 61 glas. Ovim preliminarnim rezultatima, Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova imaju 64 glasova, shodno tome da li će Ljimaj da prođe cenzus ili ne. U slučaju da prođe, onda će ove dve imati 61. Dakle, one mogu formirati vladu Kosova, a ako im se dodaju još 20 glasova manjinskih zajednica, onda imaju dvotrećinsku većinu. Na Kosovu sada postoje i primedbe na Srpsku listu a izgleda da ona neće biti važan faktor u vladi iako ima dva rezervisana ministarska mesta, ukoliko vlada bude imala više od 13 ministarstva", kazao je Tahiri.
Na pitanje da li je Demokratski savez Kosova spreman da uđe u koaliciju sa Kurtijem i da Kurti bude premijer, Tahiri je naglasio da do toga treba da dođe a kako ne Kosovo ne bi ponovo otišlo u izbore.
"Ako se ponovo ide u nove izbore i ako kritika padne na Demokratski savez Kosova zbog tvrdoglavog stava, onda Samoopredeljenje još više raste, a Demokratski savez će pasti jer će ga narod okriviti zbog politike koja ne izgleda kompromisna", istakao je Tahiri.
"Građani Kosova dali su najviše glasova Samoopredeljenju, stranci koja nema iskustva u vlasti, nezadovoljni prethodnim partijama na vlasti i spremni za nešto novo", kaže za RSE Tobi Vogel iz Berlinskog saveta za politiku demokratizacije.
U pogledu dijaloga sa Srbijom, Vogel kaže da će položaj kosovskog predsednika Hašima Tačija i njegova uloga u dijalogu oslabiti, a da će lider Samoopredeljenja Aljbin Kurti sigurno biti izraziti protivnik teritorijalne razmene između Kosova i Srbije, koju Tači zagovara.
Facebook Forum