Dostupni linkovi

Studentkinji u Uzbekistanu ponuđen državni posao kada je predložila 'fabriku trolova'


Na sastanku studenata s guvernerom regiona na jugu Uzbekistana, jedna studentkinja je predložila onlajn grupe za suprotstavljanje kritičarima i "predstavljanje pozitivnih promena". Nije jasno da li su same vlasti smišljale predloge studenata, što je uobičajeno u Uzbekistanu.
Na sastanku studenata s guvernerom regiona na jugu Uzbekistana, jedna studentkinja je predložila onlajn grupe za suprotstavljanje kritičarima i "predstavljanje pozitivnih promena". Nije jasno da li su same vlasti smišljale predloge studenata, što je uobičajeno u Uzbekistanu.

Piše: Farangis Nadžibulah

Uzbekistanska studentkinja pozvala je vlasti u svojoj provinciji da organizuju onlajn trolove kako bi se suprotstavili vladinim kritičarima.

Tek što je iznela svoj predlog, studentkinji je ponuđen posao u lokalnim vlastima u Kaškadarinskoj oblasti, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Studentkinja, čije ime nije objavljeno, iznela je predlog 13. decembra na sastanku studenata Kaškadarinskog državnog univerziteta i guvernera te oblasti Murotjona Azimova.

Ona je sugerisala da bi Državna agencija za informacije i masovne komunikacije trebalo da napravi onlajn studentske grupe za suprotstavljanje kritikama i "predstavljanje pozitivnih promena" koje se dešavaju u Kaškadarinskoj oblasti.

Na snimku sa sastanka se može videti kako studentkinja poziva da se naprave onlajn grupe koje bi se sastojale od studenata i volontera u svih 13 okruga te oblasti.

Neki uzbekistanski mediji naveli su da se ta inicijativa svodi na pravljenje "fabrike trolova".

Ona je takođe pozvala vlasti da studentima obezbede "potrebnu opremu" i "redovnu obuku".

Studentkinja je dodala da bi vlasti trebalo da pariraju novinarima i blogerima koji ignorišu "100 pozitivnih stvari", a ističu "jednu negativnu" i izveštavaju o tome na "pogrešan način".

"Kao što ste upravo spomenuli, nas je uznemirilo izveštavanje tih blogera", rekla je studentkinja, očigledno misleći na govor guvernera na sastanku.

Na snimku se čuje Azimov kako pita: "Da li ste studentkinja ili predavačica?" Nakon što je odgovorila da je studentkinja, Azimov je rekao: "Zaposlićemo vas da radite u pokrajinskoj vladi". Potom se čuje aplauz okupljenih.

Nije poznato koji posao je Azimov ponudio studentkinji niti da li je ponuda stvarna.

Azimov se sastao sa studentima Kaškadarinskog državnog univerziteta pošto je prisustvovao otvaranju novog studentskog doma i renovirane zgrade Medicinskog fakulteta.

Drugi studenti su takođe izneli predloge na sastanku s Azimovim. Jedan student je predložio vlastima da obezbede grantove za različite projekte, uključujući za "obrazovanje mladih u patriotskom duhu" i za "prevenciju kriminala među mladima".

Nije poznato da li su ti predlozi studenata inscenirani, što je uobičajeno u toj centralnoazijskoj zemlji pod strogom kontrolom vlasti.

Posle sastanka Azimova sa studentima, vlasti nisu potvrdile da li je studentkinja zaposlena kao ni da li je njen predlog prihvaćen.

Trolovi u službi vlasti

Određeni broj autoritarnih vlada optužen je da koriste internet trolove za manipulisanje javnim mnjenjem i napade na kritičare.

U izveštaju Instituta za internet Univerziteta Oksford iz 2019. navodi se da je Uzbekistan među 25 zemalja koje "sarađuju s privatnim kompanijama ili kompanijama za strateške komunikacije koje kao uslugu nude kompjutersku propagandu".

"U nekim slučajevima, kao u Azerbejdžanu, Izraelu, Rusiji, Tadžikistanu i Uzbekistanu, vladine agencije angažuju studentske ili omladinske grupe za kompjutersku propagandu", navodi se u izveštaju.

Nije poznato koliko ljudi su uzbekistanske vlasti regrutovale kao onlajn trolove.

U susednom Tadžikistanu, oko 400 studenata, predavača i zvaničnika bilo je pod pritiskom države da rade kao internet trolovi za napade na kritičare vlade, pokazala je istraga Tadžikistanskog servisa RSE-a iz 2019.

Izveštaj objavljen u maju koji je finansirala britanska vlada pokazao je kako Rusija koristi internet trolove za širenje laži, targetiranje naloga svetskih lidera na društvenim mrežama, ometanje onlajn diskusija, manipulisanje anketama i promovisanje narativa Kremlja tokom rata u Ukrajini.

Trolovi uglavnom koriste društvene mreže i komentare na popularnim sajtovima, navodi se u izveštaju.

Rusija je takođe optužena da je nastojala da se meša u američke predsedničke izbore 2016. korišćenjem internet trolova, što je Moskva demantovala.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG