Dostupni linkovi

Poljoprivreda u BiH: Uz stručnu pomoć do evropskih fondova


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija
Poljoprivreda u Bosni i Hercegovini je veliki potencijal iako nedovoljno iskorišten. I to će se uskoro promijeniti. Projektom „Farma“ američke i švedske agencije za međunarodni razvoj (USAID i SIDA) obučeni su konsultanti koji će pomoći bh. poljoprivrednicima da pošalju validnu prijavu za IPARD fondove Evropske unije koji su namijenjeni ovoj grani privrede i ruralnom razvoju.

Bosna i Hercegovina je sada bogatija za 58 polaznika koji će savjetovati poljoprivredne radnike kako da uspješno dođu do sredstava Evropske unije. U opticaju je 27 programa čija ukupna vrijednost prelazi 8,5 miliona maraka. Direktor misije Američke agencije za međunarodni razvoj USAID u BiH David Barth kaže:

„Svi znamo da je poljoprivredni sektor Bosne i Hercegovine nedostatan, da su to mala poljoprivredna dobra sa zastarjelom opremom koja nemaju pristup kreditima u bankama. Znamo da će bukvalno stotine miliona sredstava biti dostupno u Bosni i Hercegovini i na Balkanu, međutim, potrebno je naučiti kako se prave prijedlozi, biznis planovi, da to budu zdravi biznis planovi, i kako upotrijebiti ta sredstva.“

Obuku novih konsultanata proveo je Centar za razvoj i podršku (CRP) iz Tuzle. Budući da su prijave za EU fondove zahtjevne, iskustva Hrvatske tokom petomjesečne obuke bila su izrazito korisna, pojašnjava savjetnik Centra za IPARD programe Almir Zulić:

„Nedostatak konsultanata na tržištu u samom početku implementacije IPARD projekta u Hrvatskoj uzrokovao da nisu uspjeli u prve dvije godine povući dovoljno sredstava koja su im bila na raspolaganju jer poljoprivredni proizvođači nisu bili spremni i nisu znali na koji način će to raditi. Evo, Bosna i Hercegovina se priprema za taj čin. Kad dođe do implementacije IPARD-a u BiH, imaćemo i konsultante koji će moći poljoprivredne proizvođače edukovati na koji način da dođu do sredstava Evropske unije.“

Bh. konsultanti će pomagati farmerima koji žele razvijati svoja poljoprivredna dobra.

„Bosna i Hercegovina je još uvijek u fazi uspostavljanja IPARD struktura koje će omogućiti Bosni i Hercegovini da dobije sredstva kako bi ih mogla investirati u ruralni razvoj i poljoprivredu. Prije nego što krene implementacija tog projekta, poljoprivrednici će biti informisani, odnosno imaće mogućnosti da dođu do informacija ko je osposobljen da im pomogne u tom procesu.“

Među 58 polaznika certifikat je dobila i Gradska razvojna agencija Istočno Sarajevo čiji direktor Nenad Koprivica kaže:

„Od svih ovih projekata kada je IPA u pitanju, po meni je ovo najbolji projekat jer su svi dosadašnji projekti imali obavezu da imaju jednu opšte društvenu korisnost, a ovdje po prvi put imamo projekte gdje može privatni sektor da konkuriše, odnosno naši poljoprivrednici, naše zadruge, da koristeći evropska sredstva podižu svoju konkurentnost, proizvodnju, razvoj.“

Koprivica ističe da će se naplaćivati usluga pružanja savjeta:

„Uloga konsultanta jako je precizirana i projektom je predviđeno koliko konsultant, zavisno od vrijednosti projekta, može da naplati sredstava. Na tržištu imate dvije vrste konsultananta – pravna lica - agencije i konsultantske kuće, i fizička lica – koja su dobila certifikat da mogu biti treneri u budućem postupku.“
XS
SM
MD
LG