Dostupni linkovi

Zelenski u UN tražio da se Rusiji oduzme pravo veta


Ukrajinski predsednmik Volodimir Zelenski u obraćanju na savetu bezbednosti UN, 20. septembar 2023.
Ukrajinski predsednmik Volodimir Zelenski u obraćanju na savetu bezbednosti UN, 20. septembar 2023.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u sredu je u direktnom suočavanju s ambasadorom Rusije u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN), osudio invaziju Kremlja na njegovu zemlju kao "kriminalnu" i tražio da se Moskvi oduzme pravo veta u UN.

Odeven u svoju zaštitnu vojnu odeću, Zelenski je prvi put od invazije u februaru 2022. bio u istoj prostoriji s ruskim zvaničnikom.

"Većina sveta priznaje istinu o ovom ratu", rekao je Zelenski. "To je zločinačka i ničim izazvana agresija Rusije na našu naciju s ciljem da zauzme ukrajinsku teritoriju i resurse".

Zelenski je pozvao Ujedinjene nacije da oduzmu Rusiji pravo veta u Savetu bezbednosti, navodeći da bi to bila vitalna reformu koja bi istovremeno donela veću zastupljenost u UN svetu u razvoju, u kojem je Kijev naišao na mlaku podršku.

"Moć veta u rukama agresora je ono što je gurnulo UN u ćorsokak", rekao je Zelenski.

Ruski ambasador Vasilij Nebenzja tokom govora ukrajinskog predsednika skrolovao je po svom telefonu, delujući upadljivo nezainteresovano.

"Nemoguće je zaustaviti rat jer na sve napore, agresor ili oni koji odobravaju agresora stavljaju veto", rekao je Zelenski.

On je ponovio stav Ukrajine da je pravo veta pripadalo bivšem Sovjetskom Savezu – jednom od pobednika u Drugom svetskom ratu nakon kojeg su stvorene Ujedinjene nacije – a ne Rusiji predsednika Vladimira Putina.

"Nažalost, ovo mesto u Savetu bezbednosti, koje Rusija nezakonito zauzima zakulisnim manipulacijama posle raspada Sovjetskog Saveza, zauzeli su lažovi čiji je posao da operu agresiju i genocid", rekao je Zelenski.

Međutim, oduzimanje prava veta Rusiji bilo bi izuzetno teško.

Međutim, postoji presedan: Generalna skupština UN 1971. oduzela je Tajvanu pravo veta koje je imao kao predstavnik Kine, dajući ga umesto toga komunističkoj vladi u Pekingu.

Tenzije u Savetu bezbednosti su izbile i pre nego što je Zelenski počeo govor. Rusija je dovela u pitanje odluku aktuelnog predsedavajući Saveta bezbednosti Albanije, koju predstavlja premijer Edi Rama, da dozvoli da prvi govori ukrajinski predsednik.

Ruski ambasador Nebenzja, koji je u više navrata tražio da govori, rekao je Ramina odluka da prvo govori Zelenski, bivši komičar, rizikuje da se "potkopa autoritet Saveta bezbednosti" i da se sednica pretvori u "stend-ap šou jednog čoveka".

Rama je odgovorio mirno, rekavši ruskom ambasadoru: "Ovde postoji rešenje – zaustavite rat, a predsednik Zelenski neće imati reč".

Pre Zelenskog je govorio generalni sekretar UN Antonio Gutereš (Guterres) koji je takođe oštro kritikovao Rusiju.

"Ruska invazija na Ukrajinu, uz jasno kršenje Povelje Ujedinjenih nacija i međunarodnog prava, pogoršava geopolitičke tenzije i podele, ugrožava regionalnu stabilnost, povećava nuklearnu pretnju i stvara duboke pukotine u našem sve multipolarnijem svetu", rekao je Gutereš.

Na sednici Saveta bezbednosti UN trebalo bi da govore i ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, kao i američki državni sekretar Entoni Blinken (Antony), uz još 60-tak govornika.

Izvor: Agence France-Presse

XS
SM
MD
LG