Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski započeo je svoj prvi dan posjete Washingtonu 11. decembra molbom američkim vojnim liderima za dodatnu pomoć njegovoj opkoljenoj naciji, rekavši im da "nećemo odustati" od bitke protiv invazije ruskog predsjednika Vladimira Putina.
"Putin mora da izgubi. Znamo šta da radimo. Možete da računate na Ukrajinu, a nadamo se da ćemo moći da računamo i na vas", rekao je Zelenski na skupu na Univerzitetu nacionalne odbrane u Washingtonu.
U svom predstavljanju ukrajinskog lidera, američki ministar odbrane Lloyd Austin obećao je "nepokolebljivu" podršku Kijevu i upozorio da se Putin i dalje nada da će pobijediti u ratu protiv Ukrajine, uprkos teškim gubicima Kremlja u sukobu koji je počeo u februaru 2022.
"Uprkos svojim zločinima i uprkos svojoj izolaciji, Putin i dalje vjeruje da može nadživjeti Ukrajinu i da može nadživjeti Ameriku. Ali griješi", rekao je Austin.
"Američke obaveze se moraju poštovati", dodao je dok se američka administracija predsjednika Joea Bidena bori da uvjeri mnoge opozicione republikance u potrebu da nastave pomagati Kijev.
"Ukrajinci nisu odustali i neće odustati", dodao je Zelenski.
Zelenski je stigao u Washington 11. decembra nakon posjete Argentini dok nastavlja da se zalaže za nastavak podrške dok se Ukrajina priprema za drugu tešku ratnu zimu.
Američki predsjednik Joe Biden pozvao je Zelenskog u Washington kako bi potvrdio podršku njegove administracije Ukrajini usred spora s republikancima u Kongresu koji blokiraju desetine milijardi dolara prijeko potrebne vojne i ekonomske pomoći za tu zemlju.
Zelenski je prisustvovao polaganju zakletve novog argentinskog predsjednika, Javiera Mileija, 10. decembra, u njegovom prvom službenom putovanju u Latinsku Ameriku gdje se nadao da će pridobiti podršku među zemljama u razvoju.
Dok se Zelenski priprema da iznese argumente za deblokiranje paketa pomoći u Sjedinjenim Državama, ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba stigao je 11. decembra u Brisel, gdje će se na samitu EU 15. decembra odlučiti da li će započeti pregovore o članstvu s Kijevom i dati mu 50 milijardi evra (53,8 milijardi dolara) ekonomske pomoći.
Biden će primiti Zelenskog u Bijeloj kući 12. decembra, rekla je portparolka Karine Jean-Pierre, a ukrajinski lider će se obratiti i američkim senatorima i sastati se s novim republikanskim predsjednikom Predstavničkog doma Mikeom Johnsonom.
"Dok Rusija pojačava svoje raketne i bespilotne napade na Ukrajinu, lideri će razgovarati o hitnim potrebama Ukrajine i vitalnoj važnosti stalne podrške Sjedinjenih Država u ovom kritičnom trenutku", rekao je Jean-Pierre.
Iz ureda Zelenskog saopćeno je da će ukrajinski lider održati "seriju sastanaka i razgovora" fokusirajući se na odbrambenu saradnju između Washingtona i Kijeva, "posebno kroz zajedničke projekte o proizvodnji oružja i sistema protuzračne odbrane, kao i koordinaciji napora između naših zemalja u narednoj godini."
Posjeta Zelenskog uslijedila je nakon što je otkazao video obraćanje američkim senatorima 5. decembra jer se rasprava zahuktala o Bidenovom zahtjevu od skoro 106 milijardi dolara za finansiranje ratova u Ukrajini i Izraelu.
Bidenova administracija je u oktobru zatražila od Kongresa da usvoji paket pomoći, koji bi obuhvatio ne samo pomoć Ukrajini i Izraelu, već i sigurnost granica, ali je Dom pod kontrolom republikanaca odbio zahtjev.
Dok je bio u Argentini na inauguraciji novog predsjednika Javiera Mileija, Zelenski se nakratko sastao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom u pokušaju da razriješi nesuglasice oko nastojanja Ukrajine za članstvo u Evropskoj uniji.
Orban je održavao bliske veze s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i njegova nacionalistička vlada se zalagala protiv sankcija EU Moskvi zbog njene invazije na Ukrajinu.
Uprkos kratkom sastanku Zelenskog s Orbanom u Argentini, mađarski ministar vanjskih poslova Peter Sijarto je 11. decembra rekao da Budimpešta neće pokleknuti pred "ucjenama" i da neće promijeniti svoj stav.
"Nastavljamo da donosimo odluke u skladu sa evropskim i nacionalnim interesima i ne dozvoljavamo bilo kakvu vrstu pritiska, bez obzira na to od koga i odakle dolazi, ili da li je u pitanju ucjena ili obećanja", rekao je Sijarto na Facebooku.
Kuleba je 11. decembra upozorio na "razorne" posljedice po Ukrajinu i EU ako se blok ne složi oko davanja zelenog svjetla za početak pregovora o prijemu s Ukrajinom.
"Ne mogu da zamislim, ne želim ni da govorim o razornim posljedicama koje će nastati ako Savet (Evropski) ne donese ovu odluku", rekao je Kuleba uoči sastanka ministara inostranih poslova EU u Briselu.
Kuleba je rekao da se Kijev "još uvijek bori da razumije ove oštre izjave Mađarske" i dodao da je Ukrajina sprovela sve sistemske reforme pravosuđa i obrazovanja koje je blok zahtijevao za početak pristupnih pregovora.