Fotografisanje skrivenog arhitektonskog blaga Kijeva, glavnog ukrajinskog grada, dobilo je novi značaj usred ratnih razaranja.
Prije ruske invazije na Ukrajinu, novinarka Radija Slobodna Evropa (RSE) Sofija Sereda redovno bi šetala sa kćerkom (8) i mobitelom bilježila ulice i skrivena dvorišta Kijeva.
Vikendom, a ponekad i tokom sedmice, Sofija i njena kćerka bi krenule u istraživanje grada i pokušala otkriti skrivene arhitektonske dragulje prijestolnice.
Sofija kaže da se trudi otkriti arhitektonska čuda. Njena kćerka uživa u takvoj avanturi, a želi i sunarodnike upoznati o bogatom naslijeđu Kijeva.
Fotografije koje vidite Sofija je objavila na svom Instagram profilu, koji je postao izlog kijevske arhitektonske elegancije. Danas, tokom ruske invazije na Ukrajinu, ona kaže da nema vremena razmišljati o svom hobiju. Međutim, njene fotografije dobile su na značaju nakon izbijanja rata.
Sofija Sereda je rođena u oblasti Poltava na istoku Ukrajine, a u Kijevu živi 14 godina. Tokom ovih godina, prijestolnica je, kako kaže, postala "važna i dragocjena".
Mnoga ulazna vrata se ne zaključavaju, pa se unutrašnjost objekta može slobodno istražiti. Međutim, to uvijek nije slučaj. Ponekad Sofija moga čekati da neko od stanara izađe kako bi ušla u zgradu.
U slučaju ovog ulaza u stambeni objekat, koji uključuje i stan kijevskog gradonačelnika Vitalija Klička, Sofija kaže da je znala samo približnu lokaciju.
Kada je pomislila da je pronašla pravu adresu, pokušala je uletjeti unutra, ali su joj se vrata, nakon izlaska jednog od stanara, "zalupila pred licem". Trenutak kasnije, prisjeća se, "osoba koja je upravo bila izašla, vratila se i ljubazno mi dala šifru za vrata".
Sofija kaže da je, u slučaju ovog ulaza, više puta pokušavala ući. Treći put joj se posrećilo.
Ovo je čuveni krov na kojem je ukrajinska policija privela bivšeg gruzijskog predsjednika Mihaila Sakašvilija dok se obraćao pristalicama 2017. godine.
Usred jedinstva vidljivog širom Ukrajine kao rezultat ruske invazije, Sofija Sereda vjeruje da će "ovaj rat Kijev samo učiniti jačim i da će za mene uvijek biti i ostati jedan od najljepših gradova na svijetu".
Sofija Sereda kaže da, otkako je izbio rat, "ne mogu da razmišljam o svojim fotografijama, razmišljam samo o svojoj zemlji".
"Zajedno sa sunarodnicima pokušavam učiniti sve da pomognem svojoj zemlji da pobjedi u ovom ratu. Tek nakon toga [rata] mogu se vratiti svom hobiju."
Facebook Forum