Scholz: Probijanje brane u skladu je sa Putinovom agresijom
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da je uništavanje brane u skladu sa eskalirajućim nasiljem Rusije u Ukrajini i strategijom ruskog predsjednika Vladimira Putina za napad na civilne ciljeve.
"Iz tog razloga, ovo je nešto što ima novu dimenziju, ali što se uklapa u način na koji Putin vodi ovaj rat", rekao je Scholz za WDR.
Zbog toga je još važnije da Njemačka nastavi da podržava Ukrajinu onoliko dugo koliko je potrebno, dodao je.
Scholz je također rekao da Berlin sa zabrinutošću prati situaciju u nuklearnoj elektrani Zaporižje nakon uništenja brane, koja opskrbljuje elektranu vodom.
"Sve što možemo reći o Zaporižju je da to stalno pratimo", rekao je njemački kancelar.
'Tehnogeni i ekološki terorizam Ruske Federacije'
Ukrajinsko Ministarstvo vanjskih poslova navelo je da "dizanje u zrak brane Kahivske hidroelektrane od strane Ruske Federacije smatramo terorističkim aktom protiv ukrajinske kritične infrastrukture, čiji je cilj da izazove što više žrtava i razaranja".
"O terorističkom napadu na Kahivsku hidroelektranu prethodno se raspravljalo na nivou okupatorskih snaga u Hersonskoj oblasti i propagandista na ruskoj televiziji, što ukazuje da je on unaprijed planiran", ocjenjuje Ministarstvo.
Dizanje u zrak brane, prema navodima Ministarstva, tehnogeni je i ekološki terorizam, najveća tehnogena katastrofa u Evropi posljednjih decenija, još jedan oblik ruskog genocida nad Ukrajincima.
"Ovo je odgovor Kremlja državama koje pozivaju na mirovne pregovore sa Ruskom Federacijom", saopćilo je ukrajinsko Ministarstvo.
Prva reakcija Kremlja
Kremlj je u prvoj reakciji na uništenje brane optužio Ukrajinu za sabotažu.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima: "Možemo nedvosmisleno reći da govorimo o namjernom sabotiranju s ukrajinske strane."
Također, rekao je kako je predsjednik Vladimir Putin bio obaviješten o situaciji.
Istakao je da je uništavanje brane namijenjeno lišavanju Krima pod ruskom kontrolom svježe vode koju dobiva iz rezervoara putem Sjevernog krimskog kanala te da skrene pozornost s protuofanzive.
Upitan o ukrajinskim optužbama da je Rusija uništila branu, Peskov je rekao: "To možemo snažno odbaciti. Službeno izjavljujemo da je ovdje definitivno riječ o namjernoj sabotaži ukrajinske strane."
Manjak hladne vode mogao bi poremetiti rad generatora u nuklearki, upozorava šef IAEA-e
Šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grossi izjavio je da bi nedostatak hladne vode u nuklearnoj elektrani Zaporižja mogao poremetiti rad njenog dizel generatora za hitne slučajeve.
Područje oko nuklearne elektrane, blizu oštećene brane, nalazi se u dijelu Ukrajine koje kontroliraju Rusi.
"Odsustvo hladne vode u ključnim sistemima za hlađenje tokom dužeg vremenskog perioda moglo bi dovesti do topljenja goriva i nefunkcionalnosti dizel generatora za hitne slučajeve," izjavio je Grossi.
Ipak, dodao je da "nema neposredne opasnosti za sigurnost elektrane" i naglasio da postoje brojni alternativni izvori vode, uključujući veliki hladnjak pored elektrane.