Iranske vlasti su 16. septembra sprečile porodicu Mahse Amini da održi ceremoniju obeležavanja prve godišnjice njene smrti, zatvorivši njenog oca u "kućni pritvor", prenosi AFP.
Naime, vlasti su uhapsile oca 22-godišnje žene čija je smrt u pritvoru prije tačno godinu dana izazvala dramatične antirežimske proteste koji su nastavljeni uprkos brutalnom obračunu.
Amjad Amini, otac pokojne Mahse Amini, priveden je 16. septembra ispred svoje kuće i odveden na ispitivanje u ministarstvo obavještajnih službi u svom rodnom gradu Saghezu, saznaje Radio Farda.
Radio Farda saznaje od izvora bliskih porodici da je Amjad Amini poslat kući nakon ispitivanja, ali mu je rečeno da njemu i njegovoj porodici danas nije dozvoljeno da napuštaju svoju kuću koju su opkolile snage sigurnosti blokirajući ulicu kako bi spriječile javne znakove neslaganja.
Grupe za ljudska prava u Iranu su saopštile da su bezbednosne snage blokirale pristup groblju u Sakezu gde je Amini sahranjena.
Čini se da je sigurnost u mnogim gradovima širom Irana pojačana na prvu godišnjicu smrti Mahse Amini, nakon noći raspršenih protesta koji su osuđivali vrhovnog vođu i zahtijevali prava za žene.
U međuvremenu, iranski mediji izvestili su o hapšenju grupa koje se optužuju za doprinos "neprijateljskim medijima" na godišnjicu smrti Amini.
Novinska agencija IRNA saopštila je da su vlasti uhapsile određeni broj ljudi među grupama koje "planiraju da stvore haos" ili daju doprinos izveštajima za "neprijateljske medije", preneo je AFP.
U izveštaju su spomenute tri oblasti Irana gde su izvršena hapšenja - severozapadni, južni i matična provincija Amini Kurdistan.
IRNA je 16. septembra izvestila i da su zatvorenice zapalile svoju odeću u zatvoru Karchak u blizini Teherana. Rečeno je da su vatru brzo ugasili stražari i da nije potvrđeno da li je akcija bila protest povodom godišnjice smrti Amini.
Područja glavnog grada, Teherana, i većih gradova poput Mašhada na sjeveroistoku i Širaza na jugu okupirali su demonstranti koji su kasno 15. septembra uzvikivali slogane uključujući "Smrt diktatoru!" i "Žena, život, sloboda!"
Smrt Mahse Amini potaknula je prošle godine hiljade Iranaca da izađu na ulice širom zemlje tražeći više sloboda i prava za žene. Široko rasprostranjeni nemiri, koji se nastavljaju, predstavljaju najveću prijetnju islamskoj vladi od revolucije 1979. godine.
Iranska grupa za ljudska prava sa sjedištem u Norveškoj saopštila je da su nemiri doveli do smrti najmanje 587 ljudi, uključujući desetine djece.
Policija i bezbjednosne snage su posljednjih sedmica vršile demonstracije sile i upozorile porodicu Mahse Amini i druge da izbjegavaju obilježavanje godišnjice ili rizikuju ozbiljne posljedice.
Ipak, kasno 15. septembra bilo je znakova protesta u najmanje desetak kvartova glavnog grada i još u najmanje 12 gradova.
Internet stranica za ljudska prava Hengav izvijestila je da su naoružane trupe Islamske revolucionarne garde (IRGC) stacionirane oko kuće porodice Mahse Amini u njenom sjeverozapadnom rodnom gradu Saghez, gdje je i sahranjena. Citirao je informirani izvor koji kaže da je sigurnosno prisustvo uključivalo motorizovane snage IRGC-a i veliki broj vojnika.
Porodica Mahse Amini je navodno objavila tekst u kojem se najavljuje "tradicionalna i vjerska ceremonija" na njenoj grobnici, ali joj je prijećeno i vršen je pritisak da poništi poziv.