Za dva dana, 31. decembra ističe ugovor o transportu gasa između sarajevske kompanije "Energoinvest" i firme "Sarajevogas" Istočno Sarajevo.
Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio direktor "Sarajevogasa" Istočno Sarajevo Nedeljko Elek.
Kako je rekao, ova firma je poslala nekoliko dopisa Energoinvestu u protekla tri mjeseca, upozoravajući da ugovor ističe krajem ove godine.
"Mi jednostavno, nepotpisivanjem ugovora, nemamo više nikakvu mogućnost za transport gasa. To je jedini razlog, nema nikakve ni politike, ni drugih razloga osim toga što nemamo ugovor da možemo da isporučujemo", kazao je Elek za RSE.
On je dodao da je prema prijedlogu novog ugovora cijena transporta povećana sa 11,1 na 14,1 marku po transportovanih 1000 kubnih metara gasa.
Poskupljenje Elek pravda ulaganjem u sistem gasovoda.
Iz Eneregoinvesta poručuju da su "suočeni sa jednostranim ultimativnim i finansijski potpuno nerealnim zahtjevima transportera prirodnog gasa iz Sarajevo-gas Istočno Sarajevo", te da su o tome obavijestili i Vladu Federacije BiH.
"Obzirom da je zahtjev za novom cijenom transporta za 2024. godine, sveden na dužinu trase kojim Sarajevo - gas Istočno Sarajevo upravlja bio dvostruko veći u odnosu na cijenu BH Gasa, a da čak ni Regulator Gasa iz RS nije odobrio zahtjev i dao svoju saglasnost, Energoinvest takve uslove nije mogao prihvatiti, jer bi isti uzrokovao lančano i enormno povećanje cijena transporta gasa od strane druga dva transportera u BiH", navodi se u saopštenju za javnost.
Iz ove sarajevske kompanije su naveli i da će o svim daljim dešavanjima i pokušajima razrješenja problema javnost obavijestiti blagovremeno.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine odobrila je 20. oktobra, povećanje veleprodajne cijene plina za 4,96 posto, za distributivna privredna društva na području tog bosanskohercegovačkog entiteta.
Kako je rečeno, zahtjev za porast cijene plina Vladi tog bh. entiteta dostavilo je preduzeće "Energoinvest", uz obrazloženje da je došlo do poskupljenja plina na svjetskom tržištu, kao i rasta vrijednosti američkog dolara.
Kompanija "Energoinvest" je uvoznik plina za entitet Federaciju BiH, dok plin za potrošače u entitetu Republika Srpska uvozi kompanija Gas-Res iz Banjaluke.
Bosna i Hercegovina u potpunosti zavisi od uvoznog plina iz Rusije, koji u zemlju stiže "Turskim tokom".
Plin se u BiH doprema plinovodom koji u državu ulazi u mjestu Šepak kod Zvornika, na granici BiH i Srbije.
Federacija BiH godišnje troši oko 250 miliona, a Republika Srpska oko 50 miliona kubnih metara plina.