Dostupni linkovi

Nekadašnjem komandantu pobunjenika u Ugandi 25 godina zatvora


Džozef Koni (Joseph Kony). lider pobunjeničke Armije božjeg otpora u Ugandi
Džozef Koni (Joseph Kony). lider pobunjeničke Armije božjeg otpora u Ugandi

Međunarodni krivični sud u Hagu osudio je danas nekadašnjeg komandanta pobunjenika u Ugandi Dominika Ongvena (Dominic Ongwen) na 25 godina zatvora.

Sudije su navele da Ongvena nisu osudile na doživotnu robiju zbog toga što je otet kao devetogodišnji dečak i odmah primoran da se bori na strani pobunjenika, čiji je komandant kasnije postao, prenosi AP.

Ongven je osuđen na kaznu dužu pet godina od one koju su zahtevali tužioci.

On je u februaru proglešen krivim za 61 ratni zločin i zločin protiv čovečnosti, među kojima su ubistva, silovanja, prisiljavanje na brak, prisilna trudnoća, korišćenje dece kao vojnika. Njegovi advokati su najavili žalbu na presudu.

Predsedavajući sudija Bertram Šmit (Schmitt) rekao je da sudsko veće nije imalo lak zadatak s obzirom na brutalnost zločina koje je Ongven počinio, s jedne strane, i na njegovu tešku prošlost, s druge.

„Veće se u ovom slučaju suočavalo sa jedinstvenom situacijom: sa počiniocem koji je svojevoljno nanio ogromnu patnju svojim žrtvama, ali koji je i sam ranije pretrpeo ekstremne patnje od grupe čiji je kasnije postao istaknuti član i vođa.“

Sudije su presudile da je Ongven počinio zločine kao "potpuno odgovorna punoletna osoba, kao komandant pobunjeničke grupe od sredine do kasnih 20-ih godina života".

Osuđen je, između ostalog, za otmice dece i žena koje je delio borcima koji su mu bili podređeni.

Ongven, noseći masku protiv pandmije i slušalice, nije pokazivao nikakve emocije kada je čuo da mu je sudsko veće izreklo kaznu za pet godina dužu nego što su tražili tužioci.

Ongvenovi advokati su ga uvek smatrali žrtvom brutalnosti Armija božjeg otpora (Lord’s Resistance Army – LRA), traumatizovanog nakon što je otet kao 9-godišnji školarac i pretvoren u dete vojnika u nasilnoj pobuni.

Međutim, sudija Šmit je naglasio da je Ongven mogla pobeći te da nije bio u poziciji potpune potčinjenosti svom lideru Džozefu (Joseph) Koniju i počinio je neke od zločina nezavisno od grupe u kojoj je delovao.

Ongven je oteo decu i žene i "distribuirao" ih svojm borcima, rekao je sudija.

„Takođe je držao žene i devojke za svoje domaćinstvo, prisiljavajući najmlađe da budu njegove sluge, dok su one koji su se smatrali dovoljno starima bile primorane da budu njegove takozvane žene, dužne da imaju s njim seksualne odnose i rađaju mu decu,” dodao je Šmit.

Ongven je prvi komandant LRA koji se suočio sa pravdom na međunarodnom sudu i njegove osuđujuće presude za zločine na rodnoj osnovi značajne su za tužioce koji žele da kazne takva zlodela.

Armija božjeg otpora, koju je osnovao Koni inače begunac do pravde, započela je u Ugandi pobunu protiv vlasti. Kada ju je vojska 2005. potisnula iz zemlje, pobunjenici su se rasuli po delovima centralne Afrike.

Koni je postao međunarodno ozloglašen 2012. godine kada je američka grupacija “Nevidljiva deca” (Invisible Children) napravila video u kojima se prikazani zločini LRA. Ti snimci su se ubrzo raširili na iternetu. Do tada je grupa već bila oslabljena zbog učešstalih dezerterstava. Vojska Ugande je procenila 2013. da grupa nema više od nekoliko stotina boraca.

Prema izveštajima u narednim godinama Koni se skrivao u sudanskoj regiji Darfur ili u zabačenim delovima Centralnoafričke Republike, gde su borci LRA nastavili da ubijaju i otimaju u povremenim prepadima na sela gde je Ongven uhapšen 2015. godine, prenosi AP.

XS
SM
MD
LG