Dostupni linkovi

Učiteljima sa tuzlanskom diplomom niže plaće


Ilustracija
Ilustracija
Direktori u osnovnim školama Tuzlanskog kantona iznenada su dobili odluku Vlade TK, odnosno tamošnjeg Ministarstva obrazovanja, da se učiteljima smanje plaće jer njihove diplome koje su stekli na Univerzitetu u Tuzli više nemaju značenje visokog nego višeg obrazovanja.

Ovakvu odluku ministrice, od koje su se očekivali samo pozitivni pomaci, učitelji i nastavnici su dočekali sa velikim nepovjerenjem. Smatraju da ih je ministrica ponizila, diskriminirala i smjestila na marginu društva.

Iako joj na diplomi piše da je diplomirana profesorica razredne nastave sa visokom stručnom spremom, učiteljica osnovne škole Tušanj Amela Sinanović od prije nekoliko dana odlukom Vlade TK više nema visoku nego višu stručnu spremu.

Odluka je to Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK da im se ne priznaje trogodišnje bolonjsko obrazovanje, a sve u cilju smanjenja plaća. Učiteljica Sinanović posljednjih dana osjeća se i poniženo i diskriminirano.
Sinanović: Osnovni problem je što degradacija našeg poziva je kontinuirana, u nekim segmentima imam osjećaj čak i planska.

„Ono što je važno istaći je slijedeće: na našim diplomama piše da smo mi stekli visoku stručnu spremu. Na našim diplomama nakon odbranjenog diplomskog rada stoji da smo mi profesori razreda. Uvedeni smo u to pravo prije tri godine - i odjednom instrukcijom Ministarstva nam je to osporeno. Osnovni problem je što degradacija našeg poziva je kontinuirana, u nekim segmentima imam osjećaj čak i planska. Ono sa čime se mi suoačavamo danas je jedan, možda, od najtežih momenata u našem pozivu“, kaže Sinanović.

Učiteljici Sinanović plaća će biti smanjena čak za 200 maraka, ali ono što najviše boli sve učitelje je činjenica da je Ministarstvo ovakvu odluku donijelo preko noći, te direktorima osnovnih škola naložilo da se učiteljima plaće obračunavaju prema novom, manjem koeficijentu. Niti direktori, niti učitelji, niti bilo tko od Sindikata obrazovanja nije bio pozvan na konzultacije ili razgovor u Ministarstvo, kaže predsjednica Udruženja učitelja TK Sanela Jaganjac.

„Nas najviše boli činjenica da se u organima uprave, u policiji, u svim onim segmentima koje finansira Ministrastvo, taj koeficijent ne dira, ta instrukcija odnosi se samo na nastavnike u osnovnim školama. Zašto smo mi odvojeni, zašto smo u neku ruku i diskriminirani u svemu tome?“ pita se Jaganjac.

Ovakva odluka Vlade TK podijelila je učitelje u osnovnim školama, jer oni koji su završili do 1. siječnja 2009. godine imaju status učitelja visoke stručne spreme, dok učitelji koji su završili do 1. siječnja 2010. godine sada su nastavnici više stručne spreme.

Najavljuju se kolektivne tužbe

Također, proračunski djelatnici koji su zbog napredovanja u poslu, bilo u policiji ili javnoj upravi, završavali razrednu nastavu tretiraju se kao visoki stručni kadar, samo jedan dio učitelja s istim takvim diplomama dobio je niži status. Sanela Jaganjac najavljuje podizanje kolektivnih tužbi.
Prazna učionica - ilustracija
Prazna učionica - ilustracija

„Oko sedamdesetak tužbi je na sudu. S ovim sada što se dešava taj broj će jako narasti jer ljudi su ogorčeni i svi će tužiti vladu, jer smatramo da su ugrožena naša radnička i ljudska prava ovom instrukcijom“, navodi ona.

Diplome koje danas imaju ovi učitelji priznate su u svim dijelovima BiH kao diplome VSS, a od nedavno ne i u TK gdje su i izdane. Sindikati su nemoćni. Imaju tek određene zahtjeve koji za sada ne piju vode.

„Tražimo povlačenje ove odluke, odnosno instrukcije koju je proslijedilo Ministarstvo, po kojoj bi trebalo direktori da postupe, da ponište rješenja, da skinu koeficijent na 1,9. Ako se to ne desi, moguće su i radikalnije mjere, pa i najnepopularnija - štrajk. Vidjet ćemo, zavisi kako se podržnice izjasne, odnosno koliko će nam dati podršku, a za štrajk treba nam natpolovična većina u pisanoj formi“, kazao je Džemal Muratović iz Sindikata osnovnog obrazovanja.

Učitelji navode da je Ministarstvo postupilo nezakonito. Muharem Čamdžić, učitelj iz Grčanice, kaže da vlada nije smjela uštede u proračunu praviti na uštrb obrazovanja, jer ono što je stub društva ne bi se smjelo urušavati.

„Nažalost, danas su nastavnici, odnosno učitelji ostavljeni na jednoj vjetrometini. Vlada donosi uredbe, naređuje direktorima. Sindikat još uvijek neću da kažem stoji po strani, ali posmatra situaciju i, čini mi se, bira od dva zla manje. Očekivao sam ja lično, a i kolege, da Sindikat zauzme oštriji stav, da traži povećanje plaće, jer plaće tri godine nisu povećavane, a vidimo na tržištu kako se sve kreće“, istakao je Čamdžić.

Iz Ministarstva obrazovanja za sada niti jednog javnog očitovanja, niti objašnjenja diskriminacije pojedinih učitelja. Iako je Sindikat osnovnog obrazovanja trebao održati sastanak sa ministricom obrazovanja on nije održan. U školi, drugom domu budućih naraštaja, zavladalo je veliko nepovjerenje i očaj učitelja.
XS
SM
MD
LG