Dostupni linkovi

Podele oko Bregzita i posle izborne kazne


Lider laburista Džeremi Korbin i konzervativna premijerka Tereza Mej.
Lider laburista Džeremi Korbin i konzervativna premijerka Tereza Mej.

Loši rezultati na lokalnim izborima u Engleskoj dve najveće britanske partije izgleda da su dali novi podsticaj premijerki Terezi Mej da postigne kompromis s liderom laburista Džeremijem Korbinom oko Bregzita, ali podele ne deluju ništa manje nego pre izbora, pišu svetski mediji.

Dve najveće britanske partije - konzervativci i laburisti - kažnjene su na lokalnim izborima u Engleskoj, ali uprkos novom pozivu premijerke Tereze Mej (Theresa May) opozicionom lideru Džeremiju Korbinu (Jeremy Corbyn) da postignu kompromis oko izlaska iz EU, razlike i podele su i dalje velike o čemu govore i suprotna tumačenja izbornih rezultata - da li su birači nezadovoljni zbog neispunjavanja Bregzita ili zbog Bregzita.

Iznuda kompromisa

Vladajući britanski konzervativci izrazili su spremnost za kompromis oko Bregzita posle najlošijeg rezultata na lokalnim izborima u više od 20 godina, pošto su skoro tri godine otkad je na referendumu izglasan izlazak iz Evropske unije i dalje neizvesni datum i uslovi Bregzita, piše agencija Asošijetid pres (Associated Press).

Na izborima za lokalne vlasti širom Engleske, glasači su kaznili vladu zbog zastoja oko Bregzita pa su vladajući torijevci izgubili oko 1.300 mesta u lokalnim upravama ili blizu četvrtine mesta, dok je opoziciona Laburistička partija, ukazuje AP, takođe pretrpela gubitke kako su se glasači preorijentisali na manje partije i nezavisne kandidate.

Mnogi konzervativci krive Mej što nije realizovala Bregzit i traže njenu ostavku, podvlači AP, uz ocenu da su prošlonedeljeni izborni rezultati povećali pritisak na premijerku - na jednom skupu konzervativaca dan posle izbora jedan član partije dobacio je Mej: "Zašto ne podneseš ostavku? Ne želimo te!"

Dosadašnji pregovori vlade i opozicionih labursta su istakli razlike među njima - koliko bliske odnose s EU zemlja treba da ima, ukazuje AP i dodaje da laburisti kažu da Velika Britanija treba da ostane u carinskoj uniji kako bi izbegla prepreke za trgovinu, dok vlada želi labavije odnose koji bi državi omogućili nove trgovinske dogovore širom sveta.

Očajnički kockarski potez

Premijerka Mej je u tekstu u nedeljnom izdanju Dejli mejla (The Daily Mail) pozvala lidera laburista da ostave razlike po strani, pošto je, prema njenom tumačenju, jasno da su glasači, koji su očekivali ispunjavanje referendumskog glasanja, sada na lokalnim izborima doneli sud.

Ona je ocenila da je javnosti dosta neuspeha dve glavne partije u pronalaženju načina da se uvaže rezultati referenduma, da se Velika Britanija izvede iz Evropske unije i da se zemlja opet ujedini. Zato se, ističe Mej, mora naći izlaz iz ćorsokaka, čemu su rezultati lokalnih izbora dali novi impuls.

Mej je, prema Sandej tajmsu (The Sunday Times), spremna za "poslednju očajničku kocku" da isporuči Bregzit ove nedelje nuđenjem Korbinu tri velika ustupka oko carina, usklađivanja s EU oko robe i prava radnika.

Premijerka će izneti "veliku, hrabru" ponudu lideru laburista koja bi, prema listu, mogla podeliti Konzervativnu partiju napola. Sandej tajms navodi da je saznao da će Mej izneti planove za obuhvatne, mada privremene aranžmane s EU koji bi trajali do sledećih izbora, što bi Korbin mogao da opiše kao da su torijevci popustili pred njegovim zahtevima.

Postizanje dogovora je, međutim, "ispunjeno rizicima" i za Mej i za Korbina, konstatuje BBC, uz ocenu da bi dogovor o carinskoj uniji mogao biti duboko polarizujući za konzervativce, dok bi prihvatanje dogovora koji ne bi podrazumevao drugi referendum podelio laburiste.

BBC ističe da je bivši lider konzervativaca Ian Dankan Smit (Iain Duncan Smith) rekao da dogovor s laburistima ne bi bio legitiman, pošto je, prema njegovoj oceni, zbog katastrofalnih izbornih rezultata Mej privremena premijerka, pa nema ovlašćenja da napravi dogovor s laburistima.

Susret s istinom

Mej i Korbin idu u susret "trenutku istine" dok razmatraju dogovor koji može izazvati besnu reakciju njihovih partija, ističe Fajnenšl tajms (The Financial Times) ukazujući na komplikovane pregovore dve strane.

Malo ljudi s obe strane veruje da će pregovori doneti veliki dogovor jer bi takav potez mogao pocepati obe stranke, pa se raspravlja kako bi elementi dogovora mogli da se usklade na manje vidljiv način i kako da se to provuče kroz parlament, piše Fajnenšl tajms, dodajući da laburisti insistiraju da svaki dogovor bude "otporan na Borisa", što znači da se onemogući da budući konzervativni premijeri, poput Borisa Džonsona (Johnsona), ponište dogovor.

Kod laburista, prema listu, postoji i snažno podozrenje pošto su neki od Korbinovih saveznika zabrinuti da bi dogovor značio "nacionalnu vladu u svemu osim po imenu" i bez ministarskih funkcija, odnosno deljenje krivice s konzervativcima za posledice. S druge strane, Mej se suočava i s reakcijom svoje partije iz koje pojedini tvrdi Bregzitovci kažu da bi dogovor s laburistima o carinskoj uniji bio "Bregzit samo po imenu".

Uticajni laburisti upozoravaju da bez drugog, potvrdnog referenduma ne mogu garantovati podršku svojih poslanika, dok bivši lider evroskeptičnog Ukipa a sada lider nove Bregzit partije Najdžel Faraž (Nigel Farage) poručuje da javnost želi izlazak iz EU bez dogovora i da će dogovor Mej i Korbina biti viđen kao "koalicija protiv naroda", piše Fajnenšl tajms.

Pogrešno tumačenje izbornog rezultata?

Glasači su kaznili obe velike partije, ističe liberalni Observer, nedeljni sestrinski list Gardijana (The Guardian), ali upozorava da loše rezultate i konzervativaca i laburista možda ne treba tumačiti jedino frustracijom zbog neispunjavanja Bregzita.

Mada su i laburisti izgubili neka mesta na lokalnim izborima, svi ti glasovi nisu otišli evroskeptičnom Ukipu, već je bilo i značajnih prelazaka ka liberaldemokratama i zelenima, što ukazuje da obe velike partije greše kada interpretiraju rezultate kao izraz frustracije neuspehom oko Bregzita, ocenjuje Observer u uredničkom komentaru.

Deluje neobično da su obe velike partije izvukle pouku "samo završite Bregzit" iz rezultata, ukazuje list i ocenjujuje da je besmisleno otpisati uspeh liberaldemokrata i zelenih samo kao protestni glas, imajući u vidu njihovu nedvosmislenu podršku drugom referendumu. Broj nevažećih glasačkih listića sugeriše realnu frustraciju glasača koji su za izlazak, ali dobici stranaka koje su za ostanak u EU pokazuju da su proevropski glasači verovatno kaznili glavne stranke zbog njihovog stava oko Bregzita - liberalne demokrate su dobile skoro 700 a zeleni skoro 200 mesta.

"Zemlja ostaje podeljena, glasači su ujedinjeni jedino u svom nezadovoljstvu glavnim partijama", ističe Observer, navodeći da je Mej dosad vodila pregovore o Bregzitu kao taoc izrazito evroskeptičnog krila partije, umesto da traži kompromis posle referendumskog glasanja koje je podelilo zemlju 52-48.

Čini se da obe stanke gledaju na rezultate lokalnih izbora kao na dodatni zamajac da dođu do nekog kompromisa, ali mada Mej ima očiglednu koristi od toga, za laburiste je to, ukazuje Observer, neshvatljivo loša strategija, jer bilo kakva garancija koju premijerka ponudi neće biti obavezujuća za njenog naslednika, koji će verovatno stići iz evroskeptičnog krila partije i ništa neće sprečiti budućeg konzervativnog premijera da napravi koaliciju u parlamentu za mnogo tvrđi Bregzit.

XS
SM
MD
LG