Dostupni linkovi

Tužilaštvo Kosova podiglo optužnicu protiv 45 osoba, uključujući Radoičića, za napad u Banjskoj


Kosovo podiglo optužnicu za Banjsku, Srbija je smatra nerelevantnom
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

Kosovo podiglo optužnicu za Banjsku, Srbija je smatra nerelevantnom

Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je 11. septembra optužnicu protiv 45 osoba, uključujući Milana Radoičića, koji su bili deo oružane grupe koja je u mestu Banjska prošlog septembra napala Policiju Kosova.

Vlada u Prištini je ovaj napad označila kao teroristički.

Optužnica do sada nije objavljena, kao ni imena drugih optuženih.

Optuženi su, prema rečima tužioca Naima Abazija, imali različite uloge u okviru kriminalne grupe – "od organizovanja i usmeravanja terorističkih aktivnosti do finansiranja i pranja novca".

"Među glavnim optuženima je i pojedinac sa ključnom pozicijom kao vođa grupe, Milan Radoičić, koji je igrao važnu ulogu u koordinaciji i kriminalnim aktivnostima", rekao je Abazi novinarima u Prištini.

U napadu u Banjskoj na severu Kosova 24. septembra 2023. godine oružana grupa Srba je napala policiju i ubila policajca Afrima Bunjakua. U razmeni vatre su potom ubijena i trojica srpskih napadača.

Odgovornost za napad je preuzeo Milan Radoičić, bivši političar i biznismen sa severa Kosova, za koga se veruje da se nalazi u Srbiji.

Ko je Milan Radoičić?

Radoičić, tražen na Kosovu, u Srbiji cenjen
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

Milan Radoičić je bio potpredsednik Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja uživa podršku zvaničnog Beograda. On je na tu funkciju podneo ostavku nekoliko dana posle napada u Banjskoj.

Nalazi se na crnoj listi Sjedinjenih Država i Velike Britanije zbog povezanosti sa međunarodnim organizovanim kriminalom i korupcijom.

Američki Stejt department ga vidi kao "kriminalca koji mora da snosi odgovornost".

Na Kosovu se Radoičić dovodi i u vezu sa ubistvom srpskog opozicionog političara, te zastrašivanje svedoka u sudskom postupku koji se tiče ilegalne gradnje.

Tužilac Abazi je rekao i da je zahvaljujući međunarodnoj saradnji sa Sjedinjenim Državama, zemljama Evropske unije i drugima, Tužilaštvo uspelo da obezbedi "dokaze koji su pomogli da se podigne ova snažna optužnica".

On je rekao da je tokom istrage "oduzeta imovina, oklopna vozila, gotovina i bankovni računi za koje se sumnja da su pribavljeni nezakonitim radnjama".

Prema njegovim rečima, zaplenjeno je "više od 1.266 komada oružja i druge opreme".

"Ova akcija (zaplene) je imala za cilj da spreči korišćenje te imovine za dalje kriminalne aktivnosti, tako što će pogoditi finansijsku strukturu ove kriminalne grupe", rekao je Abazi.

Što se tiče krivičnog dela pranje novca, tužilac je rekao da su istražitelji otkrili da su "sredstva prenošena preko složenih finansijskih mreža, uključujući poslove registrovane na imena trećih lica i ulaganja u nekretnine".

"Praćenje ovog novca zahtevalo je detaljnu finansijsku analizu i uključivanje stručnjaka na terenu", rekao je Abazi.

U pritvoru na Kosovu se nalaze tri osobe koje su uhapšene tokom napada u Banjskoj.

Izvori RSE u Specijalnom tužilaštvu Kosova su sredinom jula naveli da je priprema optužnice u završnoj fazi, te da će "istraga u slučaju Radoičića dobiti konačni epilog". Naveli su i da se podizanje optužnice ne očekuje pre jeseni.

Za Radoičićem je raspisana i međunarodna Interpol poternica na zahtev Kosova putem Misije Ujedinjenih nacija (UNMIK).

Istragu o napadu u Banjskoj vodi i Više javno tužilaštvo u Beogradu, koje je putem EULEX-a (Misija Evropske unije za vladavinu prava) zatražilo informacije od Kosova o slučaju Banjska.

Međutim, Ministarstvo pravde Kosova 14. avgusta za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdilo da je taj zahtev odbijen.

Ministarstvo pravde Kosova je u odgovoru za RSE ranije navelo da je zahtev Srbije u suprotnosti sa nekoliko tačaka Zakona o međunarodnoj pravnoj saradnji, te da "samo kosovski pravosudni organi imaju nadležnost da sude u slučajevima koji su počinjeni na teritoriji zemlje".

Dodaje se i da Kosovo nikada nije dobilo odgovor od Srbije, na zahtev upućen u oktobru prošle godine, "za predaju zločinaca kako bi bili privedeni pravdi u Republici Kosovo".

Ovo ministarstvo je zatražilo i međunarodnu istragu o, kako se navodi, "bazama za obuku terorista na području Srbije, umešanosti Srbije u finansiranje i snabdevanje terorista oružjem".

Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je nastavak dijaloga o normalizaciji odnosa sa Srbijom uslovio predajom Milana Radoičića kosovskim pravosudnim organima.

"Sve dok su Radoičić i njegova grupa slobodni i zaštićeni u Srbiji, nema poverenja u dijalog o normalizaciji odnosa", rekao je Kurti krajem juna.

Državni vrh Srbije je u nekoliko navrata negiralo bilo kakvu umešanost u napad u Banjskoj.

Međunarodna zajednica je oštro osudila napad u Banjskoj i nekoliko puta pozvala vlasti u Srbiji da pozovu na odgovornost sve učesnike napada.

Šta dokazi Kosova govore o pripremama grupe Milana Radoičića?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

XS
SM
MD
LG