Britanija šalje u Tursku stručnjake za potragu i spašavanje
Britanski ministar razvoja Andrew Mitchell rekao je za Sky News da će, iako je britanski proračun za pomoć "pod velikim pritiskom", resursi ipak biti pronađeni jer je dio proračuna "uvijek" namijenjen za rješavanje humanitarnih kriza.
"To je ono što ljudi u Britaniji očekuju od nas. Britanija je uvijek tu prva i u snazi da pomogne kada se dogode ove užasne katastrofe. I mi ćemo biti tamo ovaj put", rekao je Mitchell.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva poslala je tim od 76 stručnjaka za potragu i spašavanje u Tursku kako bi pomogli u potrazi za preživjelima.
Zemljotres, pa snijeg, a spasilaca nigdje
Jedna porodica u centralnoj Turskoj u očaju čeka spasilačke ekipe da izbave njihove najmlađe iz ruševina. U međuvremenu, pao je veliki snijeg, što otežava potragu za preživjelima nakon razornog zemljotresa, koji je 6. februara u Turskoj i Sijiri odnio hiljade života.
Kahramanmaraš u ruševinama
Pogled iz zraka na grad Kahramanmaraš koji je, kao i ostatak južne Turske, pretrpio velika oštećenja uslijed dva snažna potresa.
Prošlo je pola vremena od kritična 72 sata, WHO: Sad je utrka s vremenom
Pola vremena od "kritična" prva 72 sata prošlo je otkako je jučer oko 4.00 sata ujutro po lokalnom vremenu potres magnitude 7,8 pogodio Tursku i Siriju.
"Sada je utrka s vremenom", rekao je glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Svake minute, svakog sata koji prođe, smanjuju se šanse da se preživjele pronađe žive."
S gotovo 5.800 uništenih zgrada samo u Turskoj i hladnim noćima koje slijede, spasilačke ekipe imaju otprilike 36 sati prije nego što šanse za izvlačenje preživjelih postanu znatno manje.
Britanski ministri nazvali su prva tri dana "kritičnima" za napore spašavanja, dok je čelnik organizacije Save the Children upozorio da će "hladnoća ubiti ljude".
Pothranjeno stanovništvo u sjevernoj Siriji, koje se već suočava s brojnim humanitarnim krizama, bit će najgore pogođeno, smatra James Denselow iz dobrotvorne organizacije.