Prvi konvoj pomoći UN-a ušao u severozapadnu Siriju preko novootvorenog prelaza
Prvi konvoj pomoći Ujedinjenih nacija ušao je iz Turske u severozapadnu Siriju koju drže pobunjenici, preko novootvorenog prelaza Bab al-Salameh, rekao je portparol kancelarije UN za humanitarna pitanja.
Pomoć je isporučivala Međunarodna organizacija za migracije, rekao je portparol agenciji rojters. Nisu naveli detalje o obimu niti o vrsti pomoći.
Ujedinjene nacije saopštile su u ponedeljak kasno uveče da je sirijski predsednik Bašar al Asad odobrio otvaranje dva nova granična prelaza između Turske i Sirije "za početni period od tri meseca kako bi se omogućila blagovremena isporuka humanitarne pomoći".
Unicef: Hitno potrebna humanitarna pomoć milionima dece
"Deca i porodice u Turskoj i Siriji suočeni su sa nezamislivim poteškoćama nakon tih razornih zemljotresa", rekla je izvršna direktorka Unicefa Ketrin Rasel.
"Moramo učiniti sve što je u našoj moći da se postaramo da svi koji su preživeli ovu katastrofu dobiju spasonosnu podršku, uključujući ispravnu vodu, sanitarne usluge, osnovnu ishranu i zdravstvene potrepštine, kao i podršku za mentalno zdravlje dece. Ne samo trenutno, već dugoročno", navodi u saopštenju ove organizacije.
Unicef navodi da iako i dalje nije poznat ukupan broj pogođene dece, 4,6 miliona dece živi u 10 provincija u Turskoj koje su pogođene zemljotresima, a više od 2,5 miliona dece je pogođeno zemljotresima u Siriji.
U Turskoj spašena osoba nakon 204 sata
TRT Haber javlja da je osoba spašena iz ruševina u turskoj pokrajini Hataj - 204 sata nakon potresa. Prije te osobe, spasioci su u istom mjestu spasili i ženu.
WHO: Najgora prirodna katastrofa u posljednjih 100 godina
Potres koji je pogodio Tursku i Siriju predstavlja najgoru prirodnu katastrofu u tom regionu u posljednjih 100 godina, izjavio je direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Europu, Hans Kluge.
"Svjedočimo najgoroj prirodnoj katastrofi u europskom dijelu WHO-a u posljednjih 100 godina i još saznajemo podatke o magnitudi", rekao je Kluge.