Nakon nekoliko godina zategnutih odnosa regionalni rivali Grčka i Turska potpisali su deklaraciju o "dobrosusjedskim odnosima" tokom posjete turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana Atini.
Erdogan kaže da posjeta predstavlja početak nove ere između ove dvije zemlje.
Pored deklaracije, ministri koji predstavljaju Grčku i Tursku u Atini su potpisali 15 sporazuma. Među njima je, piše britanski The Guardian i jednogodišnji vizni program koji bi omogućio sve većem broju turskih turista da posjećuju obližnja grčka ostrva tokom cijele godine bez potrebe za podnošenjem zahtjeva za dozvole.
Tokom Erdoganove posjete dvije zemlje su dogovorile da obnove svoje odnose, uz uspostavljanje mape puta osmišljene da Grčku i Tursku uvedu u novi eru bližih veza.
Dogovorili su se da će se fokusirati na ostvarivanje dobrosusjedskih odnosa, da će zadržati otvorene kanale komunikcije, povećati trgovinu i raditi na pitanjima koja su ih razdvajala, prvenstveno u Egejskom moru.
"Među nama ne postoji nerješivo pitanje. Sve dok se fokusiramo na širu sliku i ne završimo kao oni koji prelaze more i utapaju se u rijeci", rekao je Erdogan nakon sastanka sa grčkim premijerom Kirijakosom Micotakisom u Atini.
"Želimo da Egejsko more pretvorimo u more mira. Zajedničkim koracima koje ćemo poduzeti kao Turska i Grčka, želimo biti primjer svijetu," dodao je turski predsjednik koji je posljednji put u Grčkoj boravio 2017. godine.
Micotakis je rekao da su njihovi bilateralni odnosi u prošlosti doživljavali turbulencije koje su im ponekad ozbiljno prijetile. Ukazao je na važnost "mirnijeg puta" na kojem su bili posljednjih mjeseci.
"Grčka i Turska, Turska i Grčka treba da žive u miru, da izraze svoje poznate razlike, da o njima iskreno razgovaraju i da nastave da traže rješenja", rekao je Micotakis i dodao da čak i kada nema rješenja da ne bi trebalo automatski stvarati tenzije i krize.
Značaj poboljšanih odnosa proteže se dalje od bilateralnih veza i mogao bi pomoći Turskoj da popravi odnose sa Evropskom unijom i drugim zapadnim saveznicima. Jedan od potpisanih sporazuma u Atini fokusira se na migraciju, uspostavljanje komunikacijskih kanala između obalske straže dvije zemlje.
Ostali sporazumi uključuju poslove u oblasti trgovine, energetike, obrazovanja, poljoprivrede, sporta, tehnologije i turizma. Micotakis je rekao da je "realan cilj" u narednih pet godina da bilateralna trgovina, koja trenutno iznosi preko pet milijardi eura, poraste na deset milijardi eura.
Dugogodišnji sporovi između Grčke i Turske doveli su dvije zemlje do ivice rata tri puta u posljednjih 50 godina. Fokusirajući se na pomorske granice i prava na istraživanje resursa u Egejskom moru i istočnom Mediteranu, najnovija tenzija se dogodila 2020. godine, kada su mornarički brodovi pratili jedni druge u istočnom Mediteranu.
Sukobljavali su se i oko drugih pitanja uključujući energetske resurse, letove iznad Egejskog mora i podjeljeno ostrvo Kipar. Sada obje zemlje žele pokazati da su spremne da poprave odnose.