Piše: Farangis Najibullah i Turkmenistanski servis RSE
Prosječni Turkmeni često moraju da podmićuju kako bi dobili posao, upisali se na fakultet, bili vakcinisani u terminu koji im odgovara ili obnovili pasoš.
Mnogi kažu da je gotovo nemoguće živjeti iz dana u dan bez plaćanja mita nekome, dok zvaničnici sve više zloupotrebljavaju svoje položaje kako bi iznuđivali novac, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
U nedavno primjeru korupcije, grupa školskih nastavnika u sjevernoistočnoj regiji Lebap žalila se da su im vladini službenici dali nemoguće termine za ljekarske preglede, samo da bi ih primorali da daju mito.
Nastavnici tvrde da im je ostavljen samo jedan dan za ekstenzivne medicinske pretrage, uključujući rentgen i krvne pretrage, kao preduslov da se mogu vratiti na posao nakon ljetnjih praznika.
"U našem gradu je više od 40 škola gdje radi na desetine nastavnika. Zdravstvene ustanove namaju kapacitete da uradi pretrage za sve ove ljude u samo jednom danu", rekao je za RSE jedan od nastavnika iz glavnog grada provincije Turkmenabata pod uslovom da ostane anoniman.
Neki nastavnici kažu da su morali da plate ljekarima kako bi dobili ljekarsku potvrdu bez prolaženja pretraga ili su morali da potplate školsku upravu kako bi im dala malo više vremena.
"Otišao sam u internu polikliniku u osam sati ujutru kako bih uradio pretrage, u već je bila gužva", rekao je nastavnik iz distrikta Lebap Danev. "Onda sam morao da čekam u dugom redu za rentgen i dan je već prošao."
Nastavnik je tvrdio da je morao da plati oko sedam dolara direktoru škole kako bi mu dao dodatni dan da završi testiranja. Onda je potplatio ljekare u dvije medicinske ustanove, oko 30 dolara svakome, kako bi ga pustili preko reda. Nastavnici u Turkmenistanu zarađuju oko 200 do 400 dolara mjesečno.
Mladi nastavnik iz Turkmenistana koji je diplomirao na univerzitetu ovog ljeta rekao je da je platio 120 dolara klinici kako bi kompletirali njegove testove.
"Pošto sam se tek zaposlio, morao sam da prođem niz dodatnih pretraga, a dato mi je samo tri dana za sve", rekao je nastavnik za RSE. "Očigledno, jedini razlog za ove pretrage je da se iznudi novac od ljudi."
RSE je kontaktirao vlasti u Lebapu tražeći komentar, ali nije dobio odgovor. Zvaničnici autoritarne centralnoazijske države nikada ne govore za nezavisne medije.
U svakoj sferi života
Turkmenistan se konstantno nalazi među 10 najkorumpiranijih država svijeta prema listama Transparency International, nazavisne grupe koja globalno nadgleda korupciju. Turkmeni kažu kako je podmićivanje prisutno u svim sferama njihovih života.
Tokom sezone odlazka u vojsku, zvaničnici na ulici kupe muškarce u dobi za regrutaciju, pa čak i u obrazovnim ustanovama kako bi ih poslali u vojsku. Neki roditelji su posljednjih godina prijavili da su platili oko 5.700 dolara za odlaganje vojne službe za svoje sinove.
Da bi obezbijedili mjesto na univerzitetima u Turkmenistanu, roditelji plaćaju hiljade dolara mita bez obzira na rezultate testa svog deteta.
Podmićivanje čak omogućava imućnim budućim roditeljima da preskoče red za usvajanje deteta.
Jedan par u istočnom gradu Farap navodno je platio oko 14.300 dolara da usvoji bebu u roku od četiri meseca, dok oni koji ne mogu da priušte da plate takvu naknadu često moraju da čekaju nekoliko godina.
U međuvremenu, neki turkmenski doktori navodno izvode abortuse uz plaćanje mita uprkos zabrani abortusa nakon pet sedmica trudnoće u većini slučajeva.
Nekoliko mjeseci nakon što je zabrana stupila na snagu 2022. godine, više medicinskih izvora u provinciji Mari je za RSE reklo da se iznos mita za abortus kretao između 100 i 500 dolara, u zavisnosti od toga koliko je trudnoća poodmakla.
U zdravstvenom centru za žene u pokrajini Lebap, jedan izvor je rekao da pacijenti plaćaju do 340 dolara mita za abortus u kasnijim fazama trudnoće.
Turkmeni takođe plaćaju mito kako bi osigurali da ih migracioni službenici na aerodromu ne skinu sa međunarodnih letova.
Migracioni zvaničnici sa aerodroma rutinski zabranjuju ljudima da napuštaju zemlju iako imaju važeće vize i karte. Ova nasumična praksa dovela je do raširene korupcije, gdje su neki ljudi plaćali i do 5.000 dolara kako bi mogli da napuste Turkmenistan.
Izvori na Međunarodnom aerodromu Ašgabat nedavno su rekli za RSE da službenici odvode do 20 do 30 ljudi, uglavnom studenata koji studiraju u inostranstvu, sa odlaznih letova bez navođenja valjanog razloga.
Kako bi dobili pasoš ili obnovili putnu ispravu koja ističe, nekoliko stanovnika Turkmenabata je navodno platilo oko 200 dolara mita službenicima u pasoškim službama kako bi izbjegli nekoliko mjeseci čekanja.
Policija za moral iznuđuje mito
Mladi Turkmeni optužuju neke policajce da ciljaju parove koji sjede jedno pored drugog, ljube se ili grle na javnim mjestima kako bi tražili mito.
Ponašajući se kao policija za moral, policajci često privode takve parove, optužujući ih za "kršenje društvenih normi", prema nekoliko očevidaca i onih koji su umiješani u takve incidente.
Prijete "prekršiocima" hapšenjem i kaznama, ali ih često puštaju nakon što im plate na licu mjesta.
Mladić iz Turkmenabata tvrdi da je njega i njegovu djevojku zaustavila policijska patrola dok su se držali za ruke na gradskom Trgu nacionalne zastave u aprilu.
Rekao je da su policajci grdili par zbog "sramnog ponašanja koje je neprilično za Turkmene, posebno pod državnom zastavom", i pokušali da ih na silu ubace u policijsko vozilo.
"Policajci su prijetili da će pokrenuti krivični postupak protiv mene zbog optužbe za pružanje otpora policajcu", rekao je čovjek za RSE. "Onda me je jedan od policajaca odveo u stranu i tražio 30 dolara. Rekao sam mu da imam samo 10 dolara sa sobom. Uzeo je novac i pustio nas."