Dostupni linkovi

"Trgovinski rat" sa Hrvatskom


Nastavlja se svojevrstan "trgovinski rat" između BiH i Hrvatske. Nakon što je Hrvatska zabranila uvoz svježe ribe iz BiH, a prije toga mesa i proizvoda od mesa životinjskog porijekla, istom mjerom je uzvratila BiH.

Bosanskohercegovački proizvodi već duže vrijeme nailaze na brojne prepreke kada je u pitanju plasman na tržište Republike Hrvatske. Nakon zabrana brojnih proizvoda životinjskog porijekla, na udaru su se našli i izvoznici žive ribe.rema susjednoj zemlji.

Odlukom hrvatskih vlasti iz kolovoza prošle godine BiH se našla na popisu zemalja kojim je zabranjen uvoz žive ribe u RH. Ova odluka za poduzeće RIZ- Krajna iz Bihaća znači obustavu proizvodnje, kaže predstavnik poduzeća Almir Bašanović:

„To znači da je totalna blokada u proizvodnji. Pošto je ovo proizvodnja koja konstantno traje, nema prekida, nema skladištenja, nema ništa, znači prekid proizvodnje i jednostavno zablokirani smo.“

Bašanović također dodaje kako u ovoj odluci hrvatskih vlasti ima mnoštvo nelogičnosti. Nekim prizvođačima iz BiH je dozvoljen izvoz, na nekima ne:

„Odlukom ministra za poljoprivredu, ribarstvo i ruralni razvoj RH, 19. marta 2009. godine je, recimo, Ribnjaku Prnjavor dozvoljen izvoz žive ribe u RH i ribogojilištima u vlasništvu RIZ-Krajina je dozvoljen u RH, iako i pored ove odluke ne možemo dobiti dozvolu.“


Ured za veterinarstvo BiH poduzeo je identične mjere prema Republici Hrvatskoj. Iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH ističu kako je to bio jedni način jer su hrvatske vlasti izbjegavale konkretan dogovor. Ministar Mladen Zirojević:
Ako nekoga molimo tri mjeseca da otkloni barijeru za jednu vrstu roba, a za drugu mjesec dana, pa ne reaguje, pa ako mi otprilike identično reagujemo, pa onda iskaže spremnost u roku od par sati, onda je jasno kako treba postupiti.“

„Ako nekoga molimo tri mjeseci da otkloni barijeru za jednu vrstu roba, a za drugu mjesec dana, pa ne reaguje, pa ako mi otprilike identično reagujemo, pa onda iskaže spremnost u roku od par sati, onda je jasno kako treba postupiti.“

Ministar Zirojević, također, naglašava da je poslao pismo resornim ministrima u Hrvatskoj i Srbiji u kojem su navedeni konkretni primjeri kršenja Sporazma o slobodnoj trgovni CEFTA:

„Ako u dogledno vrijeme to ne bude urodilo plodom, ako ne bude efeketa, svakako sljedeći naš korak, to je naš zaključak, je jedna diplomatska nota, jedan zvaničniji akt gdje ih upozoravamo i molimo da otklone te barijere. Ako ni to ne bude urodilo plodom, onda ćemo i mi obavijestiti CEFTU. Naime, Generalni sekretarijat CEFTE ima jednu bazu podataka gdje se deponuju svi ti podaci vezani za vancarinske nedozvoljene barijere. A ako ni to ne bude imalo efeketa, onda ćemo i mi razmotriti mjere, pa ćemo vidjeti kakve će oni dati efekte.“


Ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković:

„BiH je sigurno jedan od velikih kontejnera roba koje dolaze i iz zemalja EU, znači sa dobrim prijeklom i kvaliteni, a imamo proizvoda za koje stvarno imamo problema.“

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika BiH Miro Pejić ističe kako su hrvatske vlasti nemilosrdne prema bh. proizvodnji. Susjedne zemlje koriste političku nestabilnost zemlje kako bi okupirali bh. tržište:
Očito je da naše susjedne zemlje i sve zemlje okruženja, koje su u BiH imali plodno tlo za razvoj svoje proizvodnje i za nelojalnu konkurenciju naspram naših proizvođača, stalno koriste dodatne pritiske i da nas prisiljavaju na poteze koji, možda, u budućnosti neće biti tako dobri.

„Očito je da naše susjedne zemlje i sve zemlje okruženja, koje su u BiH imali plodno tlo za razvoj svoje proizvodnje i za nelojalnu konkurenciju naspram naših proizvođača, stalno koriste dodatne pritiske i da nas prisiljavaju na poteze koji, možda, u budućnosti neće biti tako dobri. Nemilosrdni su i nemaju nimalo razumijevanja, iako smatramo da bi trebali imati prema BiH jer mi našim proizvodima ne štetimo njihovu domaću proizvodnju, niti je na bilo koji način ugrožavamo. Naprotiv, naša domaća proizvodnja je ugrožena zbog prekomjernog uvoza proizvoda iz naših susjednih država, odnosno evi i članica CEFTE, a Hrvatska i Srbija prednjače u tome.“


Poizvođači ribe u BiH jedino su imali mogućnost izvoza i ugovore koji su, osim susjednih zemalja, bili otvoreni i prema drugim zemljama u Europi.
XS
SM
MD
LG