Ljetnji raspust je pred srednjoškolcima i studentima, a to je i idealno vrijeme za one koji žele zaraditi tokom ljeta. Konobar, trgovac, sobarica ili radovi u poljoprivredi neki su od sezonskih poslova koji mladima mogu donijeti brojne prednosti, poput plate, osiguranog smještaja i hrane, radno iskustvo, nova poznanstva, ali i preporuke u daljoj karijeri.
Istraživali smo koliko mladi iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine izbjegavaju sezonske poslove ili suprotno koliko rado postaju sezonci.
Mladi ne zaziru od sezonskog posla, može se zaključiti iz odgovora anketiranih mladića i djevojaka u crnogorskom ljetovalištu Budvi. Za neke je sezonski posao samo dopuna džeparca, za druge, pak, put ka osamostaljivanju, a za one koji čekaju posao u struci najbolje iskorišteno vrijeme. Priču iz Budve donosi Jasna Vukićević.
Sezonski poslovi na primorju privlačni su mladima iz malih sredina u Srbiji. Oni u svojim gradovima poput Priboja, Prijepolja ili Nove Varoši, mogu naći posao u poljoprivredi, uglavnom da beru maline ili borovnice. Suočeni su i sa problemima rada na crno, nepostojanja omladinskih zadruga, ali i niskih plata. Ono što zarade, kako su rekli našoj Danici Gudurić, najčešće potroše na ljetovanje ili kako bi uplatili kurs nekog stranog jezika.
Sezonski poslovi su dvojici mladića iz Bijeljine otvorili vrata za stalno zaposlenje. Nisu sjedili skršetnih ruku, već su godinama radili sve vrste poslova koji su im bili ponuđeni, nisu očekivali visoke plate i na kraju se njihova marljivost i skromnost isplatila. Detalje ima Aljoša Ljubojević.
Kompletnu emisiju "Glasom mladih" možete preslušati ovdje:
Facebook Forum