Američki predsjednik i predsjednik Vrhovnog suda vodili su neuobičajeno oštru raspravu o nezavisnosti sudstva i to nakon što je Donald Trump suca koji je odbacio njegovu azilantsku politiku nazvao "Obaminim sucem".
Predsjednik Vrhovnog suda John Roberts, kojega su republikanci imenovali na tu funkciju, osporio je Trumpovu tvrdnju i branio nezavisnost američkog pravosuđa.
"Nemamo Obamine, ni Trumpove, kao ni Bushove ili Clintonove suce", upozorio je John Roberts nakon što se predsjednik Trump, ne birajući prikladne riječi, izvrijeđao suca koji odbacio njegov zahtjev o azilantskoj politici.
"Ono što imamo je izvanredna grupa sudaca koji rade na tome da oni koji se pojave pred sudom imaju jednaku pravdu", rekao je Roberts uoči američkog Dana zahvalnosti.
"Nezavisno sudstvo je ono na čemu bi svi trebali biti zahvalni", istaknuo je čelni čovjek Vrhovnog suda.
Predsjednik Trump, po svom običaju, je brzo odgovorio na Twitteru ponavljajući da "Obamini suci imaju drugačije stajalište od onih koji trebaju voditi računa o sigurnosti zemlje".
Trump se referirao na saveznog suca koji je blokirao njegovu nedavnu imigracijsku uredbu, tvrdeći da se sudac suprotstavlja njegovoj politici granične sigurnosti.
Naime, vrlo rijetko se događa da je jedan visoko pozicionirani pravni stručnjak sukobljava s predsjednikom.
Ipak, Robertsova kolegica Ruth Bader Ginsburg daleko češće je kritizirala predsjednika Trumpa. Ova liberalna sutkinja se čak morala ispričati što je u jednom intervjuu Trumpa nazvala "prevarantom”.
Sam predsjednik prethodno je suce koji su odbacili njegovu kontroverznu odluku o zabrani putovanja državljanima nekolicine muslimanskih zemalja opisao kao "takozvane suce" sa smiješnim stavom.
Predsjednik Vrhovnog suda koji je imenovan 2005. od strane predsjednika Georga W. Busha javno je reagirao na Trumpove primjedbe o tome da je sramotna odluka saveznog suca Jona Tigara koji je odbacio Trumpovu izvršnu uredbu da se imigrantima koji ilegalno uđu u zemlju onemogući pravo na traženje azila. Trump je ocijenio da tako radi Obamin sudac, te upozorio da se tako nešto ubuduće neće dogoditi.
Naime, članovi Vrhovnog suda vole razmišljati o sebi kao o onima koji su izvan dnevne politike. No, politizacija pravosuđa dosegla je vrhunac jer predsjednik Donald Trump opetovano osporava nepristranost i motive sudaca.
Posljednji sukob između njega i pravosuđa je odnos prema srednjoameričkim migrantima koji se kreću prema meksičko - američkoj granici.
Uredbom od 9. novembra odredio je da zahtjev za azilom u SAD mogu podnijeti samo oni koji su ušli preko legalnih graničnih prelazaka.
Trump je na kraju prošlog mjeseca razmjestio dodatne vojne snage kako bi osigurao granicu SAD-Meksiko. Prema procjenama, do granice je stiglo oko tri tisuće migranata, a u narednim tjednima taj bi broj mogao porasti na 10 tisuća.
Pentagon je u međuvremenu podnio izvještaj Kongresu da će razmještanje gotovo 6.000 aktivnih vojnika na granicu s Meksikom koštati oko 72 milijuna dolara, uz 138 milijuna koliko je do sada potrošeno za raspoređivanje oko dvije tisuća pripadnika Nacionalne garde od aprila.
Američki mediji javljaju da je utrošeno i dodatnih 80 milijuna dolara na odvajanje migrantske djece od njihovih roditelja u skladu sa politikom Trumpove administracije o "nultoj toleranciji” prema onima koji ilegalno ulaze u zemlju. Oko 2.000 djece odvojeno je od roditelja između maja i juna na američko-meksičkoj granici. Njih 140 i dalje su pod nadzorom američke države.