Američki predsednik Donald Tramp ocenio je u četvrtak da lider Severne Korej Kim Džong Un želi da uradi šta je ispravno ostavljajući mogućnost novog sastanka nakon ranije najave da je samit zakazan 12. juna u Singapuru otkazan.
Tramp je rekao da je dijalog između dve zemlje bio dobar dok se Severna Koreja nije vratila uobičajenoj ratnoj retorici. Dodao je da razume šta se dogodilo ali nije dalje precizirao.
Predsednik SAD je rekao da čeka da li će Kim ponovo pokrenuti "konstruktivni dijalog" i dodao da bi sastanak mogao da bude održan.
Tramp je u četvrtak otkazao samit sa Kimom navodeći kao razlog "strahovit gnev i otvoreno neprijateljstvo" u saopštenju Severne Koreje objavljenom u sredu.
U tom saopštenju severnokorejska vlada je potpredsednika SAD Majka Pensa nazvala "političkim glupakom" i navela da je podjednako spremna na nuklearnu konfrontaciju, kao i na pregovore.
Tramp je istakao da je samit "propuštena prilika" i "istinski tužan istorijski trenutak". Na kraju je poručio Kimu da ga pozove ili mu napiše ako promeni stav.
Američki predsednik je u pismu Kimu napisao da se raduje susretu s njim "u neko vreme", ali da će, u međuvremenu, biti nastavljene sankcije i pritisak na Pjongjang.
"Vi govorite o vašim nuklearnim mogućnostima, ali naše mogućnosti su tako velike i snažne da se molimo Bogu da neće biti potrebno da ih ikada upotrebimo", dodao je Tramp.
On je izjavio da je vojska SAD spremna da reaguje ako to bude potrebno.
"Razgovarao sam sa zvaničnicima Južne Koreje i Japana. Oni ne samo da su spremni da reaguju ukoliko Severna Koreja učini nešto glupo ili nepromišljeno, već i da podnesu veći dio troškova operacija vojske SAD, ukoliko nas zadesi nesrećna situacija", rekao je Tramp.
Američko Ministarstvo odbrane saopštilo je da je spremno da odgovori na svaku provokaciju Severne Koreje posle otkazivanja samita.
"Videćemo šta će se dogoditi narednih dana", izjavio je zvaničnik Pentagona Kenet Mekenzi i dodao da su SAD i saveznici i partneri u regionu spremni ukoliko dođe do provokacije iz Severne Koreje.
Visoki severnokorejski zvaničnik Čoe Son-hui je ranije kazao da su izjave potpredsednika Majka Pensa da "bi Severna Koreja mogla završiti kao Libija 'zapravo glupe' ".
Libijski vođa Muamer Gadafi odrekao se nuklearnog oružja 2003, a osam godina kasnije, nakon intervencije međunarodne zajednice, su ga ubili pobunjenici 2011.
Čoe je u poslednih desetak godina bio uključen u više diplomatskih kontakata sa SAD, takođe je izjavio da Sever "neće moliti" za dijalog, te je upozorio na nove nuklearne aktivnosti, propadne li diplomatija.
Severna Koreja tvrdi da je "digla u vazduh tunele" u ispod planine Pungeri, te da su tome prisustvovali i strani novinari.
Državni sekretar SAD Majk Pompeo izrazio je nadu da će Pjongjang i Vašington moći da nastave razgovore o odustajanju od nuklearnog programa Severne Koreje, ali da će na kraju odlučiti severnokorejski lider.
On je, tokom iznošenja prvih komentara pred komisijom američkog Senata nakon što je predsednik Tramp otkazao istorijski sastanak sa Kimom, rekao da se nada da će ubrzo strane moći da se vrate dijalogu.
Pompeo je naglasio da je Tramp sam doneo odluku, nakon sastanaka u okviru njegove administracije, tokom kojih je zaključio da samit neće biti uspešan.
Državni sekretar SAD je naglasio da ne misli da je otkazivanje sastanka znak da je Kim "slab lider" i dodao da je severnokorejski lider pokazao "ogroman kapacitet za vođenje svoje zemlje i svog tima".
Severnokorejski lider retko napušta zemlju, pa je najavljeni samit s Trampom u Singapuru davao velike nade u mogućnost da korejsko poluostrvo bude jednoga dana područje bez nuklearnog oružja.
"Povlačenje pokazuje da samit nije dobro pripremljen", rekao je demokrata Bob Mendez.
On je dodao da je "prilično čudno" da je predsednikova administracija "šokirana ponašanjem Severne Koreje kad se i sama tako ponaša".
Glavni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je da je "duboko zabrinut" zbog otkazivanja samita između Trampa i Kima.
Bivši britanski diplomat u Severnoj Koreji Džon Everad smatra da je američki predsednik shvatio da od samita neće dobiti ono što je očekivao i da je to razlog otkazivanja susreta u Singapuru.
Portparolka Tereze Mej je izjavila da je Velika Britanija "razočarana odgodom samita".
Analitičari procenjuju da sada ostaje pitanje da li će Pjongjang nastaviti razvijati dalekometne balističke rakete ili će se nastaviti rat rečima ili ipak postoji šansa da se održi diplomatski proces.
Facebook Forum