Dostupni linkovi

Kompanija vlasnik potonulog Titana obustavila sve komercijalne operacije


Pogled na brod Horizon Arctic, dok se vraćaju izvučeni dijelovi podmornice Titan iz OceanGate Expeditions, u luci St. John's, Newfoundland, Kanada, 28. juna 2023.
Pogled na brod Horizon Arctic, dok se vraćaju izvučeni dijelovi podmornice Titan iz OceanGate Expeditions, u luci St. John's, Newfoundland, Kanada, 28. juna 2023.

Kompanija "Oušen gejt", čija je turistička podmornica implodirala tokom ronjenja radi obilaska olupine "Titanika", obustavila je sva istraživanja i komercijalne operacije, objavljeno je 6. jula na veb sajtu te firme.

Kompanija nije saopštila nikakve detalje.

Vlasti SAD i Kanade istražuju uzrok podvodne implozije koja se desila prošlog mjeseca, a u kojoj je poginulo svih pet osoba u podmornici.

Dijelovi podmornice Titan, koja je implodirala tokom dubokog zarona prema Titanicu, usmrtivši petero ljudi, iskrcani su 29. juna u St. John'su u Kanadi.

Dužnosnici Američke obalne straže kažu da su među ostacima podmornice pronađeni okvir za pristajanje podmornice i stražnji poklopac.

Američki medicinski stručnjaci provest će formalnu analizu onoga za što se vjeruje da su ljudski ostaci, navela je obalna straža u saopštenju.

Agencija je trenutno u ranoj fazi istrage o uzrocima katastrofe Titana.

"Zahvalan sam na koordiniranoj međunarodnoj i međuagencijskoj potpori za pronalaženje i očuvanje ovih vitalnih dokaza na ekstremnim morskim dubinama. Dokazi će istražiteljima iz nekoliko međunarodnih jurisdikcija pružiti ključan uvid o uzrocima ove tragedije, rekao je 29. juna kapetan Jason Neubauer koji vodi istragu.

Još uvijek treba obaviti značajan posao kako bismo razumjeli čimbenike koji su doveli do katastrofalnog gubitka Titana i kako bismo osigurali da se slična tragedija više ne dogodi", rekao je kapetan Jason Neubauer koji vodi istragu.

Svih petero ljudi u podmornici poginulo je 18. juna u imploziji Titana nakon zarona od oko devedeset minuta čiji je cilj bio razgledavanje čuvene olupine broda iz 1912., koja se nalazi na dubini od 3800 metara u sjevernom Atlantiku.

XS
SM
MD
LG